اروپا: روی رفع موثر تحریم‌های ایران متمرکز هستیم

ایرنا نوشت: سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اعضای برجام علاوه بر تلاش در زمینه از سرگیری اجرای این توافق تاکید دارند که ایران از بخش‌های برجام درباره رفع تحریم ها بهره‌مند شود.

 پیتر استانو روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران در بروکسل گفت: مشکل اصلی اقتصاد ایران تحریم‌های آمریکاست.  به همین دلیل  نماینده عالی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)  به عنوان هماهنگ کننده برجام در تلاش است که به مذاکرات وین برگردیم تا ایران به اجرای کامل برجام و آمریکا به این توافق برگردد.

وی با بیان این مطلب که آمریکا پس از بازگشت به برجام تحریم‌های یکجانبه را لغو خواهد کرد افزود:‌ جامعه جهانی علاوه بر تمرکز برای «احیای برجام»  روی این مساله هم متمرکز است که اطمینان حاصل کند ایران از بخش‌های برجام درباره رفع تحریم ها بهره‌مند شود.

سخنگوی جوسپ بورل درباره جلسه مقدماتی اتحادیه اروپا و ایران که قرار بود در بروکسل برگزار شود نیز گفت که برگزاری این نشست هنوز تائید نشده است. وی سپس عنوان کرد: به نظر ما بازگشت به وین برای از سرگیری مذاکرات بین اعضای برجام امری فوری است.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند.

اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

311311

کد خبر 1565611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عمو پرویز IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  11 4
  آره ارواح عمتون. شما راست میگید خدا شاهده همشون دروغ میگن.بعد از اینکه ایرانو فلج هسته ای کردن.باز ادا در میارن
 • علی اصغر IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  8 3
  سلام مواظب باشید این بار تضمین سفت و سختی از آنان بگیرید چون یک روده راست تو شکم آنان نیست
 • زهرا م IR ۰۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 1
  مرگ بر امریکا مرگ بر اسراییل شعار محکم ما همان که امام فرمود
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  باید سیاست خارجه ایران تغییر کنه یه کم از سیاست خارجه کشورهای همسایه همچون عمان کویت و... تبعیت کنید چرا ارزش پول کشورهای همسایه بالاتر از کشور ماست دارید چکار می کنید ارزش پول افغانستان از ایران بالاتره
 • علی IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  0 0
  اینقدر تمرکز نکنین چشتان ضیف شد