مذاکرات بروکسل، چرا شروع نشده تمام شد؟!

شرق نوشت: برخلاف گزارش‌های متعدد، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا دیروز اعلام کرد پنجشنبه و در بروکسل بین اتحادیه اروپا و ایران گفت‌وگویی در کار نخواهد بود.

ماسرالی افزود: «در این مرحله نمی‌توانیم تأیید کنیم که چه زمانی چنین جلسه‌ای برگزار می‌شود و آیا اصلا برگزار می‌شود یا نه». این خبر در حالی از سوی این مقام اتحادیه اروپا اعلام شد که خبر دیدار و گفت‌وگو بین طرف ایرانی و نمایندگان اتحادیه اروپا، از هفته گذشته و در پی سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در گفت‌وگوهای احیای برجام به تهران اعلام شده بود.

در واقع پس از دیدار مورا با علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، اعلام شد که دو طرف گفت‌وگوهایی را که در تهران انجام داده‌اند، در بروکسل ادامه خواهند داد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که این هفته برای گفت‌وگو درباره وضعیت مذاکرات احیای برجام به جلسه غیرعلنی مجلس رفته بود نیز درباره این دیدار صحبت کرده بود.

این خبر در حالی از سوی ماسرالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته، حتی برخی رسانه‌ها چنین نشستی را به‌عنوان جایگزین مذاکرات احیای برجام در وین مطرح کرده بودند، هرچند این ادعا توسط برخی از بازیگران برجام رد شد. ازجمله میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین که به نمایندگی از کشورش در مذاکرات احیای برجام نیز حضور داشت، تأکید کرده بود که نشست بروکسل اصلا نمی‌تواند جایگزین یا ادامه‌دهنده گفت‌وگوهای وین باشد اما در همین اظهارنظر او نیز، اصل برگزاری نشست در بروکسل بین ایران و طرف اروپایی عملا تأیید شده بود.
علاوه‌براین، دو نفر از نمایندگان مجلس ایران بعد از جلسه غیرعلنی با امیرعبداللهیان تا جایی پیش رفتند که اعلام کردند پنجشنبه در بروکسل، مذاکرات احیای برجام از سر گرفته خواهد شد، هرچند ساعاتی بعد از اعلام این موضوع سخنگوی وزارت خارجه با رد غیرمستقیم ادعای این دو نماینده مجلس تأکید کرد این نشست در ادامه صحبت‌های باقری و مورا در تهران، بین ایران و اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.


گفت‌وگوهای احیای برجام در وین که از اوایل سال جاری خورشیدی شروع شده بود، در دوران دولت حسن روحانی و وزارت خارجه محمدجواد ظریف، با حضور سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وقت وزیر خارجه به‌عنوان نماینده ایران تا شش دور ادامه پیدا کرده بود.

از اواسط خرداد مقامات ایران بارها و به شکل صریح و ضمنی بیان کردند که این مذاکرات به آستانه کسب نتیجه رسیده و بر سر همه موضوعات توافق حاصل شده است. اما با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، روند این نشست‌ها متوقف شد و بدون اعلام رسمی، ادامه کار موکول به شکل‌گیری دولت جدید برآمده از این انتخابات شد. اما در دولت سیدابراهیم رئیسی با حضور حسین امیرعبداللهیان به‌عنوان وزیر خارجه ایران، در هفته‌های گذشته همچنان ایران به مذاکرات احیای برجام بازنگشته و هنوز ترکیب تیم مذاکره‌کننده نیز مشخص نشده است. تنها در هفته‌های اخیر اظهارنظرهای مقامات وزارت خارجه به‌ویژه سخنگوی این وزارتخانه نشان داد که برخلاف برخی گزارش‌ها، بنا نیست پرونده هسته‌ای، دوباره از وزارت خارجه گرفته شده و به شورای عالی امنیت ملی تحویل داده شود و ظاهرا برنامه دولت این است که وزارت خارجه جدید، خود بقیه مسیر وزارت خارجه پیشین را به دست بگیرد و گفت‌وگوهای احیای برجام را دنبال کند.

رد برگزاری نشست در بروکسل برای گفت‌وگو با ایران از سوی دیگر در حالی انجام می‌شود که در روزهای گذشته، تحرکات دیگر بازیگران برجام در این رابطه افزایش داشته است. علاوه ‌بر سفر هفته گذشته مورا به تهران، دیروز خبر رسید که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گفت‌وگو با وزیر خارجه و دیگر مقامات آمریکا راهی واشنگتن می‌شود. همچنین فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در روزهای گذشته برای دیدار با مقامات آمریکا و گفت‌وگو درباره پرونده ایران راهی واشنگتن شد و از سوی دیگر، سفر به عربستان، امارات متحده عربی و قطر برای گفت‌وگو در همین رابطه در دستور کار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قرار گرفت.

23302

کد خبر 1565138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  49 5
  به نظر ميرسه كه بليط هاي ايران براي تهديد كشورهاي اروپايي به جهت امتياز گيري يا كاملا سوخته و يا در شرف سوختن است گويا ديگر ترسي از گروه هاي نيابتي و حتي بمب اتمي كه قطعا بسيار ضعيف تر از نمونه هاي كره اي است هم ندارند با اين اوصاف ديگر ايران برايشان اهميتي ندارد و اينگونه است كه مردم بدبخت تر خواهند شد
  • امیدوار به رحمت ایزد IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   3 22
   شما هنوز خسته نشدید؟! بابا دمتون گررررم. یعنی اگه تو زندگی شخصی‌تون هم همیقدر با دغدغه و پرتلاش باشید قطعا انسان های موفقی خواهید شد. یعنی واقعا هشت سال بس نبود؟! وجدانا بس نبود؟! دیگه واقعا چیکار میخواستید بکنید که نکردید؟! خداییش دیگه بسه اینقدر حرف نزنید! خواهش میکنم لطفا هشت سال شما فقط حرف زدید بذارید این هشت سال ما عمل کنیم! لطفا وجدانا انصافا خواهش میکنم شما رو همون خدایی که میشناسید قسمتون میدم! وجدانا دیگه بسه پدر ملتو در اوردید با این امریکاتون. لطفا جان بچه تون یکم سکوت یکم فقط یکم
 • علی رضا IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  40 7
  واقعا فکر می کنید کسانی که بیشتر منافع را از تحریم کشور می برند و به اصطلاح کاسبان تحریم هستند در خصوص رفع تحریمها و برجام حاضر به انجام مذاکره می شوند؟؟
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  25 5
  خوشم میاد همه رو گذاشتیم سر کار
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  35 9
  به رغم ادعاهای مداوم مقامات دولتی ،ظاهراً تمایل به بازگشت به دوران آقای جلیلی ،یعنی به مذاکره بی نتیجه زیاد شده است ،وقتی‌ هیچ نیازی به مذاکرات بروکسل نیست و انجام آن مذاکرات هیچ راهگشای برای اصل مذاکرات وین ندارد اینهمه اصرار برای انجام آن ،آیا چیزی جز اتلاف وقت و به تبع آن ادامه تحریم ها و ادامه اوضاع بشدت اسفبار اقتصادی اکثریت مردم ایران است ؟!!
 • سعید IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  31 3
  این مطلب رسما و از رسانه ها اعلام شده که در موضوع سیاست خارجی دولت و وزیر خارجه صرفا نقش مجری رو دارند و کاره ای نیستند
 • موسوی IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  6 28
  مکر ایران کم منابع سرمایه دارد که زندگی مردم اقتصاد را وصل کردید به بر جام اروپا آمریکا این همه دلار دست مردم راند خواران سودکران فساد کران چه کار می کنند چرا پول ملی رها شده دنبال ارز خارجی می کردید بودجه کشور را شفاف کنید دخل خرج دولت را با سرمایه منابع داخلی تنظیم کنید هم تورم گرانی فساد راند سوداگری دلالی جمع می شود آرامش به بازار زندگی مردم می آید سوی مدیرت منبع طلب ها راند خواران از اقتصاد مثل مسکن خودرو حذف کنید همه چیز درست می شود بورس را بگوید هر روز سود نمی دهد که یک عده‌ای طلب دارند بازارها را شفاف کنید طرف یک شبه میلیارد ها سود می برند. همان آقایان را باید دستشان را از اقتصاد جیب مردم قطع کنید همه چیز درست می شود
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   11 4
   شما اگر در روستا هم باشید و آب و غذای خودتان را بتوانید فراهم کنید، نمی شود مستقل از همسایه زنده ماند. برجام را بگذاریم کنار، 40 سال دیگر که تحریم ها بود به قول خودتان با آن همه منابع و و و و چه گلی به سر ایران و ایرانی زدید؟
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   11 1
   بعله این همه منابع داریم، پس چرا نمی توانید نفت را بفروشید و پولش را به خزانه واریز کنید؟ البته یادتان باشد که چون قرار است با باقی دنیا کاری نداشته باشید و از آنجا که عزت دارید و توانمند هستید، پس پول فروش نفت را هم به ریال بگیرید و از خریداران طلب دلار و یورو نکنید.
  • حمید IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   5 4
   اینها به جای اینکه لقمه را از جلو بخوان بزارن دهنشون از پشت می خوان بچرخوننش که آخرش هم به دهنشون نمی رسه کدام کشور را تو دنیا دیدی که به امید یه کشوری نشسته باشه و اقتصادش تعطیل باشه و خوشبخت شده باشه و پول گذاشته تو جیبش یکی را برای نمونه مثال بزنید همون کشورهای اروپایی هم که مخالف آمریکا نیستند و هم نژادشون هستن بعضی از کشور هاشون فقیر هستن
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 4
  تحریم ها رو بردارن تا به تعهداتمون برگردیم این سیاست ثابت جمهوری اسلامی است که با تغییر دولت تفاوتی نمیکند