قرار گرفتن حوزه علوم کشاورزی دانشگاه شهرکرد در میان دانشگاه‌های برتر جهان

حوزه علوم کشاورزی دانشگاه شهرکرد برای دومین سال متوالی در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، نتایج رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان ۲۰۲۰_ISC منتشر شد و بر این اساس دانشگاه شهرکرد در حوزه علوم کشاورزی(کشاورزی، جنگل داری و شیلات، علوم دام و لبنیات، علوم دامپزشکی و سایر علوم کشاورزی) برای دومین سال متوالی در بازه رتبه ۶۰۰-۵۰۱ دانشگاه‌‎های برتر جهان قرار گرفت.

گروه رتبه بندی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ( ISC ) پس از قریب به یک دهه انجام موفق رتبه بندی ملی دانشگاه و پژوهشگاه‌های کشور و نیز رتبه بندی دانشگاه های جهان و دانشگاه های جهان اسلام، با توجه به تجارب ارزنده در این زمینه و شناخته شدن به عنوان تنها مرجع رتبه بندی در کشور، در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه‌های جهان را بر اساس حوزه‌های موضوعی به انجام رسانده است. اولین نسخه این رتبه‌بندی، با نام ISC World University Rankings by Subject برای دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است و امسال برای دومین سال پیاپی این رتبه بندی را با تغییراتی جزئی در روش شناسی انجام داده است. در ادامه روش شناسی و نتایج این رتبه بندی آورده می شود.

در رتبه بندی جهانی ISC بر اساس موضوع، از طرح تقسیم بندی سلسله مراتبی OECD استفاده شده است. در این طرح، کلیه حوزه های موضوعی در شش رده اصلی و ۴۲ زیر رده قرار می گیرند (که در نهایت ۳ زیر رده کنار گذاشته می‌شوند). شش رده اصلی در این طرح عبارت از: علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم پزشکی و بهداشت، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی و علوم انسانی می باشد.

در رتبه بندی موضوعی ISC ، دانشگاه‌های هدف به منظور رتبه بندی در هر حوزه موضوعی، دانشگاه‌هایی می‌باشند که به لحاظ تعداد انتشارات در آن حوزه جز ۷۰۰ دانشگاه اول جهان باشند و در بازه زمانی سه ساله، حداقل ۱۵۰ مدرک در آن حوزه موضوعی منتشر کرده و در پایگاه InCite ثبت شده باشند.

رتبه بندی موضوعی ISC ، براساس سه معیار کلی پژوهش، فعالیت بین المللی و نوآوری انجام می‌گیرد که معیار پژوهش به دلیل اهمیتی که دارد، بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است.

در رتبه‌ بندی موضوعی ۲۰۲۰- ISC از ایران ۳۹ دانشگاه حضور دارند که در حوزه‌های مختلف موضوعی حائز رتبه شده اند.

گفتنی است در رتبه بندی موضوعی۲۰۱۹-ISC  نیز دانشگاه شهرکرد  در همین بازه رتبه ای قرار داشت و از ایران ۳۵ دانشگاه حضور داشتند.

46

کد خبر 1563534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =