گیاه نیمه انگل ارس واش تهدید جدی  برای درختان ارس استان سمنان

جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان در بازدیداز طرح کنترل ومبارزه با آفت نیمه انگلی ارس واش در منطقه سرلشت شهرستان مهدیشهربیان داشت: بیماری ارس واش تهدید جدی برای جنگلهای ارس در سطح استان سمنان که بیشتر در شهرستان های مهدیشهر ،شاهرود و دامغان می باشد..

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان جعفر مرادی حقیقی ابراز نمود: یکی از عوامل مهم خشک شدن درختان کهنسال و دیرزیست ارس در استان سمنان آلودگی به ارس واش می باشد و یکی دیگر از خسارتهای غیر مستقیم گیاه نیمه انگل آماده سازی جنگل برای آتش سوزی به خاطر خشک شدن شاخه های درختان می باشد.

جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان افزود: براساس رصد وپایش آفات وبیماریهاکه مستمرا درسطح عرصه های منابع طبیعی عملیات اجرایی انجام می شود. 

وی گفت: سطح آلودگی در جنگلها ارس شهرستانهای مذکور حدود ۴۵۰۰ هکتار بر آورد گردیده است.و شناخته شده ترین ورایج ترین روشهای کنترل آن مبارزه مکانیکی (قطع وبرش وامحای سرشاخه های آلوده ) است که دراین روش،موجب کنترل و کاهش کلونی های انگلی بوده و باعث می شود بذر کمتری از انگل تولید وانتشار آن برای سالهای بعد کمتر باشد، در راستای اجرای طرح ملی صیانت از عرصه های منابع طبیعی که همه ساله از اعتبارات ملی در سطح استان با زیر پروژه های مختلف اجرا می شود ، که در بخش کنترل آفات وبیماریهای گیاهی از سال ۹۳ تا تاکنون در مناطق کانون آلودگی ،حدود۱۱۵۰هکتار از عملیات کنترل ومبارزه صورت گرفته است و بطور سنواتی این عملیات در مناطق آلوده در دستور کار فعالیت های آن اداره کل قراردارد.

شایان ذکر استان سمنان با وسعت بالغ بر ۷/۹ میلیون هکتار حدود ۳۵۲ هزار هکتار آن را عرصه های مشجرو جنگلی تشکیل می دهد که از این مساحت در حدود ۱۵۰ هزار هکتار جنگل سوزنی برگ ارس می باشد که عمدتا پراکنش پوشش جنگلی در ارتفاعات با تشکیلات آهکی جنوب البرز را تشکیل می دهد از شهرستان گرمسار تا شهرستان میامی در استان سمنان در برگرفته است و تراکم این گونه در شهرستان‌های مهدیشهر، دامغان و شاهرود بیشتر از سایر مناطق ادر استان سمنان می باشد.

 بیماری ارس واش گیاه نیمه انگل خاص مخروطیان بوده که حیات آنها را با تهدید جدی روبرو کرده است و گستردگی خسارت ناشی از آن نگرانی هایی را ایجاد کرده است. این گیاه نیمه انگل فاقد ریشه بوده ولی به علت داشتن سبزینه و کلروفیل نیمه انگلی محسوب شده است که پس از مستقر شدن روی گیاه میزبان از شیره خام میزبان استحصال می نماید و در صورت شدت آلودگی درختان به مرور زمان ضعیف و نهایتا خشک می شوند.

48

کد خبر 1564748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =