ماجرای عبور فانتوم ایرانی از روی ناو هواپیمابر آمریکایی

مهر نوشت: پس از رهبر انقلاب و تیمسار صیاد شیرازی، تیمسار روح‌الدین ابوطالبی سومین‌نفری بود که از این‌ دستور خبردار می‌شد؛ عبور هواپیمای فانتوم ایرانی با سرعت صوت از روی ناو هواپیمابر آمریکا!

در هفتمین‌قسمت از پرونده «پهلوان محمود اسکندری؛ قهرمانی که باید از نو شناخت» ادامه میزگردی است که با دوتن از همرزمان این خلبان جنگ یعنی اسماعیل امیدی و روح‌الدین ابوطالبی داشتیم.

بخشی از این میزگرد را بخوانید.

 * آقای امیدی، شما با F5، هم لو لِول می‌رفتید؟

ابوطالبی: (می‌خندد) F5 که از اف‌فور راحت‌تر است. بچه‌ها همه لو لول می‌رفتند؛ هر که بمباران می‌کرد.

* در F14 که فکر نمی‌کنم لو لول رفته باشید…نه؟

ابوطالبی: چرا؟ مواقعی پیش می‌آمد که لو لول برویم.

* شما که رهگیر بودید. همیشه باید بالا بوده باشید!

ابوطالبی: (می‌خندد) نه. من ۱۰ پایی آب هم پریده‌ام.

امیدی: نه. (F14 ها هم) می‌رفتند.

ابوطالبی: می‌رفتیم درگیر می‌شدیم اما برای این‌که رادار آن‌طرف ما را نگیرد، پایین می‌رفتیم. مثلاً در شب با ۲ هزار پا ارتفاع می‌رفتیم که برای شب ارتفاع بالایی نیست. می‌شود حدود ۷۰۰ متر [به امیدی] هان؟

امیدی: بله. تقسیم بر سه‌اش کنید!

ابوطالبی: ۷۰۰ متر، شب، سوپرسونیک روی دریا؛ ارتفاع پایینی است. ولی خدا می‌داند من در مِه، ۵۰ پا هم پریده‌ام. که پایین‌تر از آن، ممکن است آلتی‌تی‌یو اِرور بدهد. همایون حکمتی را که زده بودند، من در ارتفاع پایین تا نزدیک مرز عربستان رفتم. حکمتی را F15 های عربستان زدند. یک‌بار هم در شب یک‌هواپیمای عراقی را زدم که با همکاری ناو هواپیمابر آمریکا پرواز می‌کرد. من ۳۰۰ پا ارتفاع داشتم، او ۷۰۰ پا. می‌آمدند بالای ناوهای آمریکا و آمریکایی‌ها هم به آن‌ها سیگنال می‌دادند.

امیدی: اگر یادت باشد، نمی‌شد به ۶۰ مایلی ناو نزدیک شد. از معدودکسانی که توانستند نزدیک ناو شوند، یکی سروان ابراهیم رسول‌زاده بود که من کابین عقبش بودم. تا ۲۵ مایلی‌اش رفت که ناو گفت پیک‌آپ و شات.دان‌ات کردیم. همه هواپیماها را نرسیده به ۴۰ مایلی پیک‌آپ می‌کردند. باید این‌قدر پایین می‌رفتیم تا رادار ما را نبیند.

ابوطالبی: یک‌بار در مرحله‌ای از همین‌مانور که منطقه‌اش در کراچی بود، دوباره قرار بر پیدا کردن و زدن صوری ناو بود. ما یک هواپیمای مسافربری پیدا کردیم و چسبیدیم زیرش. این هواپیما به پاکستان و بعد هند می‌رفت. وقتی دیدیم کراچی زیر پایمان است، شیرجه زدیم و رفتیم پایین. آن‌قدر سریع پایین رفتیم که رادار ناو ما را نگرفت. روی شهر کراچی به‌سمت دریا گشتیم، دیدیم می‌شود ناو را از فاصله ۱۰ مایلی دید. وقتی داشتیم نزدیکش می‌شدیم در رادیو خواهش کرد «هواپیمایی که داری نزدیک می‌شوی، لطفاً نیا! ما اکتیویتیِ پرواز داریم.» به‌همین‌خاطر زدن آن ناو در مانور به اسم ما ثبت شد.

 یک‌بار هم وقتی فرمانده پایگاه بوشهر بودم، خدا رحمت کند صیاد شیرازی را، آمد و در دفترم نشست و گفت آقای ابوطالبی «می‌خواهم دستوری را به شما ابلاغ کنم.» گفتم «بفرمائید تیمسار! چه دستوری؟» گفت «شما نفر سومی هستی که از این دستور مطلع می‌شوی.» یعنی مستقیم آقای خامنه‌ای به او گفته بود و او هم به‌عنوان نفر دوم آمده بود به من که نفر سوم بودم دستور را ابلاغ کند. به من گفت «یک‌هواپیما زین کنید و از روی سطح ناو هواپیمابر آمریکا با سرعت صوت عبور کنید.»

* این ماجرا برای بعد جنگ است؟

ابوطالبی: بله. قرار هم نبود از سلاح یا بمب استفاده کنیم.

* با F14؟ خودتان؟

ابوطالبی: نه. نگفت با F14. با اف‌فور باید می‌رفتیم. چون هوایپمای خوب برای این کار، اف‌فور است. هواپیمای F14، اینترسِپتور (Interceptor) [رهگیر] است. برای این عملیات مزینی ندارد. البته می‌تواند با سرعت زیاد برود ولی فرقی با اف‌فور ندارد. جز این‌که اف‌فور کوچک‌تر است و دیرتر در رادار دیده می‌شود.

* من فکر می‌کردم F14 قدرت مانور بیشتری نسبت به F4 دارد و فانتوم، سنگین‌تر از تامکت است.

ابوطالبی: بله. قدرت مانورش خیلی بیشتر از اف‌فور است؛ در یک‌گردش اف‌فور را می‌گیرد. اما اف‌فور جُثه کوچک‌تری دارد و از دور، دیرتر در رادار دیده می‌شود. یعنی رادار F14 را زودتر می‌گیرد.

امیدی: سطح مقطع F14 بیشتر است. به‌خاطر همین راحت‌تر توسط رادار دیده می‌شود.

ابوطالبی: در هرصورت صیاد شیرازی دستور را ابلاغ کرد. گفتم الان یک‌اف‌فور برمی‌دارم و می‌روم. من آن موقع، هم با اف‌فور می‌پریدم هم F14. گفت «خودت می‌خواهی بروی؟» گفتم «بله دیگر!» گفت «نه بابا می‌زنن‌ات! مساله سیاسی و پیچیده می‌شود. یک‌خلبان معمولی بفرست!» گفتم باشد، ان‌شاالله که او را نمی‌زنند. (مجید) علیدادی را صدا کردم.

امیدی: [می‌خندد] چه کسی را هم...

ابوطالبی: جاسم صدایش می‌کردم. همیشه پیشنهاد پرواز داشت.

امیدی: بله. همیشه می‌گفت «من!»

ابوطالبی: در دوران فرماندهی‌ام، در نبرد در منطقه فاو، روزی ۶۰ بمباران را با بچه‌های خلبان منیج (مدیریت) می‌کردم؛ بدون این‌که یک‌کلمه در رادیو کلیک کنند. می‌رفتند بمباران می‌کردند و برمی‌گشتند.

امیدی: بدون یک‌کلمه حرف!

ابوطالبی: به‌هرصورت، مجید علیدادی را فرستادم که با سرعت صوت از روی ناو هواپیمابر رد شد. چون می‌خواستم اطلاعات تاکتیکی‌ام را به او منتقل کنم، گفتم «مجید از روی ناو که رد شدی، تا ۸ مایل ۱۰ مایل مستقیم برو! اصلاً هواپیما را کج نکن چون تو را می‌زنند. ناوچه‌های اطرافش می‌زندنت!» می‌دانید که اطراف ناو، هفت‌هشت ناوچه هست که موشک‌انداز هستند و نمی‌گذارند کسی وارد رینگ و محدوده آن ناو بشود. اگر شما وارد آن محدوده بشوید، یعنی ناو را زده‌اید. این اف‌فوری که من فرستادم، اگر ۸ بمب ۲۵۰ پوندی داشت و آن‌ها را در سینه ناو رها کرده بود، کمر آن ناو را می‌شکست. درهرصورت، رفت و ۱۰ مایلِ مستقیم را هم طی کرد. بعد طبق بریف قرار شد وقتی جزیره خارک را دید، به راست، به‌سمت باند پایگاه بوشهر بگردد تا در راستای فرود قرار بگیرد.

۵۸۵۸

کد خبر 1564281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 63
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 43
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  دست همه شان را می بوسم. هنوز اشکم درمیاد وقتی خاطرات جنگ را می خوانم
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   فدا همشون....
  • Ali IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   55 13
   خاطرات جنگ؟؟؟؟؟؟؟؟
 • جعفر IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  درود بر شرفش
 • رسول IN ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  درشجاعت و ایثار و میهن پرستی خلبانان جان برکف آرتش جای هیچگونه شک و شبهه ای وجود ندارد اما عبور از روی ناو هواپیمابر......
 • علی IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  از روی ناو هواپیمابر آمریکا مگس هم نمیتونه بدون اجازه پرواز کنه چه برسه به هواپیمای جنگی دهه پنجاهی
  • شاهد IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   تو که ترسو هستی ، شجاعت خلبان های ایرانی را درک نمی کنی
  • ج IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   57 12
   لامصب پهپاد های سپاه هر روز دارن فیلم میگیرا از ناو؟ چی میگی؟
  • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   25 59
   درود بر تکنولوژی امریکا
  • اکبر IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   21 45
   مسله ترس نیست بلکه توان رد شدن ندارد بلکه اگر اندازه مگس هم باشد بدون اخطار زده میشود چه رسد به ردشدن واین جای تردید دارد!!!!
  • سید سجاد IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   63 22
   هنوز خیلی بچه ای بیای نظر بدی در مورد پرواز های پدران شهیدمان بچه جان
  • مجید IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   10 9
   همین چهارتا مثل شما و تفکر شما هست که باعث ضعف در دل ملت و خاری و نابودی ملت میشه تو ایرانی خالص نیستی چون ایرانی رو نمی شناسی.
  • درود بر ایران و ایرانی IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   13 10
   امریکا کدوم خریه که تو ازش میترسی اگه تو میگی امریکا قویه ، ایران هم قوی تره اگه تو میگی اونا بیشتر ابزار جنگی دارن، ما هم علاوه بر ابزار جنگی، فرشته های خداوند و نیرو های الهی که پشت سربازان ایرانی هستند داریم که این ارزشش از میلیاردها بمب اتم بیشتره دیروز همه کشورا بر ایران سجده میزدند، امروز غلدر بازی در میارن و اما فردا تمام کسانی که به جمهوری اسلامی ایران احترام نگذارند، نابود خواهند شد.
  • محمد امین IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   11 6
   F5 مال سال 1959 هست ! رادار های زمان استالین هم رهگیری می‌کننش ، چه برسه به ناوی مثل آبراهام لینکلن 62 سال پیش ....
  • علی IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   6 4
   توگوگل بنویس فیلمبرداری ناوهای هواپیمابر آمریکایی توسط سپاه خودت میفهمی
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  کاش این توانایی(اگه حقیقت داشته باشه)در راستای بهبود وضعیت اسفناک مردم به کار گرفته میشد......
  • میلاد نصیری IR ۰۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   11 5
   عزیز نظامی ها چون انقلابی کار کردن به اهدافشون رسیدن و میرسن.کسایی که کار اقتصادی میکنن که بیش از۳۰وچند سال غرب گراها حکومت کردن باید حل میکردن نه نظامی هاکه بیشتر از اونا تو تحریم و...بودن
  • IR ۰۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   7 1
   کاشکی یه ذره غیرت
  • ناشناس IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   4 1
   باز هم کم آوردی برگشتی روی خط اقتصاد اینجا صحبت از توانایی نیروهای هوانیروز هست که شجاعت خرج میدهند و ترس ندارند نه از شکم اون شکم تو تا آخر عمرت سیر نخواهد شد این روزها هم میگذرد ووضع اقتصادی کشور وملتمان هم انشاالله خوب میشود اون موقع چه حرفی برای بزک کردن آمریکا خواهید داشت من نمی دانم این جماعت با تحقیر کردن هموطنان خود چه چیزی براشون میرسد البته تقصیر ندارید زمان جنگ را درک نکردید که ببینید این دلاور مردان کارهایی میکردند که جهان را خیره میکردند ما ایرانیها همانهایی هستیم که با تجهیزات غنیمتی که از دشمن میگرفتیم بر علیه خودشان استفاده میکردیم چون اوتجهیزاتی که بعثیها داشتند ما نداشتیم یعنی تحریم بودیم نمی دادند رزمندگان ما با نارنجک وبا کلاش در برابر تانک تی ۷۲ می ایستادند و غنیمت هم میاوردند در عملیاتها با توپخانه خودشان که غنیمت میگرفتیم بر علیه خودشان استفاده میکردیم ایرانی جماعت این است ولی بنظرم تو ایرانی نیستی یا خائن به این کشور هستی که از این حرفها میزنی بچه جان برو چند تا از کتابهای خاطرات رزمندگان در زمان جنگ تحمیلی را از کتابخانه ها تهیه کن وبعد از مطالعه نظر بده
 • کیمیا IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  95 31
  آفرین بر خلبانان شجاع کشورم
 • ... IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  76 12
  زنده باد درود بر چنین خلبانان کشور ملت ما به چنین فرندان افتخار میکنن
 • علی IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  دروغ من خودم خلبان میراژ بودم ب مردمتان راست بگویید
  • معین الرعایا US ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   31 13
   سلام جناب سروان. چند تا سوال فنی از شمایی که خلبان میراژهای غنیمتی از عراق بودی میپرسم. اجازه بفرمایید با نخستین سوالات آغاز کنم. تفاوت طراحی بال میراژ اف وان و میراژ تری در چیست و این اختلاف در طراحی بال، چه تاثیری در طول باند پرواز، میزان سوخت مصرفی و سرعت تقرب جنگنده به هنگام فرود روی باند دارد.عجالتا این دو را با هم مقایسه بفرمایید و پاسخ را در ذیل این کامنت جهت اطلاع کاربران مرقوم بفرمایید تا سوالات بعدی را خدمت تان عرض کنم. با سپاس
  • محمپ IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   24 5
   عه علی جوون سلام دوباره هواپیما اسباب بازی سوار شدی ؟؟؟ بیدار شو عمو ... من خودم خلبان بودم ... چیه چرا بهت فشار اومده؟؟؟
  • مصطفی IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   31 11
   شما خلبان هواپیمای کوکی نیستی !از آلبانی چه خبر؟
  • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   3 16
   نیروی هوایی ایران که میراژ نداره،یعنی خلبان عراقی هستی!!!؟
  • سرباز IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   29 9
   تو توی عمرت فرودگاه رو هم از نزدیک ندیدی 😁😂😂
  • زندی IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   8 4
   دروغ؟؟!!! متنی که شما نوشتی به کلاس اولی میخوره نه یه خلبان تا حالا نام خلبان زندی به گوشت خورده کی بوده چه شخصیتی بهش دادن برو مطالعه کن، برو برای شادی روح شهدا و خلبانان عزیزمان صلوات
  • سربازنیروی هوایی که تازه ترخیص شده IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   6 4
   بیا پایین بچه ... سرمون درد گرفت.
  • ناشناس IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   0 1
   تو دروغگویی بیش نیستی اگر راست میگویی خودتو دقیق معرفی کن تو یک غربگدا هستی وتورا حیف است که ایرانی صدا کرد خلبانان قهرمان ما در عملیات کربلای پنج بنده خودم حضور داشتم کاری کردند کارستان دشمن اول صبح پاتک و آتش تهیه ای که قرار بود به اجرا بگذاره چنان به آتش کشیدند که منطقه کلاً دود و آتش بود یعنی باور کنید از رتفاع ۱۵ الی ۲۰ متری بالا سر ما پرواز میکردند هرموقع هواپیماهای جنگی خودمان به منطقه میامدند ذوق میکردیم و حتم داشتیم که دشمن را با خاک یکسان خواهند کرد وکار رزمنده گان را راحت میکردند بنده شخصاً دست خلبانان قهرمان را می بوسم وبه شهیدان هوانیروز درود وصلوات می فرستم
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  77 14
  نیروی هوایی بودکه کمرقدرت عراق رادرهمان اوایل شکست باکمک هوانیروز.درودبه شرفتان.
 • یاور IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  62 11
  آفرین بر نظامیان جان بر کف کشورم.
 • همسفر IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  69 11
  درود به شرف تمامی نیروهای مسلح عزیز بخصوص ارتشیان غیور و در صدر همه تیز پروازان نیروی الهی هوایی
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  9 2
  خوب بعدش
 • مهدی آذری مقدم IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  18 4
  هنوز نا گفته های بسیاری از رشادت‌های خلبانان شجاع ما در مقوله حراست از مرزهای هوائی و در دفاع مقدس وجود دارد خداوند نگه دارشان باشد.
 • مجید IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  16 8
  همیشه ایران پر از این قهرمانان واقعی بوده و هست ناو که هیچ میتونیم از روی خود آمریکا هم رد بشیم اندکی صبر 💪
  • عامو IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   3 2
   با سلام و خسته نباشید به همه هموطنان خواهشا مخااف یکدیگر نباشید و. قهرمان که صددرصد جز احتیاجات ضروری در هر مورد است.
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  27 0
  هشت سال جنگ کردیم دفاع کردیم شهیدان دادیم که ملت ایران در رفاه زندگی کنن آخرش چی شود به کجا رسیدیم
  • ناشناس IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   2 1
   تو نه جنگ رفتی ونه دفاع کردی تو آلبانی نشین هستی والا یک رزمنده از این حرفها نمی زند و این گونه مشکلات در حر کشوری هست ولی چون رسانه ها در دست دشمن است مشکلات کشور عزیز ما را خیلی بزرگ جلوه میدهد الان نزدیک به دو هفته میباشد که در انگلستان بنزین پیدا نمی شود پمپ بنزینها تعطیل شده است همین رسانه ها میگویند که راننده کم داریم مگر راننده ها کجا رفته اند ویا بر اثر کرونا همشون مرده اند با این دروغها میخواهند این مشکل بزرکی را که پیش آمده ماست مالی بکنند ولی اگر در ایران بود مردم را برای خرابکاری در خیابانها تحریک میکردند ومی گفتند بخاطر تحریم است آیا انگلستان تحریم است که بنزین پیدا نمی شود چرا از این خبرها نمی نویسی ونظر نمی دهی فقط گیر دادید به جمهوری اسلامی خدا لعنت کند کسانی را که این ملت را نا امید میکنند
 • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  21 1
  دست همه خلبانان دلاور و وطن پرست زمان جنگ را میبوسم ولی چرا باید فرمانده ای به خلبان دستور پناه گرفتن در پناه هواپیمای مسافربری بدهد که فردا دنیا هم ماجرای جنایت سقوط ایرباس حق را به آمریکا بدهد
 • جهان IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  20 1
  حمله به اچ۳ هنوز بعد از۴چسال داره تو دانشگاه های جنگ تدریس میشه
 • امیرخان IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  13 14
  دروود به غیرت وشرفتون الله اکبر شما فرزندان پاک ملت امام حسین وپرچمدار علمدار دست بریده اقاجانم ابلفضل عباس جوان ورشادتهای شیعه وایرانی بودن رو به رخ جهان کشیدین .. درپناه خداوند وامام زمان ع برقرار باشید ..زنده باد ایران عزیز وملت پاک وطنم خاک وطنم سرمه چشمم باشد سرباز ولایتم نوکر اهل بیتم.. مرگ بردشمنان نوکران سرسپرده داخلی وخارجی.. الله اکبر.. ..
 • احسان IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  29 16
  افرین برخلبانان جان برکف اموزش دیده و تجهیزات دوره اعلا حضرت همایونی
  • ناشناس IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 2
   لعنت خدا بر شما خائنین ولعنت خدا هزاران مرتبه بر همایونی گور به گور شده که در زباله دان تاریخ رفت
 • محسن RU ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  9 3
  درود بر شهامت و غیرت شیر مردان و سلام خدا بر شهیدانمان
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  6 2
  جالب بود
 • علی BE ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  11 5
  خداوند متعال همه شما عزیزان را سلامت نگه دارد.
 • فرامرز IR ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  22 7
  آقا.اظهارات بچهای هوانیروز وخلبانان درجنگ۸ ساله داستان نیست بنده بعنوان یکی از رزمندگان نیروهای زمینی باور بفرمایید میدیدم همه می دیدیم این جنگنده کوچک چی می کرد.وای وای وای.آقا هر روزی که از پشت کوهها صدای آنان را می شنیدیم با یک چشم بهم زدن روی خط دشمن روی منطقه تحت تسلط دشمن قرار می گرفتند همزمان بمب های خودرا تخلیه می کردن اگر در وقت عصر هجوم می آورند ما رزمندگان خط اول آن شب تا صبح راحت داخل سنگرها می خوابیدیم.باور بفرمایید تمام توپخانه وسروصدای دشمن را قطع ونابود می کردن.شاید تا یکماه بعد نیروهای دشمن بفکر تک زدن یا پاتک زدن نمی افتادن.واقعأ واقعأ باید پیروزی های رزمندگان را بطور نصف نصف بین خلبانان تقسیم کرد.خیلی جالب است بدانید ما رزمندگان از داخل خط می دیدیم جنگندهای ایرانی کلی بمب تخلیه می کردن روی خط دشمن دور میزدن با فاصله خیلی کم از روی زمین بر می گشتن بطرف پایگاهای خود درایران وقتی از روی کوهها ومنطقه دید رزمندگان پنهان می شدن تازه پدافند هوایی دشمن شروع به شلیک می کردگردانهای اطلاعات عملیات لشکر دیده بودن خدمه ضدهوایی دشمن به محض شنیدن صدای جنگنده ایرانی فرار می کردن
  • RU ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   2 2
   برادر کار هواپیما بمب ریختن روی دشمن نیست
 • IR ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  10 18
  ههه مال قرن بوق هست این کجا ناو کجا جوری گفت فک کردیم ما فوق صوته
  • محمد امین IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   4 1
   سلام دوست عزیز هواپیمای f5 مال سال ۱۹۵۹ هست درسته ۶۰ سال پیش مال عهد بوقه ولی این هواپیما مافوق صوت هست لطفا کمی مطالعه فرمایید ، اشغال ترین جنگنده ها هم مافوق صوت هستند...
 • علی IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  5 1
  استفاده از پوشش هواپیمای مسافربری کار انسانی نیست میتونه عواقب بدی برای هواپیما مسافر بری داشته باشه
  • ناشناس IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 1
   آقای علی که علی نیستی حیف است این نام برای تو باشد ولی بگذریم چرا اون موقع ارباب بیشرفتان وبی رحمتان هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی را مورد هدف قرار داد وبالای ۲۰۰ نفر زن و بچه هم میان آنها بود صدایتان در نیامد الان داری به این کار ایراد میگیری اگر همین خلبان قهرمان میدانست حتی یک درصد اون هواپیما را با خطر مواجه میکنه این کار را نمی کرد ودر ضمن اربابتان همون ژنرال قاتل را مدال شجاعت داد و به این کار افتخار هم کردند که یک هواپیمای مسافربری را مورد اصابت قرار داده اند خدا لعنت کند خائنان را ومخصوصاً اربابشان را
 • خدا وردی IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  5 1
  دلاوران همیشه سربلند ایران یعنی خلبانان سرافراز وطن نامتان تا ابد جاویدان باد.
 • سرباز وطن IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  3 2
  هه پهپاد ایرانی از ناو امریکایی فیلم گرفته بود.تازه از تلویزیون هم نشون دادند.الان نیروی هوایی ایران خیلی قوی شده.همین طرز تفکر شماست که باعث ضعف و ترس در دل مردم میشه.دوره قدرت نمایی آمریکا برای ایران به سر رسیده.
 • ناشناس IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  3 1
  باسلام. هر که از جان گذشت از روی کاخ سفید هم خواهد گذشت. درود بر آن از جان گذشتگانی که با این که از نزدیک آنان را ندیدم ولی احساس میکنم سالها باآنان بودم. اینجا حافظ جان ومال و ناموسمان بودند و آنجا شفیع ما. این است حال و روز ما و خدایی بودن آنان. سلام و درود بر قلبهای پاکشان....
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  2 1
  رهبر و ارتشیا ن ملت ایران را خداوند نگهدارشان باشد
 • شیخیان IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  2 0
  زنده بادخلبانان ایران لعنت به ناوامریکا
 • Loghman IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  1 0
  در اصل فانتوم هم مال خودشونه
 • علی اصغر IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  1 0
  درود بر خلبانان شجاع نیروی هوایی
 • Ali IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  2 0
  خون شهدا پایمال شد شهدا کجایید ببینید مردم ایران تو کشور خودشون غریبه
 • مهدی IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  0 0
  امریکا زا لحاظ تجهیزات نظامی قوی هست ولی توان جنگیدن نداره ابرقدرتی که نتونه یک سری دهاتی(طالبان) 20 سال شکست بده میخواد با ایران بجنگه که کشوری مدرنه!.؟
 • فرشید شیرکوه IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  0 0
  درود بر عقابان نیز پرواز .و ننگ بر منافقین و دشمنان ایران