ایرنا نوشت:

رییس اورژانس 115 مشهد گفت: یک نوجوان 17 ساله مشهدی جمعه شب به علت اصابت صاعقه جان باخت. دکتر ' محمدرضا مهری ' روز شنبه افزود: این نوجوان به همراه تعدادی از دوستانش در حوالی میدان ' سپاد ' مشغول بازی فوتبال بود که دچار صاعقه زدگی شد. اگر چه پس از اعلام این حادثه بلافاصله آمبولانس اورژانس 115 در محل حادثه حاضر شد، اما نوجوان مشهدی بر اثر صاعقه زدگی در دم جان باخته بود. او با اشاره به وجود آثار ورود و خروج صاعقه بر روی جسد نوجوان، افزود: صاعقه از پشت سر این نوجوان وارد و از پشت پای او خارج شده بود، به طوری که آثار سوختگی در موهای پشت سر نوجوان جان باخته و پای او مشهود بود. 

صاعقه‌ یک‌ جریان‌ الکتریکی‌ ناگهانی‌ طبیعی‌ است‌ که‌ از جو تخلیه‌ می‌شود و در مسیر خود، مقادیر زیادی‌ از حرارت‌ و نور را منتقل‌ می‌کند. وی با بیان اینکه صاعقه 125 میلیون ولت برق دارد، افزود: این مقدار برق برای روشن کردن یک لامپ 100 وات به مدت بیش از سه ماه یا برای مصدومیت جدی یا کشتن یک نفر کافی است.

او به راهکارهای پیشگیری از اصابت صاعقه اشاره کرد و ادامه داد: نباید در هوای ابری - بارانی که صدای صاعقه نیز به گوش می رسد از منزل بیرون رفت و یا در مکان های روباز قرار گرفت. افراد برای در امان ماندن از صاعقه زدگی باید به دنبال سرپناه باشند و چنانچه هنگام صاعقه در آب هستند باید فوری از آن خارج شوند. اگر افراد هنگام رعد و برق، بار الکتریکی را حس کردند به طوری که موهای سرشان سیخ سیخ شد یا در پوست خود احساس مور مور کردند، ممکن است دچار صاعقه زدگی شوند و بهترین راه این است که فوری روی زمین دراز بکشند.
56282

 

کد خبر 155199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =