اولین محموله سوآپ ایران و ونزوئلا تخلیه شد

ایسنا نوشت: خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شد که اولین محموله قرارداد سوآپ ایران و ونزوئلا در حال تخلیه است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه و آمارهای رهیابی نفتکش ها در گزارشی مدعی شد که یک محموله 2.1 میلیون بشکه ای میعانات گازی از سوی شرکت ملی نفت ایران در حال تحویل به شرکت PDVSA ونزوئلا است که نخستین محموله سوآپ میان این دو شرکت محسوب می شود.

این خبرگزاری پیشتر گزارش داده بود که ونزوئلا با قراردادی برای سوآپ نفت سنگین خود با میعانات گازی ایران موافقت کرده و قرار است این قرارداد به مدت شش ماه به طول بینجامد که در صورت لزوم می تواند تمدید شود.

 این کشور آمریکای جنوبی که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، در تلاش برای افزایش صادرات نفت خود است و قرارداد بین شرکت نفتی دولتی PDVSA و شرکت ملی نفت ایران، همکاری میان دو عضو اوپک را عمیق تر می کند.

یکی از این منابع آگاه به رویترز گفته است که توافق سوآپ میان تهران و کاراکاس در فاز نخست برای شش ماه برنامه ریزی شده اما ممکن است تمدید شود.

یک منبع آگاه در واشنگتن در این باره به رویترز گفت: توافق سواپ میان ونزوئلا و ایران به عنوان یک اقدام ناقض تحریم ها در ماه های اخیر زیر نظر مقامات دولت آمریکا قرار داشته و آنها می خواهند ببیند این توافق از نظر عملی تا کجا پیش می رود.

همچنین وزارات خزانه داری آمریکا در واکنش به این خبر اعلام کرد که معامله نفتی ایران و ونزوئلا می تواند نقض تحریم های واشنگتن علیه هر دو کشور باشد.

این وزارتخانه به طور صریح مشخص نکرد که آیا این قرارداد را ناقض تحریم های خود می داند یا خیر.

311311

کد خبر 1559125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =