پیش‌بینی عجیب رییس کمیسیون عمران مجلس درباره مسکن/ عرضه خانه‌های لوکس، قیمت مسکن را پایین می‌آورد؟

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نزدیک به دو میلیون واحد خالی در کشور داریم، گفت: این دو میلیون جزو واحدهای خالی بزرگ و لوکس هستند از این رو برعرضه این واحدهای خالی تأکید داریم و قطعاً این طرح به کاهش قیمت مسکن کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا رضایی کوچی در یک برنامه رادیویی در خصوص قانون جهش و رونق تولید مسکن گفت: ساخت حداقل یک میلیون واحد مسکونی در کشور ضروری است. این موضوع به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن کمک می‌کند.

وی با اشاره به کاهش ساخت مسکن به ۳۵۰ هزار واحد در سال طی سال‌های اخیر گفت: به دنبال آن، بسیاری از بنگاه ها و واحدهای تولیدی مرتبط با مسکن تعطیل و بسیاری از مهندسان و کارگران ساختمانی نیز بیکار شدند.

رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه کمبود مسکن منجر به افزایش قیمت مسکن شد گفت: قیمت مسکن به اندازه‌ای بالا رفته که جمعیت قابل توجهی از کشور نمی‌توانند صاحب خانه شوند.

رضایی خاطرنشان کرد: مجلس با حضور کارشناسان بخش خصوصی، مراکز دانشگاهی و مرکز پژوهش‌ها جلسات متعددی را در کمیسیون عمران برگزار و طرح جهش و رونق تولید مسکن را تهیه کرد که نهایتاً هم با موافقت ۷۰ درصدی نمایندگان تصویب شد.

این نماینده مجلس از پیش‌بینی و تشکیل شورای عالی مسکن در این طرح سخن گفت و افزود: جلسه اول این شورا با حضور شخص رئیس جمهور و وزرا در هفته قبل برگزار شد.

وی در پاسخ به سوالی درمورد تجربه مسکن مهر و دلیل ارائه طرح جدید در همین راستا گفت: با اینکه مسکن مهر نواقصی از جمله جانمایی نامناسب و کیفیت پایین برخی واحدها را داشت اما بخش عمده‌ای از نیاز مردم با همین مسکن مهر برطرف شد. در این طرح سعی کردیم نواقص طرح مسکن مهر را مرتفع و زیرساخت های مورد نیاز را نیز تأمین کنیم.

پیش‌بینی عجیب رییس کمیسیون عمران مجلس درباره مسکن/ عرضه خانه‌های لوکس، قیمت مسکن را پایین می‌آورد؟

کمک ۲میلیون واحد لوکس خالی به خانه‌دار شدن مردم!

وی با بیان اینکه نزدیک به دو میلیون واحد خالی در کشور داریم، گفت: این دو میلیون جزو واحدهای خالی بزرگ و لوکس هستند از این رو ما بر عرضه این واحدهای خالی تأکید داریم و قطعاً این طرح به کاهش قیمت مسکن و خانه‌دار شدن مردم کمک خواهد کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به پرسشی درمورد نحوه تأمین منابع مالی برای ساخت مسکن در این طرح توسط صندوق ملی مسکن گفت: تمام منابع مرتبط با مسکن در صندوق ملی مسکن تجمیع می‌شود و مسئولیت این صندوق هم بر عهده شخص وزیر است.

بانکها ملزم به پرداخت تسهیلات مسکن می شوند

وی افزود: از آنجایی که بانک‌ها تمایلی به سرمایه گذاری در حوزه مسکن نداشتند ما جرایمی را در نظر گرفتیم تا بانک‌ها ملزم به اجرای دستور بانک مرکزی شوند و تسهیلات مسکن را پرداخت کنند.

رضایی در پاسخ به سوالی در مورد چرایی عدم پیش‌بینی دقیق قیمت و منابع مالی لازم برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی گفت: در گذشته قیمت مسکن به صورت سرسام آوری افزایش پیدا می‌کرد اما با ساخت چهار میلیون واحد تا چهار سال آینده قطعاً قیمت مسکن متناسب با تورم افزایش پیدا خواهدکرد و قیمت مسکن به صورت واقعی افزایش می یابد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1564574

برچسب‌ها