یک تحلیلگر سیاسی روس معتقد است هیچ دلیلی در دست نیست که ما فکر کنیم انقلابیون لیبی موجوداتی بهتر از قذافی و شایسته تر از او برای حکومت هستند.

میخائیل لئونتیف در مقاله که در پایگاه اینترنتی کا. ام منتشر کرده نوشته است: طرف دیگر مناقشه لیبی یعنی قیام کنندگان، مخلوطی از گروه های مختلف هستند که در این شرایط معلوم نیست چرا ما این گروه ها را شایسته پیروزی و مشروع تر از دولت قذافی می‌دانیم.

این کارشناس سیاسی روسیه در ادامه می نویسد:  درست است که حکومت قذافی بهترین حکومت در جهان نیست ولی از دیگران هم بدتر نیست. همه تحولات پیرامون لیبی نشان می‌دهد که تبلیغات درباره اوضاع این کشور بی اساس بوده است و ما در آنجا با گروهی انقلابی صلح جو مواجه نیستم بلکه با گروه هایی کاملا مسلح و جنگجو روبرو هستیم.

لئونتیف در ادامه اینگونه تبیین می کند: درحالکیه می دانیم قذافی چقدر از لحاظ نظامی نیرومند است چگونه می توانیم بپذیریم که شهرهای این کشور یکی پس از دیگری به دست تظاهر کنندگان صلح جو افتاده باشد؟ مگر اینکه قبول کنیم این گروه ها، غیر مسلح و صلح‌جو نیستند بلکه مسلح هستند اما برخلاف تصور ناتو آنقدر مسلح وقوی نبوده اند که با بمباران هوایی نیز بتوانند کلک قدافی را بکنند.

این نویسنده در ادامه موضعگیری روس ها درباره لیبی را بسیار دور از اخلاق و غیر کارشناسانه دانسته و می نویسد:  همه این تحولات فقط از این نظر شایان توجه است که نقش روسیه در این منطقه باید روشن شود. روسیه سعی می‌کند وفاداری خود را به ائتلاف غربی به نمایش بگذارد که این کار از نظر اقتصادی، سیاسی و حقوقی مطلوب نیست و دور از موازین اخلاقی می باشد. ماهیت سیاست مستقل روسیه نسبت به این منطقه همین است. من این سیاست را بی معنی می دانم.
4949 

کد خبر 155849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجتبی IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
  0 0
  گذشته از اینکه از روس ها بدم می آد اما این تحلیل کاملا درسته
 • بدون نام IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
  0 0
  در لیبی همه هول شدند. فکر کردن خبری هست. حالا همه عین دراز گوش در گل مانده اند از جمله ناتو
 • بدون نام IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
  0 0
  که کار لیبی آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها
 • بدون نام IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
  0 0
  خجالت نمی کشید از دیکتاتور دفاع می کنید. چه مسلح باشند چه غیر مسلح بالاخره هرکسی که علیه دیکتاتور قیام کنه ماجور هست و شما باید مدافع آنها باشید
 • روان گرد IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
  0 0
  این نکته دقیقی است. واقعا از انقلاب هایی که با گل و بلبل و حرکات غیر نظامی و غیرمسلحانه پیروز شدند می شه حمایت کرد اما این انقلاب های خونین خیلی تعجب برانگیزه.من فکر میکنم این انقلابیون لیبی از قبل هماهنگ شده بودن با آمریکا کی تجهیزشون کرده راستی؟
 • بدون نام IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
  0 0
  کدام دیکتاتور؟ قبل از این که قذافی قراردادهای چپاولگرانه نفتی را در سال 2009 لغو کند این غربی ها دست او را می بوسیدند. عکس اش هست بروید ببینید. آن قراردادها را که به نفع کشورش لغو کرد شد دیکتاتور! قبلش یاد شان نبود!