انتقاد عاشقان شمس و مولانا از سراسر جهان از ساخته نشدن بارگاه شمس در خوی

ایسنا نوشت: به مناسبت هشتم مهرماه روز تولد مولانا در شهر قونیه ترکیه مراسم بزرگداشت مولانا با حضور چهره های شاخص موسیقی از سراسر جهان همه ساله برگزار شد. امسال این قرعه بنام علیرضا قربانی و "عالیم قاسم اف" افتاد و این دو چهره شهیر موسیقی برنامه ترکیبی خود را در قونیه با استقبال ۴ هزاری نفر علاقمندان بخصوص ایرانیان از سراسر جهان برگزار کردند.

خبرنگار ما که برای پوشش خبری این رویداد مهم فرهنگی و هنری به شهر قونیه سفر کرده است با عاشقان شمس و مولانا از اقصی جهان در خصوص هر چه سریعتر بارگاه شمس در خوی گفت و گو کرده است.

محمدامین از کشور تاجیکستان و شهر دوشنبه در این باره اظهار کرد : ما برای زیارت مقبره مولانا به شهر قونیه آمده ایم و در صورتیکه بارگاه شمس در خوی ساخته شود دوست داریم به خوی هم سفر کنیم.

وی خطاب به مسئولین فرهنگی کشور ایران گفت : از مسئولین می خواهیم در ساخت این بارگاه عجله کنند تا بارگاه شمس میعادگاه عاشقان شمس و مولانا از سراسر جهان باشد .

فرمانی از علاقمندان مولانا و شمس که از تهران برای زیارت مولانا به قونیه آمده است اظهار کرد : ما برای آمدن به اینجا هزینه خروجی ،هزینه تست و میلیون ها تومان برای اقامت در قونیه خرج می کنیم در صورتیکه این فضای فرهنگی قونیه در خوی فراهم شود دوست داریم سوی شهر خوی آییم و آنجا هزینه کنیم‌.

وی تصریح کرد : ساخت بارگاه شمس در خوی جزو وظایف ذاتی و فرهنگی مسئولین کشور است.

آرش اوستا سه تار نواز برجسته و برنده جایزه جهانی گلبال موزیک نیز اظهار کرد : در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ کنگره های بین المللی شمس و پیوند فرهنگی بین خوی و قونیه با مهارت و شجاعت و شکوه هر چه تمامتربرگزار شد. متاسفانه در حال حاضر نگاه های مسئولینی که برای ساخت مقبره شمس انتخاب شده اند با نگاه های جهانی فرسنگ ها فاصله دارد و ضرورت دارد استاندار آذربایجان غربی فکری به این وضعیت بکند.

ناجی باکرجی رییس بارگاه مولانا در قونیه نیز گفت: اصولا باید مقبره شمس در خوی، مدتها پیش ساخته می شد. در کنگره های بین المللی شمس در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ حضوری پررنگ از قونیه داشتیم.

۵۸۵۸

کد خبر 1560009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =