پرتره هنرمند تمام عیار قلم‌زنی روی فولاد

«زخمه بر فولاد» به تهیه‌کنندگی سیدعلیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز محصول شبکه مستند شنبه ۲۷ شهریور ساعت ۱۸ پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سیدعلیرضا حسینی درباره این مستند گفت: «زخمه بر فولاد» پرتره‌ای از حسین اکبری استاد تمام عیار قلم زنی روی فولاد است، آزاده سرافرازی که این ثروت عظیم هنری اش را از روزهای اسارت به یادگار دارد.

وی افزود: اکبری کارآفرین خلاقی است که در دوران اسارت در اردوگاه بعثی ها در دهه شصت، ساخت آثار هنری از فولاد  را  در شرایط سخت تجربه کرده است. او پس از آزادی این حرفه را گسترش داده و با آموزش و ایجاد کار برای جوانان در شهرری و حومه به معیشت آنها رونق داده است و حالا آثار هنری او در کشورهای منطقه مورد استقبال قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه طرح این مستند ۳۰ دقیقه ای را محبوبه کلانتری پژوهشگر پیشنهاد کرده است، گفت: تحقیق و پژوهش  «زخمه بر فولاد»  سال ۹۸ به سفارش شبکه مستند آغاز شد،  سال ۹۹ با گسترش ویروس کرونا  کار تولید فیلم با مشکل روبرو شد ولی باتمهیداتی  در شهرستان ری که محل زندگی و کارگاه استاد اکبری است فیلمبرداری را آغاز کردیم و مراحل تدوین و فنی فیلم نیز در سال ۱۴۰۰ تمام شد.

این تهیه کنده افزود: در این فیلم حسین اکبری خاطراتش از اردوگاههای ارتش بعثی ها و نحوه آموزش و تمرین و ساخت آثار هنری ابتدایی با سیم خاردار و امکانات اولیه را بازگو می کند؛ هنرمندی که پس از بازگشت آزادگان جنگ تحمیلی به کشور با پشتکار و انرژی و خلاقیت به گسترش این هنر سنتی  وساخت صنایع دستی فولادی را ادامه داده و طی سی سال گذشته به آموزش جوانان و کارآفرینی در منطقه شهر ری  و حومه پرداخته است.

۵۸۵۸

کد خبر 1555999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =