مجازات‌های جایگزین برای جرائم خرد و مجرمین بدون سابقه در یزد

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: دادستان‌های استان می‌توانند در صدور کیفر خواست‌های خود مجازات‌های جایگزین و الزام به خدمات عمومی رایگان را برای جرائم خرد و مجرمین بدون سابقه پیشنهاد دهند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد؛ غلامعلی دهشیری در جلسه با دادستان های سراسر استان یزد، اظهار کرد: عملگرایی قوه قضاییه و استفاده از انتقاد های سازنده، منتقدین دیروز را به مشوقین امروز بدل ساخته و افزایش سرمایه اجتماعی قوه قضاییه را رقم زده است.

وی با بیان اینکه باید گلوگاه های نارضایتی مردم را شناخت و برای اصلاح امور تدبیر کرد، گفت: آنچه که امروز در حال رخ دادن است، در دوران تحول قضایی حاکم شدن عملگرایی و پیگیری امور تا حصول نتیجه دلخواه است که می تواند شرایط را برای خدمت به مردم بهبود ببخشد.

وی تصریح کرد: زندان یک تابلو تمام عیار از آسیب های اجتماعی است که نیازمند نظارت صحیح و مستمر دادستان هاست تا اهداف اصلاحی و تأمینی قانونگذار به صورت کامل محقق گردد.

این مقام قضایی، پیشگیری از وقوع جرم را مهمترین راهبرد قوه قضاییه دانست و گفت: هرآنچه جرم و آسیب در جامعه کمتر باشد ورودی زندان نیز کمتر خواهد بود و هر چه جمعیت کیفری زندان کمتر باشد اهداف اصلاحی برای جامعه هدف بهتر اجرا خواهد شد.

وی بر استفاده از ظرفیت مجازات های جایگزین حبس تأکید کرد و گفت: دادستان ها می توانند در صدور کیفر خواست های خود با توجه به شناخت و تحقیقی که انجام داده اند و با تناسب جرم و وضعیت متهم، اگر جزء جرائم خرد بوده و فرد بدون سابقه باشد به دادگاه استفاده از مجازات های جایگزین و الزام به خدمات عمومی رایگان را پیشنهاد بدهند.

رئیس کل دادگستری استان، برخورد قاطع با اراذل و اوباش و مخلین نظم و امنیت را خواستار شد و ابراز داشت: هرگز با کسانی که آرامش و امنیت جامعه را بر هم می زنند مماشات نخواهد شد اما در بسیاری از مواقع جرائم خرد و کم اهمیت است و نباید با اصرار بر استفاده از مجازات زندان، سایر فرصت های اصلاحی را از دست داد.

وی افزود: مجازات زندان، سابقه و پایگاه اجتماعی فرد را تخریب می کند و کسی که با افول شخصیت مواجه شد را دیگر نمی توان به راحتی به مسیر های اصلاحی سوق داد.

دهشیری تأکید کرد: قانون، به قلم در دست قاضی قدرت داده است و باید از این قدرت به نفع مردم و جامعه و اصلاح آسیب دیدگان استفاده شود .

48

کد خبر 1556348

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =