میراث شوم فرانسه همچنان مردم الجزایر را زجر می‌دهد

ایرنا نوشت: بیش از ۶۰ سال از آزمایش های هسته ای فرانسه در الجزایر می گذرد اما با گذشت بیش از نیم قرن هنوز مردم این کشور با بیماری ها و آلودگی میراث فرانسوی ها روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئله آزمایشات هسته ای فرانسه در الجزایر در حالی دوباره مطرح شد که این هفته امانوئل مکرون گفت: پاریس به دلیل آزمایشات اتمی بین سالهای ۱۹۶۶ و ۱۹۹۶ به قلمرو اقیانوس آرام جنوبی بدهکار است.

به دنبال سخنان اخیر رییس جمهوری فرانسه، "عبدالرحمن طومی" رئیس گروه حمایت از قربانیان الجزایری الغیث الکادم گفت: بیماریهای مربوط به رادیواکتیویته به صورت میراثی نسل به نسل منتقل می شوند.

وی با اشاره به تاثیرات شدید آلودگی ها بر سلامت از نقایص مادرزادی و سرطان ها تا سقط جنین و نازایی گفت: تا زمانی که منطقه آلوده باشد، خطر همچنان ادامه خواهد داشت.

فرانسه اولین آزمایش موفقیت آمیز بمب اتمی خود را در صحرای الجزایر در سال ۱۹۶۰ انجام داد و پس از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و بریتانیا چهارمین قدرت هسته ای جهان شد.

فرانسه همچنین در دهه ۱۹۶۰ سیاستی داشت که تمام زباله های رادیواکتیو حاصل از آزمایشات بمب الجزایر را در ماسه های بیابانی دفن میکرد و برای دهه ها از افشای مکان آنها خودداری کرد.

"طیب زیتونی" وزیر سابق الجزایر اخیرا فرانسه را متهم کرد که از انتشار نقشه های که محل دفن زباله های آلاینده، رادیواکتیو یا شیمیایی که تا به امروز کشف نشده است مورد استفاده قرار می گیرد، امتناع کرده است.

311311

کد خبر 1539898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =