٢٨٠٠ کیلو پانسمان بیماران ای‌بی کجاست؟

ایلنا نوشت: مدیر «خانه ای بی» با انتقاد از بی‌توجهی مجلس به گم شدن ۲۸۰۰ کیلو پانسمان بیماران ای بی و عدم پاسخگویی مسئولان سابق وزارت بهداشت گفت: من که به زخم بیمار نمی‌توانم بگویم که آقای وزیر جدید آمده است و بگذار کارگروهش تشکیل شود، بالاخره یک نفر باید صدای این بیماران را بشنود.

«سیدحمیدرضا هاشمی گلپایگانی» مدیر «خانه‌ای بی» در ارتباط با آخرین وضعیت پانسمان‌های اهدایی یونیسف به این بیماران گفت: اینکه در اختیار قرار دادن پانسمان به موقع انجام می‌گیرد یا خیر، زیاد مهم نیست، به این دلیل که کار ما تقریبا انجام می‌شود، مهم این است که ما در یک سال آخر دولت قبل، بنابر پیگیری که کردیم، دریافتیم دو هزار و ۸۰۰ کیلو پانسمان موجود نیست؛ یعنی از حدود شش هزار پانسمانی که یونیسف با حمایت مالی دولت آلمان به وزارت بهداشت جهت استفاده بیماران ای‌بی قرار داده است، ۲۸۰۰ پانسمان در محل مناقشه و ابهام است و در این زمینه شفاف‌سازی نشده است.

او گفت: در آخرین مرحله ما حوالی تیر امسال به کمیسیون بهداشت مجلس رفتیم و در حضور مدیران ارشد وزارت بهداشت از جمله رییس سازمان غذا و دارو و معاونان جلسه گذاشتیم. آن‌جا هم نتوانستند دقیق جواب بدهند که این ۲۸۰۰ کیلو پانسمان در چه انباری نگه‌داری می‌شود. قرار شد وزارت بهداشت گزارش دقیقی بدهد. اعلام کردند که بخشی از پانسمان‌ها در انبار سازمان غذا و دارو و بخشی از آن در انبار هیات امنای ارزی است، اما نتوانستند بگویند که چه مقدار بوده است و عددی را مطرح نکردند.

وی تصریح کرد: کمیسیون بهداشت به دو نفر از نمایندگان که یکی از آن‌ها آقای «بندپی» نماینده محترم مردم مازندران بود، ماموریت داد که کارها را پیگیری کنند. از انبار ما و آن‌ها بازدید داشته باشند و جلساتی را برگزار و اعلام کنند این ۲۸۰۰ کیلو که «خانه‌ای بی» ادعا می‌کند تحویل نگرفته است و در بازار آزاد سردرآورده، وضعیتش چه شد؟ حداقل دو ماه است که این جلسه تشکیل شده است، اما این امر هم محقق نشده است و کمیسیون بهداشت به ماموریتی که داشت تا به این لحظه توجه نکرده است. من هنوز هم روی حرفم هستم که ۲۸۰۰ کیلو پانسمان موجود نیست. دولت هم که تغییر پیدا کرد. اینکه مسئولان جدید وزارت بهداشت می‌خواهند این موضوع را پیگیری کنند یا خیر نمی‌دانم، اما مسئولان قبلی رفتند و جوابی به ما ندادند.

هاشمی گلپایگانی افزود: ما که ادعا می‌کنیم این تعداد پانسمان نیست، اما اگر وجود هم داشته باشد و به ما تزریق شود، قطعا با مصرفی که بیماران دارند، بعد از مدتی تمام می‌شود، اما در آن زمان باز نگرانی دیگری ایجاد می‌شود که تهیه این پانسمان با توجه به تحریم‌ها به چه صورت خواهد بود. امیدواریم که مسئولان جدید وزارت بهداشت به خصوص شخص آقای وزیر اهتمام داشته باشند و جلساتی را برقرار کنند.البته ما درخواست جلسه کردیم تا بالاخره پاسخی به خواسته ما داده شود و ضرورت دارد که آقایان شفاف‌سازی انجام بدهند تا اعتماد عمومی لطمه نخورد.

هاشمی گلپایگانی افزود: ما برای یکی دو ماه ذخیره جزئی در انبار داریم، اما اگر تکلیف آن ته مانده مشخص نشود قطعا با اتمام ذخیره به مشکل می‌خوریم. من که به زخم بیمار نمی‌توانم بگویم که آقای وزیر جدید آمده است و بگذار کارگروه تشکیل شود. خیلی زود دیر می‌شود.امیدوارم به این موضوع زودتر پرداخته شود که ما باید برای آینده چه فکری کنیم؟

هاشمی گلپایگانی در ادامه با اشاره به مشکلات دندان پزشکی بیماران‌ ای بی‌افزود: بیماران ای‌بی همیشه در مساله دندان پزشکی دچار مشکل هستند. به این دلیل که دهانشان باز نمی‌شود و باید در اتاق عمل و با بی‌هوشی کامل برروی دندانشان جراحی صورت بگیرد و از طرفی همه این امکان را ندارند، بتوانند به تهران مراجعه کنند. من که نمی‌توانم بگویم برای دو دندان از سیستان و بلوچستان به تهران بیایند. حتی اگر در استان بیمار هم قابل انجام نباشد، می‌شود در شرق یا جنوب کشور مراکزی را به عنوان استان معین در نظر بگیریم تا این کار انجام شود.

او افزود: وزیر سابق بهداشت به این امور اصلا توجهی نداشتند. امیدوارم وزیر جدید جلسه‌ای بگذارند. باید امکاناتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تزریق شود و بعد آن‌ها برمبنای آن امکانات، خدمات لازم را به بیماران‌ ای بی‌ ارائه دهند. بیماران‌ ای بی‌ روز به روز تعدادشان بیشتر می‌شود و دردشان هم درحال بیشتر شدن است. اگر امکانات و تجهیزات در یک مرکز دانشگاهی نباشد، این مرکز هم نمی‌تواند معجزه کند و دندان درست کند.

هاشمی گلپایگانی گفت: من به عنوان مسئول خانه ای‌بی و همکاران دیگرم در سایر سمن‌ها متوجه هستیم که دولت تازه مستقر شده است و مشکلات بسیار زیادی سرراه وزارت بهداشت است؛ به ویژه بیماری کرونا که مهارش از هرچیزی واجب‌تر است و اولویت بیشتری دارد. اما قطعا مسئولان ارشد وزارت بهداشت در کنار کرونا و سایر مسائل باید به بیماران خاص هم توجه داشته باشد.

هاشمی گلپایگانی گفت: من دو تقاضا دارم. یک اینکه دکتر عین‌اللهی، وزیر محترم جدید بهداشت، معاونت اجتماعی را که آقای دکتر نمکی منحل کردند را احیا کنند. اگر معاونت اجتماعی احیا شود بسیاری از مشکلات سمن‌ها مطرح و حل می‌شود. درخواست دومم هم این است که از ایشان به عنوان یک برادر تقاضا دارم که هرچه سریع‌تر با سمن‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت و بهداشت جلسه‌ای داشته باشند که بتوانند مشکلات را بسنجند و مطرح کنند. برای این مساله کارگروهی تنظیم کنند و در این امور وارد شوند. امیدوارم به زودی به این درخواست جامه عمل بپوشانند. در دولت قبل ۲۸ ماه این درخواست را گفتیم، اما به نتیجه نرسید. به هرحال الان خیلی دیر است و امیدواریم آقای وزیر هم اهتمام جدی داشته باشند.

۴۷۲۳۳

کد خبر 1557504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =