قالیباف: فاصله هنرمندان و مسئولان باید کم شود/ امروز از نداری دچار مشکل نیستیم

خانه ملت نوشت: رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بسیار نیاز داریم که فعالان عرصۀ فرهنگ و هنر با مدیران و مسئولان به هم نزدیک باشند. متأسفانه در حال حاضر فاصلۀ زیادی بین هنرمندان و مسئولان وجود دارد و این فاصله به جامعه نیز تعمیم داده می‌شود.

محمد باقر قالیباف شب گذشته و همزمان با روز ملی سینما در دیدار جمعی از اعضای هیات مدیره خانه سینما و روسای انجمن‌های صنفی این حوزه و تعدادی از سینماگران ضمن تبریک این روز به اهالی سینما گفت: نقشی که فرهنگ و هنر در عرصه های مختلف تربیت، ایجاد نشاط در جامعه، استقلال، شادابی و پیشرفت و توسعه دارد بر هیچ کس پوشیده نیست و هنرمندان به اشکال مختلف این اثرگذاری را از خود به جای گذاشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خیلی بیشتر از این نیازمند هستیم که فعالان عرصه فرهنگ و هنر با مدیران و مسوولان به هم نزدیک باشند، افزود: متاسفانه در حال حاضر فاصله زیادی بین هنرمندان و مسوولان وجود دارد و این فاصله به جامعه نیز تعمیم داده می‌شود. در واقع آغاز فواصل موجود در جامعه از نخبگان هنری و مدیریتی نشات می‌گیرد و آثار آن را در جامعه نیز می‌بینیم.

وی اضافه کرد: حتما این اشکال را می پذیرم که مقصر اصلی ما مدیران هستیم. از سوی دیگر خواهش من این است که فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیز در میان خود کنکاش کنند که آیا آن‌ها در به وجود آمدن این فاصله سهمی دارند یا ندارند.

رییس قوه مقننه یادآور شد: یکی  از غصه‌های من در ۱۵ ماه گذشته که در مجلس مسوولیت دارم این بود که چرا هیچ فرصتی مثل این جلسه حتی یک بار هم رخ نداده تا با فعالان عرصه فرهنگ و هنر و فعالان حوزه اجتماعی بحث و گفت وگو کنیم در حالی که اگر به سوابق مدیریتی من مراجعه کنید می‌بینید در همان اولین روزهایی که مسوولیتی در هر ارگانی داشتم یکی از اولین گروه‌هایی که آن ها را دعوت کرده‌ام تا هم اندیشی داشته باشیم، فعالان عرصه فرهنگ و هنر بوده است. 

قالیباف با تاکید بر اینکه بدون به کارگیری دو عرصه فرهنگ و فناوری هیچ تحولی امکان پذیر نیست، تصریح کرد: زمانی که در نیروی انتظامی مسئولیت داشتم، با صراحت عنوان کردم که بین رویکرد امنیت محوری و جامعه محوری رویکرد جامعه محور را انتخاب خواهم کرد و در همان دوران دریافتم که هنر در این عرصه می‌تواند چه تحول و معجزه‌ای ایفا کند.

قالیباف: فاصله هنرمندان و مسئولان باید کم شود/ امروز از نداری دچار مشکل نیستیم

وی با بیان اینکه ارتباط با مردم، آموزش و فرهنگ سازی با استفاده از این دو حوزه محقق می‌شود، اضافه کرد: این باور باید در تک تک مدیران کشور برای موفقیت و توسعه ایران وجود داشته باشد و در این مسیر نقش تک تک شما هنرمندان کم نظیر است و هیچ گاه نباید از این منظر ناامید شوید.

قالیباف گفت: در دوران نیروی انتظامی مقاومت‌هایی در خصوص به کارگیری از ظرفیت هنر در این عرصه وجود داشت اما ما با به کارگیری این ظرفیت آثار احساس امنیت، رابطه نزدیک مردم با پلیس و تغییر نظر مردم نسبت به نیروی انتظامی را ملاحظه کردیم.

رییس قوه مقننه یادآور شد: در دوره شهرداری هم بر حوزه های فرهنگی، اجتماعی و هنری متمرکز شدیم و تلاش کردیم فرهنگ سازی‌ها با کمک هنرمندان رقم بخورد. در همان دوران بسیاری از کارها پیش رفت و اذهان به هم نزدیک شد. برخی از عزیزان حاضر در این جلسه نیز در بزنگاه‌هایی با ما همکاری داشتند.

قالیباف تاکید کرد: هیچ گاه و هیچ موقع در حوزه مسائل فرهنگی و هنری که با اصحاب فرهنگ و هنر همکاری داشتیم در حوزه های سیاسی و مدیریتی هیچ توقعی از هیچ فردی و در هیچ مقطعی نداشتم ولی همواره مطالبه من ازهنرمندان این بود که جامعه، مردم و کشورمان را دریابیم.  

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوره های مختلف مسئولیتم تلاش کردم تا جایی که می شود نسبت به توسعه هنر و سینما اقدامات موثری انجام دهم، گفت: یکی از اقدامات موثر در نظر گرفتن تخفیف برای مراکز تجاری بود که در آن‌ها سالن سینمایی احداث شود.

وی یادآور شد: امروز که در محل ریل گذاری و سیاستگذاری قرار داریم می‌توان کارهای بزرگ‌تری انجام داد اما دوستانی که ما را می شناسند نیز همواره با یک نگاه نقادانه با بار منفی به تحولات می‌نگرند و در بسیاری از مسائل گفت وگو شکل نم‌ گیرد درحالی که برای تحول در کشور به گفت وگو با یکدیگر نیازمندیم.

قالیباف با اشاره به شرایط سخت اقتصادی و کرونایی کشور تصریح کرد: در چنین شرایطی ضرورت دارد از فشارهای روحی و روانی مردم کاسته و روحیه مردم را ارتقا داد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سینماگران نیز در دوران کرونا وضعیت سختی را پشت سر گذاشتند، تصریح کرد: در این شرایط باید دست به دست هم دهیم و از این مقطع زمانی به سلامت عبور کنیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه امروز باید بیش از هر زمان دیگری کنار هم باشیم، تصریح کرد: ما امروز از نداری دچار مشکل نیستیم بلکه از فاصله‌ها و ضعف در مدیریت دچار مشکل شده‌ایم. متاسفانه کمتر فرصت را به مردم و جوان ها می‌دهیم و همین مسائل است که ضعف ما را دو چندان می‌کند.

وی حل مشکلات در سه حوزه بیمه هنرمندان، مالیات و تشکیل یک کارگروه فنی و علمی برای ریل گذاری در این عرصه را وعده خود با سینماگران برشمرد و افزود: انتظار داریم ظرف مدت یک ماه پیشنهادات سینماگران به مرکز پژوهش‌های مجلس واصل و در این زمینه بتوانیم راهکارهای عملیاتی پیش بینی کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب نیز در مسائل فرهنگی به ویژه در حوزه هنر و سینما حساسیت ویژه ای دارند و این فرصت برای تعالی سینما بسیار مغتنم است.

23215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1554338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =