رقابت ۱۵۲۷ رمان و مجموعه داستان در جایزه مهرگان ادب

۱۵۲۷ عنوان رمان و مجموعه داستان و ۱۶۵ عنوان کتاب علمی- زیست‌محیطی، به دو بخش ادبی و علمی جایزه مهرگان، ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نخستین گزارشِ دبیرخانه جایزه مهرگان که دربرگیرنده تعداد آثار و پیشرفت کار داوری در دو بخش مهرگان ادب و  مهرگان علم است، منتشر شد.   

بر اساس اعلام دبیرخانه جایزه مهرگان، تعداد ۱۵۲۷ عنوان رمان و مجموعه داستان چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به این رویداد فرهنگی رسیده که بررسی تعداد عنوان‌ها و شمارگان کتاب‌ها نشان می‌دهد که نسبت به دوره قبل کاهشی ۲۰ درصدی در تعداد عنوان‌ها و کاهشی ۴۰ درصدی در شمارگان کتاب‌های منتشرشده در بخش مهرگان ادب پدید آمده است 

دبیرخانه جایزه مهرگان همچنین با اشاره به تعداد ۱۶۵ عنوان کتاب علمی- زیست‌محیطی چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که به دبیرخانه رسیده است، گزارش می‌کند تعداد عنوان‌ها نسبت به دوره قبل ۱۵ درصد افزایش داشته ولی شمارگان کتاب‌ها در بخش مهرگان علم تغییری نداشته است.

در جایزه مهرگان علم، کارنامه و عملکردِ ۷۷ تشکل مردم‌نهاد زیست‌محیطی (در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹) نیز از سوی داوران ارزیابی می‌شود. حضور و مشارکت این تعداد تشکل مردم‌نهاد، نشان‌دهنده افزایش ۲۵ درصدی تعداد تشکل‌های مستقل در این دوره از جایزه مهرگان علم است. 

داوری آثار در بخش مهرگان ادب در دو مرحله و با مشارکت ۱۲ داور و در بخش مهرگان علم با مشارکت ۷ داور انجام می‌شود. 

داوری جایزه مهرگان ادب را در مرحله اول، قباد آذرآئین، مانی پارسا، سودابه سلگی، آرزو چربدست و کرم‌رضا تاجمهر بر عهده دارند و داوری در مرحله دوم توسط جواد اسحاقیان، هلن اولیایی‌نیا، حسین آتش‌پرور، لیلا صادقی، سیاوش گلشیری، جواد پویان و ابوالفضل حسینی انجام می‌شود. 

داوری جایزه مهرگان علم را هم هوشنگ ضیایی، عبدالحسین وهاب‌زاده، محمد درویش، زهرا قلیچی‌پور، محمدرضا داهی، بهرام معلمی و مژگان جمشیدی بر عهده دارند. 

علیرضا زرگر، مدیر جایزه مهرگان هم با اشاره به تجربه انتخاب و معرفی بهترین «رمان زبان مادری» در دوره بیستم جایزه مهرگان ادب می‌گوید: «در میان کتاب‌های ارسال‌شده به این دوره جایزه مهرگان نیز همچون دوره‌های قبل تعدادی رمان و مجموعه داستان وجود دارد که ابتدا به زبان‌های غیرفارسی حوزه فرهنگ ایران - زبان مادری نویسنده - نوشته شده و سپس به فارسی برگردانده و توسط ناشران داخل ایران منتشر شده است. با هدف رعایت حقوق معنوی نویسندگان ایرانی این‌گونه آثار، امکان داوری و ارزیابی این کتاب‌ها در «بخش ویژه» جایزه مهرگان ادب پدید آمده و به «ادبیات زبان مادری» نیز تندیس مهرگان و جایزه اهدا خواهد شد. 

گردآوری آثار و داوری کتاب‌های این دوره جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم از پاییز سال ۱۳۹۹ آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در این دوره، جایزه در ۹ بخش مختلف به برگزیدگان تندیس مهرگان، جایزه نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد. 

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1555357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =