اهدای عضو کودک دو ساله به هشت نفر زندگی بخشید

ایسنا نوشت: مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی لرستان، گفت: اهدای اعضای بدن آدرینا فرهادی‌بیرانوند، کودک دو ساله لرستانی به هشت نفر زندگی بخشید.

فاطمه امانی با اشاره به پیوند اعضای کودک دو ساله لرستانی، اظهار کرد: اعضای بدن این کودک دو ساله که به‌دلیل مرگ مغزی در بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد بستری بود با گذشت و بزرگواری والدین، به بیماران نیازمند اهدا شد.

وی با بیان اینکه از نیمه دوم سال ۹۸ تاکنون خانواده حدود ۳۰ نفر مرگ مغزی در استان با پیوند اعضا موافقت کردند، ادامه داد: هر دو ساعت یک نیازمند پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهد و در هر ۱۲ ساعت یک نفر نیازمند پیوند عضو نجات پیدا می‌کند.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: کلیه از اصلی‌ترین اعضای بیماران است به‌طوری‌که بیش از ۶۰۰ نفر بیمار دیالیزی استان همچنان چشم به راه پیوند اعضا هستند و در هفته چهار روز و هر بار سه تا چهار ساعت را برای دیالیز می‌گذرانند.

امانی گفت: به طور معمول هشت ارگان هر فرد دچار مرگ مغزی قابل پیوند است که این رقم در برخی موارد با احتساب بافت و نسوج بیشتر می‌شود اما رضایت‌گیری از برخی خانواده ها همچنان به‌دلیل شرایط خاصی که دارند سخت است و اعضایی که می‌تواند جان بیماران را نجات دهد دفن می‌شود.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌ پزشکی لرستان با تشکر از خانواده‌های افراد اهدا کننده عضو، بیان کرد: عمل پیوند در بیمارستان‌های دولتی و رایگان انجام می‌شود و خانواده‌هایی که برای اهدا عضو رضایت می‌دهند هیچ‌گونه مبلغی دریافت نمی‌کنند.

امانی اضافه کرد: بیمارستان‌ها موظف هستند علاوه‌بر انجام رایگان اعمال پیوند، تا جای ممکن از هزینه‌هایی همچون مراقبت‌های ویژه فرد اهدا کننده که برخی موارد مبالغ هنگفتی می‌شود صرف‌نظر کنند چراکه این در مقابل اقدام انسانی آنان ناچیز است.

وی با اشاره به اینکه اخذ کارت اهدای عضو کار بسیار زیبایی‌ است اما تنها ملاک برای اهدای عضو نیست بلکه در هر شرایطی رضایت خانواده افراد برای اهدای عضو امری واجب و ضروری است، گفت: افراد می‌توانند به سامانه مرکزی دریافت کارت اهدا عضو به نشانی www.ehda.center مراجعه و یا از طریق سامانه کد دستوری *۳*۳۲۳۴# و یا ارسال کد ملی از طریق پیامک به شماره ۳۴۳ جهت ثبت‌نام کارت اهدای عضو اقدام کنند.

۴۷۲۳۳

کد خبر 1563850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =