۰ نفر
۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
"دم کووید" چیست؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: پس از بهبودی از کرونا مجموعه ای از مشکلات پزشکی برای برخی افراد رخ می دهد که به آنها "دم کووید" می گویند.

پرفسور آرکادی ورتکین، رئیس گروه درمان از دانشگاه پزشکی دولتی یودوکیمووا مسکو گفت: علائمی مانند تنگی نفس، احساس خستگی، مشکلات دستگاه گوارش و ناهنجاری های مختلف عصبی می تواند نشان دهنده سندرم پسا کووید باشند.

او توضیح داد که چندین نظریه وجود دارند که به اصطلاح "دم کووید" را توضیح می دهند. به گفته این متخصص، چنین پدیده ای می تواند یک روند عفونی ایجاد کند که منجر به آسیب بافتی، واکنش های خود ایمنی، آسیب عروقی یا باعث ایجاد تشکیل لخته های خون شود.

ورتکین افزود: همچنین ممکن است باعث تشدید بیماری هایی مانند دیابت شیرین، نارسایی وریدی، فشار خون، آسم برونش و سایر موارد نیز شود.

در عین حال او توضیح داد که طیف تظاهرات این سندرم بسیار گسترده است که شامل مشکلات پوستی و دستگاه گوارش و همچنین درد در مفاصل، عضلات و افزایش خستگی نیز می شود.

ورتکین مشکلات قلبی را جدی ترین عارضه این سندرم به ویژه، آریتمی، نارسایی قلبی، میوکاردیت، انفارکتوس میوکارد اعلام کرد. 

او اظهار کرد: ویروس قادر است به ساختارهای مغز آسیب برساند و از طریق گیرنده های بویایی به آنجا نفوذ کند. بنابراین، هنگامی که به عصب واگ می رسد، فعالیت پاراسمپاتیک و سمپاتیک سیستم عصبی را مختل می کند.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1539714

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =