محرابیان در وزارت صمت مدیران کارآمد و انقلابی را بی‎مورد حذف کرد

امیرحسین بانکی پورفرد در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه های علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو، به اینکه مجلس طی این چند روز نسبت به ارائه رأی اعتماد به وزرا بسیار جدی بوده است، اشاره کرد و گفت: مباحث مخالفان و موافقان نسبت به وزرای پیشنهادی مطرح شده و این موضوع بیانگر جدیت مجلس است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امیرحسین بانکی پورفرد در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو، به اینکه مجلس طی این چند روز نسبت به ارائه رأی اعتماد به وزرا بسیار جدی بوده است، اشاره کرد و گفت: مباحث مخالفان و موافقان نسبت به وزرای پیشنهادی مطرح شده و این موضوع بیانگر جدیت مجلس است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: بررسی شرایط وزرای پیشنهادی و شناسایی آن مصداق بارز حمایت از دولت آقای رئیسی است، ما برای ارائه رأی اعتماد به وزرا باید سخنان آن ها را به طور کامل شنیده تا ابهامات نسبت به برنامه های این وزرا شفاف شود.

وی در ادامه افزود: از برخی افراد مورد وثوق درباره عملکرد محرابیان انتقادهایی را شنیده و این انتقادات را با شخص وزیر پیشنهادی نیرو مطرح کردم، برخی از پاسخ های وی برای من قابل قبول و برخی سخنان نیز برای وزیر پیشنهادی مورد تائید بود.

بانکی پور در ادامه گفت: یکی از انتقادات نسبت به عملکرد محرابیان در وزارت صمت در خصوص عزل های بی مورد مدیران کارآمد و انقلابی بود که وی قول داد تا در دوره وزارت خود مدیران متخصص و انقلابی را حتی در صورت فشار از سوی برخی عزل نکند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: همچنین نسبت به برخی سوءمدیریت ها در دوره عملکرد محرابیان انتقاداتی مطرح شده مانند قطع صادرات فولاد برای کنترل بازار که این موضوع ضربه ای را به صنعت فولاد و بازار زد که این وزیر پیشنهادی اعلام کرد برخی تصمیمات با توجه به شرایط دولت قبل اتخاذ شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس در ادامه گفت: باند بازی و اتخاذ تصمیمات تحت فشار افراد معلوم الحال یکی دیگر از انتقادات مطرح شده نسبت به محرابیان است البته گفته شده که وی علیه برخی باندها مقابله کرده است. علیرغم اینکه افراد متعددی این موضوع را به من گفته اند اما من حرف محرابیان را پذیرفته ام و اکنون برخی از این باندها در زندان به سر می برند و شخصیت محرابیان مبرا از این انتقادات بوده و تلاش می کند تا دیگر این مسائل تکرار نشود.

وی گفت: همچنین سوءاستفاده از جایگاه توسط محرابیان یکی دیگر از انتقادات نسبت به وی است که از وزیر پیشنهادی نیرو می خواهم توضیحاتی را که به من و نادران داده در صحن علنی نیز مطرح کند تا مردم و نمایندگان بدانند.

بانکی پور با تاکید براینکه به من ثابت شده محرابیان اهل فساد نیست اما میان یک مدیر ضد فساد با مدیری که فاسد نیست تفاوت وجود دارد، افزود: ما دولت آقای رئیسی را به عنوان یک دولت ضد فساد آوردیم بنابراین توقع داریم که وزرای این دولت ضد فساد باشند. رفیق بازی و لابی گری مقدمه فساد است و من قانع شدم که وزیر پیشنهادی نیرو اهل این قضایا نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اشکالات برنامه محرابیان برای وزارت نیرو، اظهار کرد: متاسفانه برنامه وی ویژگی متمایزی نسبت به برنامه حوزه ستادی نیرو ندارد. طبق برنامه محرابیان سالیانه ۱۴۳ هزار میلیارد تومان و ۵.۵ میلیارد یورو در سال باید برای این برنامه بودجه وجود داشته باشد، در صورتی که ما ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان و یک تا دو میلیارد یورو بودجه برای وزارت نیرو در نظر گرفته ایم و مشخص نیست وی منابع موردنیاز برای اجرای برنامه های خود را از کجا می خواهد تامین کند.

وی افزود: مدیریت مصرف و تقاضا در برنامه محرابیان به صورت کلی بیان شده است. در صورتی که ساختار این وزارتخانه نسبت به مدیریت مصرف مشکل دارد که راه حلی برای این موضوع در برنامه درج نشده، ما متاسفانه ملت مُصرفی هستیم و وزارت نیرو باید برای این موضوع اقداماتی را در نظر بگیرد.

بانکی پور تصریح کرد: وزارت نیرو باید ۱۰ هزار مگاوات را برای جبران کمبود مصرف مدیریت کند و این میزان را با مدیریت درست کاهش دهد، همچنین محرابیان نسبت به شرایط زیست محیطی برنامه ای نداشته و نسبت به اصلاحات ساختاری نگاه شعاری دارد، نسبت دادن مشکلات صرفا به خشکسالی قابل قبول نیست زیرا در برخی استان ها بارندگی وجود داشته اما اکنون دچار کم آبی شده اند که این مسائل بیانگر سوءمدیریت است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رویکرد وزیر پیشنهادی نیرو نسبت به اصل ۴۴ و خصوصی سازی به ویژه در بخش نیروگاهی کامل نیست زیرا اکنون ۵۰ هزار میلیارد تومان به نیروگاه های خصوصی بدهی داریم و تسویه این بدهی در برنامه محرابیان مشخص نشده است.

وی ادامه داد: ما ۳۰ هزار مگاوات نیرو نیاز داریم و نمی توان به مردم وعده عدم قطع برق طی سال جاری را داد، قطعا امسال با وجود وضع فعلی قطعی هایی خواهیم داشت، محرابیان محل تامین ۲۰ هزار مگاوات از ۳۰ هزار مگاوات را از طریق نیروگاه های حرارتی و تجدیدپذیر در نظر گرفته در صورتی که دولت تاکنون ۸۰۰ مگاوات از نیروگاه های تجدیدپذیر استفاده کرده و برنامه وزیر پیشنهادی نیرو نسبت به این موضوع شفاف اعلام نشده است.

بانکی پور تاکید کرد: تامین ۲۰ هزار مگاوات از نیروگاه حرارتی نیازمند ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که در برنامه محرابیان جزئیاتی برای تحقق این موضوع ذکر نشده است. همچنین در بخش کشاورزی به عنوان مصرف کننده ۹۰ درصد از سهم آب مصرفی، راهکار تعاملی با وزارت کشاورزی را مشخص نکرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در حکمرانی آب مشکل داریم، گفت: متاسفانه قانون مربوط به آب به درستی اجرا نشده و نباید موضوع آب میان مردم و حتی در میان نمایندگان با یکدیگر ایجاد درگیری و اختلاف کند. اتفاقی که مدیران قبلی باعث شدند تا اختلاف میان مردم و حتی نمایندگان مجلس با یکدیگر ایجاد شود.

وی اظهار کرد: طبق قوانین ۹ ماده ای شورای عالی آب و اظهارات رئیس جمهور در زمان انتخابات توزیع عادلانه آب باید انجام شود و تمامی استان ها و مردم همین موضوع را می خواهند و من از محرابیان می خواهم برهمین اساس رفتار کرده و زمینه چانه زنی و فشار را ایجاد نکند تا شاهد مسائل اخیر نباشیم.

۲۲۳۲۲۷

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1548429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =