خبر خوش وزیر راه برای متقاضیان بازار مسکن/ چه زمانی سایت ثبت‌نام مسکن اولی‌ها راه‌اندازی می‌شود؟

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در جلسه شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور توافقنامه ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی امضا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رستم قاسمی در حاشیه اولین جلسه شورای عالی مسکن تصریح کرد: در جلسه شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور  ساخت دو میلیون واحد مسکونی را طی امسال کلید زدیم.

او افزود: در شروع دولت سیزدهم که قول ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را داده بودند و همچنین در راستای قانون جهش تولید مسکن که دو هفته پیش به دولت ابلاغ شد اقداماتی در این حوزه صورت گرفت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اقداماتی برای ساخت این ۴ میلیون واحد مسکونی برنامه ریزی شد افزود:ساخت این ۴ میلیون واحد مسکونی به گونه ای نیست که سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود چراکه ساخت مسکن حدود یک تا یک ونیم سال به طول می انجامد و بنابراین برای آنکه از زمان بندی عقب نمانیم مقدمات ساخت دو میلیون واحد مسکونی را انجام دادیم.

قاسمی اظهار کرد: امروز با حضور رئیس جمهور با بنیاد مسکن ،توسعه تعاون بنیاد مستضعفان سازمان بسیج و سایر دستگاه هایی که در حوزه وتوزیع ساخت مسکن هستند تفاهم نامه هایی را برای ساخت این ۲ میلیون واحد مسکونی منعقد کردیم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: عملیات اجرایی ۲میلیون واحد مسکونی انجام شد. مولفه هایی که در این بخش نیاز است نخست مسئله زمین بوده که بسیار موضوعی مهمی است و سپس ایجاد بانک زمین بوده که اجرای آن را در دستور کار خود قرار داده ایم و تاکنون به پیشرفت های بسیار خوبی دست پیدا کرده ایم.

او افزود:زمین ساخت این ۴ میلیون واحد مسکونی که در قالب ۱۰ فرمان اجرایی بوده آماده شده و از زمین های دولتی بخشی از آنها مشخص شده و در بحث تسهیلات هم پیش بینی شده ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در سال بعد به بخش مسکن تسهیلات پرداخت شود.

قاسمی بیان کرد: صندوق ملی مسکن در وزارت راه و شهرسازی هم در دستور کار قرار گرفته و تا حدودی اقدامات آن اجرایی شده است که بازوی بسیار قوی برای قانون جهش تولید مسکن خواهد بود و اجرای آن آغاز شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال شروع ساخت دو میلیون واحد مسکونی خواهد بود گفت: ما باید ظرف ۴سال بتوانیم ۴ میلیون واحد مسکونی را بسازیم.

او بیان کرد: ما از تجربه مسکن مهر و سایر نمونه ها پروژه های مسکونی به خوبی استفاده کردیم و ساخت این واحدها را براساس تقاضا محور خواهیم ساخت و هر جایی که تقاضا وجود داشته باشد این واحدها را خواهیم ساخت.

او توضیح داد: سایت ثبت نام این واحدهای مسکونی تا ۱۰ روز آینده اعلام خواهد شد و متقاضیان در این سامانه ثبت نام خواهند کرد و طبق بررسی ها و متناسب با نیاز شهرها ساخت این واحدها را آغاز خواهیم کرد.

خبر خوش وزیر راه برای متقاضیان بازار مسکن/ چه زمانی سایت ثبت‌نام مسکن اولی‌ها راه‌اندازی می‌شود؟

قاسمی تاکید کرد: از زمین های متعلق به دولت در شهرها در گام اول برای ساخت این واحدها استفاده خواهیم کرد که تمامی این زمین ها را تغییر کاربری خواهیم داد و در ادامه از زمین های کنار شهرها که به عنوان الحاق شهرها هستند استفاده می کنیم که البته باید بخش های زیر ساختی این اراضی آماده باشد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در شهرهای جدید کشور متناسب با دولت ساخت این واحدها آغاز خواهد شد.

قاسمی درباره شرایط متقاضیان برای این واحدهای مسکونی هم گفت: بسیاری از متقاضیان شناسایی شده اند که این افراد تحت پوشش کمیته امداد هستند که حدود ۱۲۰هزار متقاضی است.

او توضیح داد: در این سامانه افرادی که ثبت نام می کنند نباید فرم ج آنها قرمز باشد و فرصت بسیار برای افراد فاقد مسکن است که ایجاد شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمامی این اراضی متعلق به دولت است و برای ساخت این واحدهای تسهیلات بسیار مناسبی اختصاص داده شده است افزود: خدماتی به صورت رایگان برای این واحدها در نظر گرفته شده به طوری برای ساخت این واحدها خدماتی از جمله مدرسه ،درمانگاه و سایر بخش ها در نظر گرفته شده است.

قاسمی تاکید کرد:مسکن توسط بخش خصوصی ساخته خواهد شد و ما در اجرای این پروژه ها نقش مدیریتی و هدایتی خواهیم داشت.

او افزود: براساس کارشناسی که صورت گرفته ما سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم و حدود ۳۰۰تا۳۵۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شود و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی کمبود داریم و نیاز داریم.

قاسمی افزود: سهم هزینه مسکن و خرید مسکن توسط خانوارها در روستا ۱۸درصد، در شهرها ۳۲ درصد و در کلان شهرها هم ۴۵ درصد که این آمارها نشان دهنده اهمیت تولید مسکن در کشور است.

قاسمی بیان کرد: عرضه و تقاضا تعیین کننده مسکن است و برای سرمایه گذاری در مسکن هم دولت طرح های مختلف و تسهیلاتی را برای متقاضیان در این بخش در نظر گرفته است.

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1561573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =