احداث نیروگاه‌های خود تامین، تنها راه‌ پیشگیری از چالش پیک بار ۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد با اشاره به مصرف ۷۵ درصدی برق استان یزد در بخش صنعت، گفت: احداث نیروگاه‌های خود تامین توسط صنایع راهی برای گذر از چالش‌ پیک بار تابستان سال آینده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، ابوالفضل اسدی با اشاره به این که صنعت برق استان جهت تامین انرژی فصول مختلف سال با چالش‌هایی از جمله کمبود آب و برق در تابستان و کمبود سوخت در زمستان روبرو است، تصریح کرد: شرکت برق منطقه‌ای یزد طرح خلاقانه «مدیریت توامان عرضه و تقاضا» را جهت عبور از این چالش‌ها و جلوگیری از اعمال خاموشی به مردم و صنایع در نظر گرفته است.

وی ضمن پیشنهاد ایجاد نیروگاه‌های خود تامین توسط صنایع کوچک و بزرگ به عنوان راهی برای تامین برق مطمئن این صنایع در ایام پیش رو خاطرنشان کرد: این پیشنهاد در راستای مسئولیت اجتماعی صنایع به آن‌ها ارائه شده و با انجام این امر، گامی موثر در تولید نیروی برق در کوتاه مدت و بلند مدت برداشته شده و صرفه جویی در هزینه‌های عمومی، کاهش زمان راه‌اندازی و تداوم فعالیت در شرایط اضطراری کمبود برق را در بر خواهد داشت.

احمد کردستانی معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای یزد نیز در تشریح فرایند اخذ مجوز نیروگاه خودتامین تصریح کرد: شرکت برق منطقه‌ای یزد جهت همکاری و پیگیری رفع موانع احداث نیروگاه‌های خودتامین توسط صنایع آمادگی داشته و صنایع استان می‌توانند ضمن ثبت نام در سامانه خدمات الکترونیک مولدهای مقیاس کوچک پروانه احداث نیروگاه خود تامین را دریافت کنند.

وی در تشریح مزایا و تسهیلات در نظر گرفته شده برای احداث نیروگاه‌های خودتامین توسط صنایع، خاطرنشان کرد: معافیت گمرکی واردات مولدها با شرایط تعیین شده، امکان فروش برق مازاد با قیمت مناسب و امکان تامین انرژی مورد نیاز صنعت به صورت خود تامین به جای کاهش بار در زمان مدیریت بار، برخی از مزایای احداث نیروگاه خودتامین توسط صنایع خواهد بود.

گفتنی است احداث نیروگاه خودتامین توسط صنایع بزرگ استان یزد با ظرفیت ۲۲۰ مگاوات تا سال آینده تصویب شده و تعدادی از صنایع، بررسی و احداث نیروگاه خود تامین را در دستور کار قرار داده اند.

48

کد خبر 1556922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =