چرا «قبله عالم» در ۱۰ قسمت تولید شد ولی در هفتمین قسمت به پایان رسید!

جوان آنلاین نوشت: از زمان ایجاد پلت‌فرم‌ها برای شبکه نمایش خانگی،سریال‌های متعددی ساخته و پخش شده است که در میان آن‌ها هم مجموعه‌های موفق دیده می‌شد، هم سریال‌های معمولی و هم تعدادی کار ضعیف که گلیم خود را به هر زحمتی که شده از آب بیرون می‌کشیدند ولی ماجرای «قبله عالم» باعث شد شبکه نمایش خانگی پس از مدت‌ها دوباره یک اثر بد و شکست خورده را به خود ببیند.

«قبله عالم» در حالی که در ۱۰ قسمت تولید شده بود و در هفتمین قسمت به پایان رسید، در بیانیه تندی که پخش‌کننده آن صادر کرد، در اقدامی که می‌توان آن را فرار رو به جلو تعبیر کرد، علت این توقف را به ممیزی‌ها ارتباط داد! ولی واقعاً این ممیزی‌ها بود که «قبله عالم» را به خاک سیاه نشاند؟!
شاید در سال‌های اولیه رواج شبکه نمایش خانگی چند کارگردان با سودای تجربه جدید در این فضا سریال ساختند و کارشان نگرفت، ولی مدت‌ها بود پلت‌فرم‌ها تلاش می‌کردند با استفاده از فضای شبکه نمایش خانگی، سریال‌های پرمخاطبی را تولید و پخش کرده و بازار خوبی را ایجاد کنند. این بازار خوب عاملی شد که چندین فیلمساز به سودای نام و نان سر از سریال‌سازی برای پلت‌فرم‌ها دربیاورند. ماجرای «قبله عالم» هم از این نوع نگاه نشئت گرفته است؛ سریالی شبه‌طنز که ژست دستمایه قرار دادن زندگی ناصرالدین شاه قاجار را داشت ولی هر چه بود به زندگی ناصرالدین شاه شباهتی نداشت. اما چه شد که این سریال ۱۰ قسمتی، بی‌فرجام رها شد؟! مجموعه «قبله عالم» از همان قسمت‌های اولیه نشان داد به جز شوخی‌های زننده و روایت‌های غیراخلاقی از خلوتگاه شاهان قاجار و یک داستان نیم‌بند چیزی برای ارائه ندارد!
«قبله عالم» تلاش کرد با سوار شدن بر موج حاشیه، ناصرالدین شاه خیالی خود را به ساحل خوشبختی برساند، اما تمسخر «امیرکبیر» و بازسازی مضحکه سکانسی از «ایستاده در غبار» بیشتر از آنکه به دیده شدن این سریال کمک کند، به محو شدن آن کمک کرد. شاید بهتر بود پلت‌فرم پخش‌کننده «قبله عالم» از قسمت چهارم به بعد که ممیزی‌ها به اوج خود رسید از پخش این سریال انصراف می‌داد و یک خداحافظی آبرومند برای آن در نظر می‌گرفت تا کار به این وداع تلخ‌تر نرسد؛ کاری که پخش‌کننده در قسمت هفتم انجام داد، مصداق روغن ریخته و نذر امامزاده بود. «قبله عالم» مخاطب نداشت، تبلیغ فضای مجازی و میدانی آن هم جواب نداده بود. پخش‌کننده اگر در قسمت هفتم هم خداحافظی نمی‌کرد در سه قسمت بعدی از این سریال معجزه‌ای رخ نمی‌داد که نگاه‌ها را به سمت آن برگرداند.
ممیزهای این سریال به دلیل شوخی‌های کلامی، اشارات اروتیک، گوشه و کنایه‌های مبتذل آنقدر زیاد شده بود که چیزی از قبله عالم باقی نمانده بود. فیلمساز هنوز نگفته است چطور سریالی ساخته است که بعد از حذف و سانسور، چیزی برای دیده شدن در آن باقی نمانده است! نهاد ناظر بنا به تأکید بیانیه پخش‌کننده «قبله عالم» حکم به توقیف این سریال نداده است؛ اقدامی که به نظر هوشمندانه می‌آید، زیرا هر گونه برچسب «توقیف» می‌توانست برای این کار ضعیف دستاویز توجیه شکست باشد. اکنون ولی به غیر از سازنده «قبله عالم» هیچ کس نمی‌تواند مقصر آن چیزی باشد که بر سر این سریال آمده است.
«قبله عالم» باید شکست می‌خورد تا پلت‌فرم‌ها و تهیه‌کننده‌هایی که قصد دارند در فضای شبکه نمایش خانگی کار کنند، متوجه باشند کار ضعیف در هر جا محکوم به حذف و فراموشی است و سرمایه‌گذاری در فضای شبکه نمایش خانگی به آن آسانی که در ظاهر دیده می‌شود، نیست؛ سریالی که می‌خواست با نمایش سکانس‌های حاشیه‌دار دیده شود، با حذف و ممیزی، عملاً از هویت خود خارج شد و چیزی به جز خداحافظی برایش باقی نماند. باشد که سایر فیلمسازها هم پیش از ورود به عرضه نمایش خانگی سرنوشت «قبله عالم» را مشاهده کنند تا شاهد کارهایی باشیم که به جای آویزان شدن از حاشیه‌ها، بر اساس داشته‌های خود دیده شوند.

2323

کد خبر 1564241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • رایحه IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  22 40
  ضعیف ترین سریالی بود که تاکنون تهیه شده، شوخی های مبتذل و غیراخلاقی آن هم بهیچوجه مناسب نبود.
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  59 24
  شما انقلابی ها زدید سریال رو داغون کردید ، حالا به شاهکارتون افتخار می کنید؟ برید دق کنید بمیرید
  • تا چش این در آید اتقلابی IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   10 16
   ببخشیدا ما ها دزدیم اونوقت شما ضد انقلابا چی هستید؟
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   29 5
   آقای حزب اللهی ، شما با ساترا شریک جرم هستیدا
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   3 4
   چه ربطی به انقلابی بودن داره؟ هر خزعبلاتی که درست میکنن شماها میشینید پاش.
 • محمدرضا IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  17 31
  یک ربع هم نتونستم قسمت اولو ببینم.
 • محمد IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 6
  خیلی تاصیر گذاررر بود جمله هایت
 • امیر IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  31 6
  تمام قسمت های سریال را تماشا کردم، با دیدن همون قسمت اول تعجب کردم که چطوری اجازه داده شده سریالی با چنین تم داستانی ساخته بشه! ، پرداخت به زندگی شاهنشاهی و به حرمسرای شاهی باطراحی لباس پر زحمت و طراحی صحنه خوب ، به مضحکه گرفتن و شوخی با میرزا رضای کرمانی و ...... و همچنین بازی جذاب آقای کمیلی، چهره و بازی متفاوت از خانم دهقان و طنازی همیشکی آقای کاظمی با اون اصطلاحات بامزه ترکی تکیه کلام بی نظیره فلذا احسنت!!! . به نظر من هنوز زوده و بلوغ فرهنگی رسانه ای و مدیای کشور در سطح عمومی هنوز ظرفیت پذیرش و پرداخت به چنین داستانها و تم هایی که تاریخ رو به باد طنز گرفته به وجود نیامده است. و اینکه رسانه جوان از این سریال انتقاد کرده خودش گویای بخشی از حقایق است .
 • م.ح IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  4 12
  خداروشکر که کنسل شد
 • پریا IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  2 4
  خیلی بی نمک بود سریال قبله عالم
 • هموطن IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  5 1
  این سریال عالی بود بخصوص بازی شقایق دهقان باید کامل پخش بشه حتما
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 2
  چرا باید سریالی تولید شود که به ارزش های این مرز و بوم مانند مرد بزرگ ایران امیرکبیر توهین کند ، بازیگران و کارگردان چه مفت خود را فروختند!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟
 • امین RO ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  0 0
  همین آرای زیر پست ها داره نشون میده مردم حالشون از این ممیزی بازی ها و صلاحدید های قبله عالم وار چقدر بهم داره دمیخوره . مردم رو راحت بذارین . ضامن بهشت و دوزخشون که نیستین