رهاسازی ۲۰۰۰ قطعه نوزاد لاکپشت پوزه عقابی از سواحل جزیره قشم به آب های خلیج فارس

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از رهاسازی بیش از دو هزار قطعه نوزاد لاکپشت پوزه عقابی از سواحل جزیره قشم به آب های خلیج فارس خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین از قشم سید محمد هاشم داخته لاکپشت‌های پوزه‌عقابی را یکی از هفت گونه لاکپشت‌های دریایی شناخته شده در آب‌های جهان اعلام کرد و گفت: این نوع لاک پشت ها همه ساله در سواحل ماسه‌ای روستای شیب‌ دراز در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر قشم، تخم‌گذاری می‌کنند. 
وی با اشاره به اینکه فصل تخم‌گذاری این لاکپشت‌ها از اسفند ماه آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد، افزود: این تخم‌ها در محل ویژه‌ای که در این سایت حفاظت شده برایشان در نظر گرفته شده است، تا تبدیل شدن به بچه لاکپشت به طور شبانه روزی مورد حفاظت قرار می‌گیرند.
به گفته مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم پس از گذشت ۶۰ تا ۷۰ روز از زمان تخم گذاری این لاک پشت ها، بچه لاکپشت‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند. 
سید محمد هاشم داخته تصریح کرد: جمعاً بیش از ۲۰۰۰ قطعه از این نوزاد لاکپشت پوزه‌عقابی دراین فصل از سواحل جزیره قشم در خلیج فارس رهاسازی شدند.
وی این اقدام را در قالب پروژه حفاظت از ساحل تخم‌گذاری لاکپشت‌های پوزه‌عقابی در روستای شیب‌ دراز عنوان کرد و یادآور شد: امسال در نوزدهمین سال اجرای این پروژه توسط مدیریت محیط‌ زیست سازمان منطقه آزاد قشم، شاهد تاثیرات مثبت آن در حوزه‌های اشتغال‌زایی و نیز ارتقاء معیشت جامعه محلی هستیم.
گفتنی است پروژه حفاظت از ساحل تخم‌گذاری لاکپشت‌های پوزه‌عقابی در روستای شیب‌ دراز که در سال ۱۳۸۱ آغاز به کار کرده، توسط مهندس بیژن فرهنگ دره شوری (مدیر وقت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم) بنیان‌گذاری شده و با حمایت برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF/SGP) و همکاری جامعه محلی روستای شیب ‌دراز، شورای اسلامی و دهیاری این روستا شروع به کار کرده است. 
در سال ۱۳۸۸ طرح مدیریت اکوتوریسم و حفاظت از لاکپشت‌های پوزه عقابی در قشم به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط‌ زیست آسیا-اقیانوسیه در ژاپن انتخاب شد و پس از آن در سال ١٣٩٥ به عنوان یکی از طرح‌های اثرگذار محیط‌ زیستی موفق به دریافت جایزه از سوی سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور نیز گردید.

46

کد خبر 1540666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =