شانس بالای ۵ وزیر پیشنهادی رئیسی برای کسب رأی اعتماد مجلس

محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید: مجلس یازدهم تصمیم گرفته با بهره‌گیری از تجارب مجالس قبل با تمام توان از منافع مردم دفاع و با دولت جدید نیز تعامل کند. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شمارش معکوس برای جلسات رأی اعتماد به دولت سیزدهم آغاز شده و کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز با دعوت از وزرای پیشنهادی دولت جدید در حال بررسی طرح‌ها و برنامه‌های وزرای پیشنهادی هستند. 

برخی از نمایندگان مجلس در روزهای اخیر در فضای رسانه‌ای و تریبون های اطلاع رسانی شخصی خود اعلام کرده‌اند که چهار یا پنج وزیر پیشنهادی از بهارستان مجوز صدارت در وزارتخانه ها را نخواهند گرفت، اما در میان همین نمایندگان مجلس، هستند افرادی که نتیجه رأی اعتماد به وزرای دولت سید ابراهیم رئیسی را منوط به عوامل مختلفی می‌دادند و به نوعی از پیش‌بینی درباره نتیجه نهایی جلسات پیش‌ رو خودداری می‌کنند. 

در همین راستا محمود عباس زاده مشکینی که در جایگاه سخنگویی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان یازدهم قرار دارد، بر این باور است که همه افراد لیست پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس در یک سطح قرار ندارند و احتمال دارد برخی از آنها در جلسات رأی اعتماد با مشکل مواجه شوند. 

او تأکید می‌کند که رابطه مجلس یازدهم با کابینه جدید بر اساس مماشات نخواهد بود و نمایندگان ملت در بهارستان تنها در ذیل قانون و با نگاه تعاملی در جهت احقاق منافع مردم، با دولتمردان جدید مواجه خواهند شد. 

گمانه زنی درباره میزان استقبال از کابینه پیشنهادی، کار غیرکارشناسی است

محمود عباس زاده مشکینی نماینده مردم مشکین شهر در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین و در تشریح نگاه خود به کابینه پیشنهادی از سوی سید ابراهیم رئیسی به پارلمان، اظهار داشت: گمانه زنی در خصوص میزان استقبال از کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهور از سوی نمایندگان کار غیرکارشناسی است. باید منتظر ماند شاکله مجلس پس از استماع طرح‌های وزرای پیشنهادی، در خصوص رأی اعتماد به تک تک آنها تصمیم گیری کند. 

وی افزود: نباید انتظار داشته باشیم وکلای ملت یک نگاه یکسان به کابینه پیشنهادی آقای رئیس‌جمهور داشته باشد. زیرا ممکن است برخی از وزرای معرفی شده به پارلمان عیار بالایی داشته باشند و با آرای بالا جهت کار در وزارتخانه ها تأیید شوند. 

رابطه مجلس با دولت جدید تعاملی خواهد بود 

این عضو پارلمان با تأکید بر این نکته‌ که مجلس شورای اسلامی بنای کار را بر تعامل با دولت جدید گذاشته، بیان کرد: نمایندگان ملت تمام تصمیمات خود درباره کابینه پیشنهادی را بر اساس منافع ملی اتخاذ خواهند کرد و هم اکنون نیز در کمیسیون‌های تخصصی مجلس؛ موضوع بررسی برنامه‌های ارائه شده از سوی کابینه با دقت و حساسیت بسیار بالایی در حال انجام است. 

شانس بالای ۵ وزیر پیشنهادی رئیسی برای کسب رأی اعتماد مجلس

شانس بالای امیر عبدالهیان برای اخذ رأی اعتماد از مجلس 

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که کدامیک از وزرای پیشنهادی از سوی آقای رئیسی عیار بالایی در تصدی وزارتخانه‌های مربوطه را دارند؟ عنوان کرد: پنج وزیر پیشنهادی به مجلس به طور حتم مورد استقبال بالای نمایندگان قرار خواهند گرفت که عمده این افراد مرتبط با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هستند. 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: احتمال دارد برخی از وزرای پیشنهادی از سوی دولت در جلسات رأی اعتماد دچار چالش شوند. اما همه چیز بستگی به دفاع رئیس‌جمهور از ایشان و همچنین نوع ارائه برنامه کاری این افراد در صحن علنی پارلمان دارد. 

این عضو پارلمان یازدهم در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت امور خارجه و همچنین پیگیری مسائل مرتبط با برجام از سوی مجلس تأیید خواهد شد، اظهار کرد: آقای امیر عبداللهیان از جمله افرادی است که با رأی بسیار بالا از مجلس راهی وزارت امور خارجه خواهد شد. 

موضع دولت در قبال برجام انفعالی نباشد 

وی متذکر شد: در موضوع برجام باید توجه داشت که توپ در زمین ایالات متحده و غرب قرار دارد و آنها برای جبران کم کاری ها، خسارت و بدعهدی های خود به برجام بازگرداند، زیرا جمهوری اسلامی ایران تا کنون به تمامی تعهدات خود در ذیل برجام عمل کرده است. 

عباس زاده مشکینی تصریح کرد: انتظار داریم راهبرد دولت جدید در موضوع برجام به این شکل باشد که اگر طرف مقابل همچنان تصمیم به بدعهدی و ایجاد فشار داشت، از سوی ایران نیز یک استراتژی جدید و در راستای منافع ملی اتخاذ شود و دیگر با مواضع انفعالی گذشته با طرف مقابل مواجه نشود. 

چالش های مشابه دولت احمدی‌نژاد تکرار می شود؟

این عضو پارلمان یازدهم در خصوص نوع مواجهه مجلس یازدهم با دولت جدید و احتمال تکرار روابط پارلمان با دولت احمدی‌نژاد، ابراز کرد: انتظار این است که نمایندگان فعلی از تجارب مجلس قبل بهره بگیرند و با نگاه عقلانی و در راستای منافع مردم، با دولت مواجه شود. 

وی همچنین خاطرنشان کرد: رابطه بین دولت و مجلس بر اساس قانون خواهد بود و مردم نیز انتظار دارند که نمایندگان ایشان در دو قوه تمام تلاش خود را برای پیگیری احقاق حقوق ایشان به کار بگیرند. دولتمردان نیز باید بدانند مجلس در راستای منافع مردم، با هیچ فردی تعارف نخواهد داشت و در کنار نگاه تعاملی خود، ذره‌ای از جایگاه نظارتی خود نیز کوتاه نخواهد آمد. 

پایداری ها بازی را بهم خواهد زد؟

عباس زاده مشکینی در پایان این گفتگو در خصوص احتمال مخالفت جبهه پایداری با کابینه و تسری این مخالفت به بدنه مجلس، یادآور شد: بنده تا کنون با فردی در مجلس مواجه نشده‌ام که مخالفت جدی با کابینه پیشنهادی داشته باشد و به نظر می‌رسد شاکله مجلس تصمیم گرفته به دولت جدید برای عمل به وظایف خود کمک کند.

۲۷۲۷

کد خبر 1545731

برچسب‌ها