به زودی آقایان هم می‌توانند از قرص‌های پیشگیری از بارداری مخصوص به خودشان استفاده کنند. قرص‌های پیشگیری از بارداری مخصوص آقایان هورمونی نخواهد بود و هیچ عوارض جانبی هم به دنبال نخواهد داشت.

بهنوش خرم‌روز: قرص‌های پیشگیری از بارداری همیشه مخصوص به خانم‌ها بوده و هست. اما از آن‌جا که کنترل بارداری یک مسئولیت دوطرفه است، آیا آقایان هم می‌توانند از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند؟

به گزارش دیسکاوری، محققین در مطالعه جدیدی که روی موش‌های نر انجام گرفته، دارویی را آزمایش کرده‌اند که تولید اسپرم را متوقف می‌کند. این محققین امیدوارند که این مطالعه، به تولید دارویی خوراکی مخصوص به آقایان برای پیشگیری از بارداری در آینده کمک کند.

بر اساس این مطالعه، ترکیبی با نام BMS 189453 می‌تواند گیرنده‌های اسید رتینوئیک را که برای متابولیسم ویتامین آ‌ ضروری است، ‌مسدود کند. این ویتامین به تقسیم و بقای سلول‌های اسپرم کمک می‌کند. بنابراین، برخلاف قرص‌های پیشگیری از بارداری مخصوص خانم‌ها که همگی هورمونی هستند،‌ در قرص‌های مخصوص به آقایان تولید ویتامین آ ‌هدف گرفته می‌شود. این گامی بسیار مهم است.

البته ویتامین آ‌ در بینایی هم سهم مهمی دارد. اما دانشمندان اطمینان می‌دهند که مسیری که ویتامین آ در آن برای استفاده در تولید اسپرم به کار می‌رود بسیار متفاوت است. در نتیجه این دارو تاثیری روی بینایی افراد نخواهد داشت.

در این مطالعه،‌ دانشمندان برای دوره‌های زمانی متفاوت، دوزهای متفاوتی از دارو را به موش‌های نر خوراندند تا تاثیر آن را بررسی کنند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که دارو می‌تواند برای دو تا چهار هفته موش نر را عقیم کند. تاثیر دارو موقتی است و بعد از مدتی،‌ موش می‌تواند دوباره اسپرم‌های سالم تولید کند.

مطالعات قبلی در زمینه داروهای پیشگیری از بارداری برای آقایان، به دلیل عوارض جانبی احتمالی و البته عدم قطعیت در نتیجه‌دهی، شکست خورده بود. روش‌های هورمونی در مردان خطر کاهش میل جنسی و حتی بزرگ شدن پروستات را به همراه دارد. همچنین تولید داروهای هورمونی که قابل خوردن باشند،‌ در مقایسه با داروهای تزریقی،‌ کار سخت‌تری است.

محققین دانشگاه کلمبیا باور دارند که مطالعه آن‌ها به زودی به تولید داروی خوراکی غیرهورمونی مخصوص به آقایان برای پیشگیری از بارداری می‌انجامد که هیچ عوارض جانبی ندارد. البته قبل از هر چیز،‌ محققین باید تاثیرات بلندمدت این دارو را مطالعه کنند. همچنین باید بررسی شود که آیا با استفاده بلندمدت،‌ دارو همچنان موثر خواهد ماندیا نه.

53272

کد خبر 155938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فروزنده IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  3 0
  حالا اگه یه شب یادش رفت کی حامله میشه مرده یا زنه !!فکرش کنید شنبه یکشنبه دوشنبه ... :)
 • بدون نام IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  1 0
  چه شود...
 • كاظم كهربايي IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  1 0
  قبلا توليد شده اونهم در ايران - شما ميتوانيد در شرايط زندگي در ايران احساس پيشگيري از بچه دار شدن خانمها را در آقايان بيشتر مشاهده كنيد. به قول معروف آنچنان خفته است گويا قرن ها مرده است
 • yavar IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  2 0
  مبارک آی مبارک ایشا- مبارکبادا
 • بدون نام IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  وازکتومی بدون درد وخونریزی
 • شکیبا IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  2 0
  از روز چندم باید بخورن
 • saeid IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  1 0
  شب و روز نداره که هر موقع طلبید ... !
 • بدون نام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  1 0
  چقدر عالی.... یعنی کی بازار میاد
 • ناشناس DE ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  3 0
  ای ول پرا همش زنها قرص بخورن و بی چارگی بکشن یکبار هم مردا ببنن قرص خوردن چه حالی داره!!!!!!!!