ر‌هاسازی بچه‌لاک‌پشت‌‌های پوزه عقابی‌ در آب‌های خلیج فارس

مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: سایت تخم گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی در روستای شیب دراز قشم میزبان «جشن اقیانوس ها» و ر‌ها سازی بچه لاک پشت‌ها در آب‌های نیلگون خلیج فارس بود.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين از هرمزگان، سید محمد هاشم داخته عنوان كرد: امسال ۹۳ لاک پشت برای تخم گذاری وارد سواحل روستای شیب دراز قشم شدند و از اواسط اردیبهشت امسال بخشی از بچه لاک پشت‌های متولد شده در این سایت با کمک ناطوران خمیس (گروه محافظان) در آب‌های خلیج فارس ر‌ها شدند.

مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم تصريح كرد: هر یک از لاک پشت‌های ماده در هر مرحله بین ۷۰ تا ۱۰۰ تخم می‌گذارند و با کمک بومیان روستای شیب دراز بیش از هشت هزار و ۵۰۰ تخم لاک پشت پوزه عقابی در لانه‌های ایجاد شده در سایت ویژه این جانوران نگهداری شده است.

داخته گفت: همه ساله تخم‌های سالم این جانوران با هدف حفاظت از گزند جانوران مختلف، گروهی از بومیان جزیره با عنوان "ناطوران خمیس" و کارشناسان حفاظت محیط زیست سازمان در محل حفاظت شده نگهداری می‌شود.

وي افزود: برای نخستین بار در کشور از سال ۸۱ طرح حفاظت از لاک پشت‌های پوزه عقابی در جزیره قشم آغاز شد.

مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اضافه كرد: طرح حفاظت از لاک پشت‌های پوزه عقابی در قشم نیز با کمک مردم روستای شیب دراز از سال ۸۴ به عنوان یکی از موفق‌ترین طرح‌های حفاظتی کشور و در سال ۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شده است.

داخته خاطرنشان كرد: بهمن ماه سال ۹۰ با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ساحل ۶۰ هکتاری تخم گذاری لاک پشت‌ها در قشم به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.

46

کد خبر 670227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =