مقاله تکان دهنده روزنامه اعتماد در باره مهاجرت نیروهای متخصص

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:بسیاری از نیروهای کارشناسی کشور که سرمایه‌های زیادی برای تربیت آنان هزینه شده است، به راحتی جذب اقتصاد کشورهای دیگر می‌شوند.

چندی پیش با مدیر یکی از استارت‌آپ‌های مشهور کشور صحبت می‌کردم، به‌رغم اینکه پرداخت حقوق و دستمزدهای آن شرکت به نسبت قابل توجه بود، ولی می‌گفت که سالانه تا حدود 30 درصد نیروهایش را به دلیل مهاجرت از کشور از دست می‌دهد. پرسیدم که آیا خودشان دنبال مهاجرت در کشور دیگر هستند؟ گفت لزوما خیر، بلکه خیلی راحت در حالی که مشغول کار هستند، یک ایمیل دریافت می‌کنند که شغلی را در فلان کشور با امتیازات مشخص و انجام همه امور مرتبط با حرفه او پیشنهاد می‌کنند. این شناسایی‌ها را از طریق دوستان و همکارانی که قبلا رفته‌اند، یا از طریق «لینک‌دین» و سایت‌های مشابه، پیدا می‌کنند. هنگامی که فرد مواجه با این پیشنهاد می‌شود به ارقام حقوق پیشنهادی و نیز شرایط اجتماعی و سیاسی مبدا و مقصد که نگاه می‌کند، به راحتی پیشنهاد را می‌پذیرد.

شاید تاکنون مواجه با این موارد نشده‌اید، ولی واقعیت این است که اگر نیرویی را بپسندند، تمام هزینه انتقال حتی بردن اثاث منزل را به بهترین شکل تقبل می‌کنند. نکته مهم‌تر اینکه مدیر آن استارت‌آپ توضیح داد که تعدادی هم که نمی‌روند به دلیل رضایت از اینجا نیست، بلکه محدودیت‌های خانوادگی یا تعلقات دیگری دارند که از این پیشنهادها استقبال نمی‌کنند.  کافی است که دستمزدها و شرایط اجتماعی و فرهنگی ایران را با کشور پیشنهاددهنده مقایسه کنیم تا با منطق این رفتار همدلی کنیم. 

برای بسیاری از این افراد حداکثر حقوقی که در ایران به دست می‌آورند زیر هزار دلار است (البته این رقم بالایی است) ولی در آنجا تا 4 یا 5 هزار دلار هم پیشنهاد می‌شود.

همان‌طورکه گفته شد گام اول برای ورود سرمایه خارجی، حفظ سرمایه داخلی است. هم سرمایه مادی و از آن مهم‌تر سرمایه انسانی. اگر دولت ایران نتواند شرایطی را ایجاد کند که نیروی انسانی تحصیل‌کرده آن در داخل کشور حفظ شود، چگونه می‌خواهد که گامی به سوی توسعه و پیشرفت بردارد؟ 
جمعیت ایرانیان مهاجر در 3 سال گذشته بیش از دو برابر شده است. نکته مهم اینکه 30 درصد آنان را متخصصان تشکیل می‌دهند. بقیه نیز کمابیش افراد حرفه‌ای هستند و کارکنان مشاغل ساده فقط حدود 7 درصد کل مهاجران ایرانی را تشکیل می‌دهد.

بالای 50 درصد آنان که به اروپا رفته‌اند، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، 60 درصد ایرانیان حاضر در امریکا در مشاغل خوب از جمله در مشاغل مدیریتی، کسب و کار و علوم و هنر فعال هستند. درباره نظر سنجی‌ها وگرایش افراد به مهاجرت از کشور هم بهتر است فعلا چیزی نگویم.
عوامل خروج آنان فقط پایین بودن دستمزد نیست، بلکه احساس بی‌توجهی به آنان بیش از هر چیز دیگری عذاب‌دهنده است. می‌توانیم مدیران اصلی کشور را در قوای حکومتی در سطح معاون وزیر و بالاتر لیست کنیم، بعد ببینیم که چند درصد جوانان و کارآفرینان و متخصصان این کشور با آنان احساس مشترک دارند و آنان را نمایندگان واقعی خود می‌دانند. به نظر من کمتر از ده درصد. تا هنگامی که این شکاف حل نشود، مشکل فرار سرمایه مالی و مهاجرت نیروی انسانی نیز حل نخواهد شد.

23302

کد خبر 1558904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  220 6
  فعلا دور امام صادقی هاست. نیروی متخصص به کارشان نمی آید.
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   77 2
   برادر من فقط یک سال اختلاف سنی با من داره، با شرایط مساوی با من از نظر تحصیلات، سرمایه و... ، رفت کانادا و من موندم، اون بعد از یکی دو سال کار کردن اونجا، آن هم کارمند معمولی بودن، خونه و ماشین با بهترین امکانات خرید و الان همه چیز داره، من اینجا بعد از پانزده سال کارمندی، اجاره نشین هستم با یه پراید خسته همزمان مسافر کشی میکنم اموراتم بگزره، چرا نباید رفت
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   37 50
   آقای عبدی! لطفا بس کنید. از روزی که شما اصلاح طلبان و در راسشان خود شما سفارت آمریکا را اشغال کردین باید منتظر چنین روزی بودین...
 • دلسوخته IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  112 2
  متاسفانه حقیقت محض است و صد ای کاش که ایران میتوانست دوباره سربلند و مفتخر به متخصصین شایسته و کارآمد خود باشد کیه که دوست نداشته باشه در مملکت خودش زندگی و پیشرفت کنه و از تخصص اش در کشور خودش استفاده کنه، ولی محقق شدن آن که الان بیشتر به آرزو میماند به نظر غیرممکن میاد
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   35 0
   ای کااااااش و صد افسوس
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  158 3
  مهمترین دلیل مهاجرت نخبگان حاکمیت تفکر ،،کیهانی،،است ،مردم و خصوصا طبقه تحصیلکرده نیاز به آرامش دارند وقتی کشور بر اساس تفکر شدیداً کینه توز ،بی منطق ،جنگجو و تفرقه افکنی اداره میشود که تریبونهای رسمی کشورهم سیاستهای آنها را دنبال میکنند طبیعتا امیدی به تغییر اوضاع نیست از آن گذشته بنده مطلقا تصور نمیکنم دولتها ذره ای برای این فرار نخبگان اهمیتی قایل باشند چون ایشان را در حکم مزاحمانی قلمداد می‌کنند که «نق»میزنند و مانع از خواب خوش آنها میشوند بعلاوه تعریف نخبه در تفکر دولتی با تعریف جهانی آن بسیار متفاوت است ،نخبه یعنی خودمان و همه کسانی که چون ما می‌اندیشند
  • سی ساله IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   36 1
   خدایا داغ دلم تازه شد
 • GB ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  اگر بخاطر حقوق چهار تا پنج هزار دلار مهاجرت می کنند که سرشون کلاه رفته،برای یک زندگی خوب حداقل باید حقوقی معادل چهارده تا پانزده هزار دلار داشته باشی تا زندگی تون از زندگی تو‌ایران بهتر باشه.
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   8 49
   گل گفتی. هرکشوری برای مردم خوداون کشور خوبه نه برای مهاجرین متخصص. البته اینها کارهای بدخواهان ایران هستندهمانطورکه نخبگان عراق ولیبی رو یاجذب کردندیا ترور. متخصصین بی ریشه
  • ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   70 2
   قربون شکلت اونجا ولی جوری نیست که امشب بخوابه فردا صبح ببینه ارزش پولش نصف شده و قیمتها دو برابر شده
 • یک ایرانی IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  123 4
  خدایا ایران را نجات بده، نذار کلا از بین بره
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   57 0
   آمین
 • تحصیلکرده ناراضی IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  77 3
  خوش بحالشون کاش برای منم از این ایمیلها میامد
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   39 4
   واقعا خوش بحالشون، باید بریم توی لینکدین بنویسیم "کمک، ما را از دست ... نجات بدین"
 • غلامحسین IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  123 3
  من دو فرزند دارم که متاسفانه دخترم و همسرش علیرغم مخالفت ما مهاحجرت کرده اند. پسرم و همسرش هم در همین فکر هستند. دوستان فرزندان من اغلب تحصیلکرده دانشگاه های معتبر هستند و تقریبا همه رفته اند. از پرسنل شرکت من هر کسی که تحصیلات عالیه داشته رفته است. برخی از انان جذب زیمنس و مایکروسافت و فیس بوک شده اند. برخی هم در شرکت های ساختمانی و نفتی کانادا و استرالیا استخدام شده اند. فرزندان اغلب دوستان من رفته اند. از دیپلم تا دکتر......همه در فکر رفتن هستند. باور کنید نخبه ها در حال رفتن هستند و همه و همه از اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور راضی نیستند. حکومت چنان ضربه ای به روحیه نسل جوان زده است که هیچ اینده روشنی برای خود متصور نمی بینند و لذا می روند. شاید برخی بگویند بروند ......اما اینها خروج سرمایه ملی است و کشور ما را فلقیر تر خواهد کرد. وقتی حکومت از تامین شرایط مناسب برای ماندن جوانان عاجز است چگونه می خواهد ایرانیان مقیم خارج را جذب کند؟
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   79 1
   به خاطر همینه که اون عده ی معدودی هم که ازدواج کردن تمایلی به بچه دار شدن ندارن ... آخه به امید چه پشتوانه یا آینده ی روشنی
 • ایرانی IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  69 0
  ای وای بر مسوولان ما که چنین می‌کنند!
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  70 5
  آخه جوان متخصص بمونه ایران واسه چی؟ یکی شون می گفت من از صبح که بیدار می شم باید با صدتا مشکل سرو کله بزنم و فکرم درگیر مسائل الکی باشه و به کار تخصصی خودم نمی تونم فکر کنم. اقلاً برم خارج از کشور این سنگ های الکی رو جلو پاها ندارم و مخم آزاد می شه که به مسائل اصلی بپردازم.
 • جرمشناس-واکاو اجتماعی IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  79 1
  سلام-درجهت اثبات و صحت ادعای نویسنده عرض کنم: بنده با حدود 17 سال سابقه کار درقوه قضاییه شاغلم. دارای مدارک تحصیلیِ لیسانس، فوق لیسانی و دکترای حقوق جزا (هر سه مقطع دانشگاه دولتی و هر سه مقطع دوره روزانه-بترتیب در دانشگاههای ابوعلی سینا، فردوسی مشهد و تهران). با وجود اینکه تمام مسئولان استانی و حتی برخی کشوری آگاه از وضعیت و توانایی های بنده هستند و بنده بارها رزومه علمی، پژوهشی و آموزشی خودم را شامل مقالات متعدد علمی پژوهشی و... ارائه کرده و با آگاهی و شناخت کامل ضعف ها و موانع موجود، عاجزانه و ملتمسانه خواسته ام که در جای مناسب و متناسب با تخصصم بکار گرفته بشم تا کمک حال ملّت زجرکشیده باشم ولی الان در دادسرا در حال بایگانی کردن پرونده هایی هستم که در تخصص یک سیکل می باشد. بله برادارن و خواهران گرامی اینه اوضاع مملکتی که زندگی و تلاش سالم در جهت پیشرفت فقط به یأس و دلمردگی ختم می شه و راهی نداره جز فرار به...
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   31 0
   ای داد از اسارت، ای داد از تحجر
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  50 1
  بنظرم خواندن نظرات خوانندگان مفيدتر از متن خبر است و شايد بتوان با اين نظرات يك گزارش تحليلي خوب تهيه كرد چون نظرات قسمتي از افراد مهاجرت نكرده را بدون حجاب نشان مي دهد.