تصمیم نخست‌وزیر جدید ژاپن: پارلمان منحل می‌شود

ایرنا نوشت: نخست وزیر جدید ژاپن که به طور رسمی از هفته آینده کار خود را آغاز می کند در نظر دارد تا هفته آینده با انحلال پارلمان ، انتخابات جدید پارلمانی را در 31 اکتبر/9 آبان برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری « رویترز »،" فومیو کیشیدا"نخست وزیر  جدید ژاپن با این تصمیم عجیب  خود در نظر دارد از دوران فاصله جابجایی دولت جدید با دولت قدیم در ماه نوامبر طرحی را برای کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا که باعث انتقادات جدیدی از نخست وزیر پیشین شده بود استفاده کند.

« یوشیهیده سوگا » نخست وزیر پیشین این کشور تقریبا یک سال پیش  از حمایت و محبوبیت  ۷۰ درصدی میان مردم برخورد بود اما چندی بعد به دلیل  مدیریت و رویارویی با بحران همه گیری ویروس کرونا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و منجر به برگزاری انتخابات در حزب لیبرال دموکرات شد. 

« فومیو کیشیدا » ۶۴ ساله  وزیر امور خارجه پیشین با چهره ای مورد قبول همه که می تواند اجماع عمومی و سراسری برقرار کند هفته گذشته به رهبری حزب لیبرال دموکرات انتخاب شد و به عنوان رهبر حزب اصلی پارلمان این کشور سکان نخست وزیری را به دست گرفت. 

براساس گزارش شبکه « ان اچ کی » ژاپن،  "کیشیدا" در نخستین کنفرانس خبری خود اعلام کرد  قرار است روز ۱۴ اکتبر ( ۲۲ مهر ) پارلمان را منحل کند و انتخابات برگزار کند. 

به گفته کارشناسان بدین ترتیب "کیشیدا" زمان را هدر نخواهد داد و از فرصت جا به جایی دو دولت استفاده می کند و اگر دراین باره موفق شود که  اکثریت پارلمان را بدست آورد در واقع موفقیت خود را برای ۳ سال آینده تثبیت خواهد کرد.

"فومیو کیشیدا"  کابینه خود را که از متحدین نخست وزیر پیشین « شینزو آبه » می باشند معرفی کرد. از میان ۲۰ مقام دولت ۱۳ نفر در کابینه بدون تجربه مدیریتی در این سطح می باشند چرا که او قول داده بود به افراد جدید فرصت دهد اما در عین حال اکثریت مشاغل مهم در اختیار متحدان  شینزو آبه و  « تارو آسو » وزیر پیشین دارایی  قرار گرفته است که در پیروزی او در این انتخابات سهم زیادی داشتند. 

گفتنی است که ۳ زن هم در کابینه حضور دارند که یکی بیشتر از نفرات دولت سوگا است و البته پست های مهمی به آنها اختصاص داده نشده است. 

"کیشیدا" وزیر امور خارجه سابق ژاپن همچنین در پی نگرانی ها از افزایش فعالیت های منطقه ای چین و از سرگیری آزمایش های موشکی توسط کره شمالی به دنبال تقویت روابط با آمریکا است.

"کیشیدا" ۶۴ ساله پس از تشکیل جلسه فوق العاده در بعد از ظهر دوشنبه توسط پارلمان ژاپن به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب می شود، زیرا ائتلاف حاکم به رهبری حزب لیبرال دموکرات که هفته گذشته وی را به عنوان رهبر جدید خود انتخاب کرد، هر دو مجلس را تحت کنترل دارند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، پس از معرفی کابینه جدید ژاپن، توشیمیتسو موتگی به عنوان وزیر خارجه باقی خواهد ماند در حالی که "شونیچی سوزوکی" به عنوان وزیر اقتصاد و "هیروکازو ماتسونو" به عنوان دبیر کابینه انتخاب خواهند شد.

"فومیو کیشیدا" سیاستمدار ژاپنی و وزیر امور خارجه پیشین ژاپن است او در آبان ۱۳۹۲ سفری به ایران داشت. کیشیدا ۶۴ سال دارد و از سال ۱۹۹۳ عضو مجلس نمایندگان ژاپن بوده است.

311311

کد خبر 1560812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =