شورای عالی مقاومت ملی افغانستان اعلام موجودیت کرد

فارس نوشت: شورایی تحت نام «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» از سوی شماری از چهره‌های سیاسی این کشور اعلام موجودیت کرد.

مقر این شورا اعلام نشده است، اما همه کسانی که گمان می‌رود عضویت این شورا را داشته باشند در خارج از افغانستان حضور دارند.

این شورا در بیانیه‌ای، برنامه‌ کاری خود را در دو بخش توضیح داده است؛ برنامه سیاسی که در آن سخن از مذاکره و رسیدن به صلح عادلانه گفته شده و نیز برنامه «دفاعی – نظامی» که در آن از توسل به تفنگ و سلاح هشدار داده شده است.

در این بیانیه آمده است: «برنامه کاری این جبهه دو بخش عمده سیاسی و نظامی دارد. بدون شک، ترجیح ما رسیدن به یک صلح پایدار از راه سیاسی است.»

در این بیانیه درباره اعضای شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان، توضیح داده نشده، اما گفته می‌شود که عبدالرسول سیاف، محمد محقق، عطامحمد نور، مارشال عبدالرشید دوستم و دیگر چهره‌های سیاسی عضو آن هستند.

در مقدمه این بیانیه آمده است که جمعی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های «مطرح و دلسوز» کشور برای رهایی از این وضعیت جبهه‌ای را تحت نام «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» تأسیس کرده‌اند. محمدکریمی خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی عضویت خود را در این شورا رد کرده است.

در آغاز بیانیه این شورا گفته شده که افغانستان در اثر بی‌کفایتی‌، تک‌روی‌، انحصارگری و فساد گسترده و در نتیجه یک «معامله نامردانه، خائنانه و غادرانه» دچار بی‌نظمی شد و شیرازه دولت از هم پاشید.

این بیانیه می‌افزاید که در اثر این خلاءها، نهادهای امنیتی، خدماتی و اداری همه سقوط کردند و ملت با فقر، بی‌چارگی، بی‌امنیتی و نگرانی‌های گوناگون مواجه شده است.

در بخش تلاش‌های سیاسی این جبهه گفته شده است که در نظر دارد تا قضایای افغانستان از طریق سیاسی حل‌وفصل شود و از این رو آغاز مذاکرات اهمیت فوق‌العاده دارد.

 در بیانیه شورای عالی مقاومت ملی افغانستان آمده است: «این مذاکرات باید به منظور رسیدن به یک صلح پایدار و باعزت که متضمن اعاده جمهوریت مبتنی بر اصول اسلامی و به میان آوردن یک نظام منتخب با مشارکت عادلانه همه اقوام و جریان‌ها و اقشار مختلف جامعه و متضمن تامین حقوق اساسی شهروندان، خصوصاً زنان، اطفال و معلولین و اقلیت‌ها باشد.»

این شورا از مردم خواسته است که خود را برای یک «مقاومت دشوار و درازمدت» در برابر «استبداد داخلی، تجاوز و اشغالگری خارجی» آماده کنند.

شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان از سازمان ملل متحد و کشورهای جهان خواسته است که حکومت «یک‌جانبه، استبدادی و ضد وحدت ملی» طالبان را که در آن اقوام، زنان، مذاهب و زبان‌های رسمی نادیده گرفته شده و نیمی از اعضای آن شامل فهرست تحریم سازمان ملل متحد و برخی کشورهای جهان هستند، به رسمیت نشناسند و فشار لازم را بر آن‌ها برای پذیرش حکومت همه‌شمول اعمال کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان از تحریک طالبان نیز می‌خواهد تا کشتار سیستماتیک و دست‌گیری فعالین نظامی و امنیتی حکومت قبلی را متوقف سازند. هم‌چنان از آزار و اذیت مردم و کوچ‌های اجباری و تصاحب املاک و اموال مردم و خشونت علیه شهروندان کشور دست برداشته و مذاکرات مستقیم و سازنده را با «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» آغاز نمایند.»

این شورا از جامعه جهانی و نهادهای کمک‌رسان جهان نیز خواسته تا به مردم افغانستان به‌طور مستقیم کمک‌های بشردوستانه کنند.

در بخش نظامی، شورای عالی مقاومت ملی هشدار داده است که اگر طرف مقابل (طالبان) به راه‌حل سیاسی تن ندهد، ناگزیر گزینه دوم (فعالیت نظامی» را انتخاب می‌کند و مسوولیت آن برعهده طالبان است.

شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان اعلام کرده متعهد است که یک هیأت حقیقت‌یاب تعیین کند تا عوامل سقوط ناگهانی نظام جمهوری اسلامی را بررسی کرده، کسانی را که در این «معامله ننگین» دست داشته‌، شناسایی و به‌عنوان خاینان ملی به مردم معرفی کند.

طالبان تاکنون به این بیانیه، به‌صورت رسمی واکنش نشان نداده‌اند.

311311

کد خبر 1566303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جیم جی IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  30 7
  تا الان کجا بودین اصلا چرا احمد مسعود رو تنها گذاشتین خیلی راست میگین بیاین پنجشیر پیش احمد مسعود به مقاومت تون ادامه بدین نه این که هر کدومتون تو یک کشور هستید بعد از مقاومت حرف میزنید
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   8 52
   احمد مسعود تون هم که از پنج موش فرار کرد رفت
  • افشار IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   14 1
   باید ساژماندهی میکردن تصمیم میگرفتند کسی باور نمیکرد دولت افغانستان بدون مقاومت سقوط کند
  • soraya IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   10 6
   عزیزم درست حرف بزن پنج موش نه پنجشیر هست و اینکه اون فرار نکرده و
  • حسین IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   10 1
   پنج موش نه بلکه پنجشیر واقعا بعضیها حرف زدن بلد نیستن
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  38 2
  چقدرهم اعضای این جبهه دلسوزهستند مادلسوزی اینهارا دیدیم طی ۲۰ سال بیشتر برای قصرهای ازدست رفته شان میسوزن
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  30 4
  از این شوراها ما هم زیاد داریم، دلتون را خوش نکنید
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  18 0
  همشون فرارکردن و رفتن
  • مجید IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   9 0
   بله دقیقا هم نظر هستم
 • داود IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  17 3
  عبدالرشید دوستم اگه مرد جنگ و مبارزه بود در کاخ زندگی نمی‌کرد بعد شبانه با لباس زنانه فرار کند و به ازبکستان برود
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  24 6
  جبهه مقاومت ملی افغانستان یک رهبر داره او هم احمد مسعود پسر قهرمان ملی شیر دره پنجشیر احمد شاه مسعود اس
  • محمد نامدار IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   6 28
   أحسنت بر شما دوست عزیز بله دقیقا جبهه مقاومت فقط یک رهبر داره اون احمد مسعود است بقیه فقط حرف میزنند
 • جیم جی IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  28 11
  اون آقا یا خانومی دومنی که میگه احمد مسعود تون از پنج موش فرار کرد رفت باید بگم اول پنج موش نه پنجشیر حرف زدن رو یاد بگیری بد نیست ها واسه خودت خوبه....دوم مقاومت هنوز ادامه داره اگه نمیدونی یا خوابی بدون ....سوم هم که تو نظر ندی سنگین تری😂😂😂
  • ضد حال IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   15 4
   چهارم هم اینکه استیکر های خنده باعث نمیشه که متوجه فشار خوردنت از کامنت اون طرف نشیم خواهر یا برادر گرامی!
  • حدید IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   2 2
   واقعا گل گفتی👏👏
 • ناشناس IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  0 14
  زکی! پس حالا حالاها جنگ هستش. البته به نتیجه ای نمیرسه...
 • علیرضا نیکرو IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  4 1
  جمهوری افغانستان نظام دو حزبی : جمهوریخواه و دموکرات سکولاریسم مدرنیته انتخابات ریاست جمهوری پارلمان انتخابات استانی
 • ناشناس IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  5 1
  چنین اقدامی در برابر این وضعیت لازمه.
 • Sadra IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  9 10
  هیچ رهبری بجز شیر دره ی پنجشیر وجود ندارد زنده وپیروز باشی قهرمان
 • زنده باد پنجشیر IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  9 8
  جالبه که تمام نظرها اول باید بررسی بشه بعد بیاد روی سایت اما جالبه که که طرف اومده با بی شرمی تمام پسر یک قهرمان ملی که پا در جای پای پدر اسطوره خود گذاشته و پرچمدار جبهه مقاومت شده توهین میکنه بعد نام منطقه‌ای که نگاه و امید یک ملت ستم دیده و مظلوم به آنجاست را مسخره میکنه. پنجشیر سرزمین قهرمان پرور است. تویی که به نام مقدس پنجشیر توهین میکنی تو شخصیت خود را نشان دادی. ایرانی های واقعی و متمدن همه از دوست دارن امیر جوان مقاومت هستند. این سایت هم اگر واقعا‏‪ به قوانین خودش پایبند است اون پیام را حذف کنه. زنده باد احمد مسعود و یاران قهرمانش که در وطن درحال جانفشانی هستند .
  • فاطمه زهرا IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   9 0
   آفرین بر شما بله دقیقا منم با شما هم فکر هستم اینجور آدم ها فقط شخصیت خودشون رو نشون میدن واقعا بی شخصیت ه نمیگن شاید یکی ناراحت بشه یا یکی به دل بگیره
 • شاهین کارشناس سیاسی IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  3 1
  این افراد کسانی هستند که امتحان خود را در برابر ملت افغانستان پس داده اند و مهره های سوخته در سیاست به حساب میایند چرا که زمانی که قدرت داشتند هیچ خدمت شایانی به مردم خود نکردند و در رفاه و اسایش و غافل از مشکلات مردم که در فقر و مشکلات بی پایان دستو پامیزدند فقط در پی حفظ قدرت خود بودند و آن قدر درپی خوشگذرانی بودند که سیاه روزی امروزه ملت افغانستان را که برای خیلی ها قابل پیشبینی بود ندیدند و هیچ تدبیر و هیچ کاری نکردند و اجازه دادند ملت در گرداب بد بختی سقوط کند و مردم را در خوف و خطر رها کرده و جان خود را برداشته و به کمان امنی رفتند ودر حالی که خود یکی از عوامل فساده افسار گسیخته دولت وقت بودند اکنون میخواهنود باز هم با سواستفاده از احساسات و خون مردم قدرت از دست رفته خور را که برای ملت هیچ سودی بجز نا امیدی و بد بختی در پی ندارد باز پس بگیرند. این افراد هیچ کاری از پیش نخواهند برد چرا که آن لیاقتی را که باید نداشتند و ندارند ملت ما افغانستان رهبری صادق با اراده وطن دوست با ایمان دلسوز باسلاحیت و هوشیار قدرت مند دشمن شناس و بدور از نژاد پرستی و دنیا طلبی میخواهد که به مردم خود
 • شاهین IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  8 4
  احمد مسعود مثل باباش فقط رهبره مقاومت پنجشیر هست فقط پنجشیر نه خودش نه پدرش برای هیچ کس دیگری بغیر از مردم همون دره پنجشیر نجنگیدن که ادعای رهبری کل افغانستان رو بکنن
  • وطن دوست IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   7 6
   ببین آقا شاهین کسی ادعایی برای ریاست جمهوری یا کل افغانستان نکرده نه احمد مسعود نه پدرشان فقط برایش میجنگند
  • ساسان IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   12 0
   ببینید منم طرفدار کسی نیستم دوستان اما واقعا این احمد مسعود به دل میشینه همین که همین مردم پنجشیر خودش رو تنها نذاشت و در کنارشون با طالبان جنگید خودش کلی است مثل بقیه رهبر ها فرار نکرد بازم دمش گرم پسر
 • شاهین IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  5 2
  اگر استاد خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان عضو این گروه نیست پس این گروه هیچ کاری از پیش نخواهد برد چرا خلیلی تنها فردیست که در زمان حکومت طالبان با میان مزار شریف و بسیار از مناطق دیگر تحت اختیاره نیروهای تحت امره ایشان بود و طالبان تا اخرین روز قادر به شکست ایشان نبودند و ایشان نتها شخصی در افغانستان است که در صورت فرا خوان میتواند حده عقل یک میلون نیروی رزمی را در مقابل طالبان فعال کند بعلاوه هفصد هزار نیروی رسمی حزب وحدت اسلامی افغانستان که در انتظار دستوره ایشان هستند این شورا بدون ایشان هیچ قدرت قابل محاسبه ای ندارد
 • شاهین IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  26 1
  اگر واقعا. اعتقادی حقیقی به رسالت ژورنالیزم دارد نظرات را منتشر کنید
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  2 1
  منظور بدی نداشتم و اگر از انتقادی که کردم ناراحت شدید عذر خواهی میکنم چرا که ژورنالیزم امروزه رسالتی سنگین و سرنوشت ساز داشته و دارد و به یقین شما که در این جایگاه قرار گرفتید پس بهترین های این ارکان مقدس هستید و به خوبی حساسیت این رسالت سنگین و خاص را درک میکنید
  • وطن دوست IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   3 2
   دوست عزیز کسی ناراحت نشد اما امروز مردم افغانستان دیدن که کی واقعا وطن دوست است و برای مردم و کشور میجنگه و کی نیست و فرار کرده
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  7 2
  تنها کسی که در افغانستان داره مقاومت می‌کنه فرمانده علیپور هست زنده باد علیپور
 • Shahram IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  8 5
  زنده با احمد مسعود خداوند حفظش کند
  • علیرضا اکبری IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   17 3
   امین خدا پشت پناهش باد
 • alax IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  1 2
  اقای وطن دوست برو اول سوال کن ببین کلمه ژورنالیزم یعنی چی بعد حرف بزن منظوره آقای شاهین مسعولان سایت بوده نه شما
  • سارا IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   1 0
   یک سوال شما از کجا میدانید وطن دوست اقای یا خانوم؟ ؟؟؟
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  4 0
  اون موقع که مردم پنجشیر داشتن توسط پاکستان بمباران میشدن کجا بودید اون موقع که احمد مسعود با چشم های خودش شاهد تخریب مقبره پدرش بود شما کجا بودید احمد از همه چیزش واسه کشور و ملت خودش گذشت حالا شما اعلام موجودیت میکنید؟
  • -- IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   3 0
   آفرین منم همین رو میگم