آخرین اخبار جنگ در افغانستان؛ هشدار کرزی به قیام ملی علیه طالبان

ایرنا نوشت:کشتار اخیر غیرنظامیان در قندهار، هلمند و غزنی توسط نیروهای طالبان باعث شده است که حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان این گروه را به قیام ملی هشدار دهد.

حامد کرزی امروز سه شنبه اعلام کرد که صدای تکبیر شبانه مردم هرات نشانه‌ای از شکل‌گیری قیام ملی در برابر جنگ تحمیلی بیگانه‌ها است.

کرزی در توئیتر خود نوشته است که این موضوع نشان‌دهنده بیزاری مردم از جنگ جاری است.

وی از طالبان خواسته است که قیام خودجوش مردم را یک هشدار جدی تلقی کنند و از ادامه جنگ و ویرانی کشور دست بردارند.

قندهار

طالبان با تصرف شهرستان ها در قندهار، زادگاه حامدکرزی (شهرستان کرز) را نیز تصرف کرده و با نشر ویدئویی در منزل حشمت خلیل کرزی پسر عمومی حامد کرزی، وی و قیوم کرزی برادر حامد کرزی را که در این منطقه کشته شده است، مردار خطاب کرده و بخشی از قبر قیوم و پدر بزرگ حامد کرزی را ویران کرده است.

طالبان در قندهار شماری زیادی از قوم «اچکزی» منسوب به ژنرال عبدالرازق فرمانده سابق پلیس قندهار را دستگیر و سپس گلوله باران کرده است.

هلمند

در این حال از شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند خبر رسیده است که طالبان ایستگاه رادیویی ملی این شهر را تصرف کرده است و جنگ در اطراف مقر استاندار ادامه دارد.

ژنرال سمیع سادات فرمانده نیروی ارتش در هلمند از آغاز عملیات گسترده در این شهر خبر داده و از مردم خواسته است، مناطقی را که طالبان در آن حضور دارند، ترک کنند.

سادات در یک پیام صوتی که بعد از ظهر امروز سه شنبه منتشر شده است، از مردم می خواهد که منازل خود را ترک کنند تا در عملیات گسترده نظامی آسیب نبینند.

این در حالی است که سازمان ملل متحد از کشته و زخمی شدن ۱۶۷ غیر نظامی طی ۲۴ ساعت گذشته در شهر لشکرگاه خبر داده و گفته است که تشدید جنگ نگرانی در باره تلفات غیر نظامیان را افزایش داده است.

پکتیکا

وزارت دفاع افغانستان نیز امروز سه شنبه اعلام کرد که ۲۸ جنگجوی عرب و پاکستانی در عملیات نیروهای ارتش در استان جنوبی پکتیکا کشته شده اند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که این جنگ‌جویان طالبان و تروریست های خارجی شب گذشته در یک عملیات هوایی در شهرستان «سرروضۀ» این استان کشته شده اند.

شهر هرات شب گذشته شاهد فریاد گسترده مردم با صدای الله اکبر بود که به حمایت از نیروهای مردمی و ارتش این کشور آغاز شد و تا پاسی از شب ادامه یافت و قرار است امشب کابل پایتخت افغانستان نیز پس از هرات چنین برنامه ای را به حمایت از دولت و نیروهای افغان رأس ساعت ۲۱ آغاز کنند.

311311

کد خبر 1541617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =