کاهش معنی‌دار اهدای خون پس از شیوع کرونا

تسنیم نوشت: مدیرکل جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران گفت: شیوع کرونا اهدای خون در کشور را ۸ درصد کاهش داد که البته این کاهش اهدای خون در بعضی از کشورها به ۳۰ درصد هم رسیده است.

بیتا ربانی ظهر امروز در بازدید از سازمان انتقال خون استان قزوین اظهار داشت: شیوع کرونا اهدای خون در کشور را در طول ۱۸ ماه اخیر ۸ درصد کاهش داد که البته این کاهش اهدای خون در بعضی از کشورها به ۳۰ درصد هم رسیده است. ضمن اینکه اپیدمی کرونایی میزان اهدای خون در همه دنیا را تا حدودی کاهش داده است.

وی اضافه کرد: با وجود ایجاد موج‌های چهارم و پنجم کرونا در سال جاری میزان اهدای خون در طول ۴ ماه ابتدایی سال ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. ضمن اینکه آمار اهدای ۴ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۸ که هنوز پای کرونا در میان نبود هم افزایش محسوسی داشته است.

ربانی ادامه داد: با توجه به افزایش یادشده در حوزه اهدای خون کشور ما دوباره رتبه اول منطقه در اهدای خون را به دست آورد و افت ایجادشده در سال‌ ۱۳۹۹ با افزایش اهدای خون در سال جاری جبران شد و دوباره به جایگاه نخست منطقه رسیدیم. ضمن اینکه با راه‌اندازی شبکه ملی خون‌رسانی مرزهای تأمین خون بین استان‌ها از بین رفته و شبکه ملی خون‌رسانی امکان ارسال بسته‌ها و محموله‌های خون را به همه استان‌ها مهیا کرده است.

فقط ۵ درصد اهداکنندگان زن هستند

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود میزان اهدای خون در میان زنان ایرانی را بسیار اندک دانست و گفت: در حال حاضر تنها ۵ درصد اهداکنندگان ما زن هستند؛ در حالی که در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته این آمار به ۵۰ درصد هم می‌رسد. بنابراین برای افزایش مشارکت بانوان در حوزه اهدای خون طرح‌های اثرگذار و خلاقانه‌ای اجرا کنیم.

ربانی علت مشارکت پایین زنان در حوزه اهدای خون را باورهای نادرست فرهنگی توصیف کرد و افزود: متأسفانه باور اشتباهی از سوی بعضی از پزشکان در جامعه ترویج شده که اهدای خون زنان را به کم‌خونی دچار می‌کند که این باور غلط را باید با فرهنگ‌سازی و فعالیت‌های ترویجی رسانه‌ای و آگاهی‌بخش از میان ببریم.

وی ادامه داد: البته باید روش‌های جذب اهداکنندگان در میان بانوان را به روز کنیم و در این حوزه بنا داریم تا از تجربه‌های کشورهای موفق و پیشرفته در حوزه اهدای خون بهره بگیریم.

سن اهداکنندگان خون رو به افزایش است

مدیرکل برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای جلب مشارکت مردم در حوزه اهدای خون تأکید کرد و گفت: پیشتر برای تشویق مردم به اهدای خون از ورزشکاران و هنرمندان کمک می‌گرفتیم؛ در حالی که امروز باید از ظرفیت همه اقشار برای ترویج فرهنگ اهدای خون استفاده کافی کنیم.

ربانی تصریح کرد: متأسفانه سن اهداکنندگان خون در کشور ما رو به افزایش است و به همین جهت باید به فکر تشویق افراد جوان برای اهدای خون باشیم و در این راه از ارائه طرح‌های ایده‌محور و خلاقانه استقبال می‌کنیم. البته در حوزه اهدای خون جلب رضایت اهداکننده برای ما بسیار مهم است و به عنوان هدف نهم سازمان انتقال خون ایران مطرح شده است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1546691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =