مالیات بر ارزش افزوده عمده ترین مشکل مناطق آزاد/ مشکلات بی شمار عمرانی در آبادان و خرمشهر

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، از مالیات بر ارزش افزوده به عنوان عمده ترین مشکل مناطق آزاد دانست.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از آبادان؛ سعید محمد در نشست با فعالان اقتصادی منطقه آزاد اروند که در محل سرسرای اجتماعات شهید موسوی سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد؛ اظهار کرد: در این باره زمینه لایحه ای به دولت تقدیم خواهد شد تا پس از بررسی در مجلس شورای اسلامی به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه مناطق آزاد از ظرفیت بالایی در زمینه فعالیت های توسعه ای، اقتصادی، صادراتی و سرمایه گذاری برخوردارند، افزود: استفاده از این ظرفیت ها طبق سیاست های کلان کشور، مورد توجه قرار می گیرد، مناطق آزاد قانون، ابزار و امکاناتی دارند که بر مبنای آن برنامه ها و فعالیت های خود را پیش می برند، البته در این مسیر برای رسیدن به اهداف تعیین شده نیاز به کمک و هماهنگی همه دستگاه های اجرایی دارند.

به گفته ی وی؛ مناطق آزاد ظرفیت هایی دارند که بایستی از آنها به عنوان موتور اقتصاد کشور استفاده کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، تصریح کرد: منطقه مستعد آزاد اروند ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری و رونق اقتصادی منطقه دارد که امید می رود با عملکرد تیم دیپلماسی کشور شاهد رشد صعودی و چشمگیری در این منطقه باشیم.

محمد؛ ماهیت تجاری مناطق آزاد را بی ارتباط با قاچاق ندانست و یادآور شد: قاچاق یک پدیده پیچیده، پنهان و مرموزی است که امکان دارد در تمام نقاط کشور رخ دهد، نگاه به مناطق آزاد باید تجاری و اقتصادی باشد.
وی گفت: فعالیت و ماموریت مناطق آزاد فرابخشی است؛ این مناطق، به خصوص منطقه آزاد اروند از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است که بایستی از آن بهره برد.

وی افزود: یکی از عمده ترین مشکلات مناطق آزاد را مالیات بر ارزش است از همین رو لایحه ای به دولت تقدیم می کنیم تا پس از بررسی در مجلس شورای اسلامی به نتیجه برسد.
وی اظهار کرد: از آنجائیکه اصل رونق اقتصادی و تجاری در سرزمین اصلی است، مناطق آزاد بایستی در جهت سرمایه‌گذاری، صادرات، تولید، وارد کردن فناوری‌های نوین فعالیت کنند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و اقتصادی تصریح کرد: ظرفیت رونق در مناطق آزاد کشور وجود دارد اما در کنار آن نیازمندیهایی نیز مطرح است که برای رفع آنها، هم افزایی بین بخشی لازم است.

محمد؛ جذب منابع دولتی در مناطق آزاد را الزامی خواند و یادآور شد: برای ایجاد تجارت در این مناطق نیاز به منابع دولتی است تا بتوانند خود و شهرهای اطراف را اداره کنند.

وی گفت: از ظرفیت قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و توسعه مناطق آزاد و رونق و کسب کار استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: اساس منطق وجودی منطقه آزاد تسهیل بازرگانی و اعطای مشوق‌های ویژه تولید، صادرات و توسعه اقتصادی است، اما در آبادان و خرمشهر مشکلات عمران شهری بی شمار است.

وی ضمن تاکید بر اینکه شورای عالی مناطق آزاد در حد توان برای برطرف شدن چالش‌ های شهری این مناطق کمک می کند، اظهار کرد: هدف‌ گذاری اصلی نباید فراموش شود؛ متاسفانه و به اشتباه از گذشته تاکنون منابع مالی مناطق آزاد بر اساس فروش زمین تامین شده که این موضوع سبب چالش‌های فراوانی در این زمینه گشته است که تلاش خواهیم کرد این رویه به زودی اصلاح شود.

وی تصریح کرد: وجود مشکلاتی در زمینه زیرساخت، آب و فاضلاب و برق در منطقه آزاد اروند در شان مردم این خطه نیست؛ لذا باید برای رفع این مشکلات اقدام شود تا ساکنان این منطقه از حداقل امکانات رفاهی بهره مند شوند.

46

کد خبر 1564232

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =