الکترونیکی شدن ۲۰ هزار پرونده قضایی در یزد

معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان یزد گفت: از ابتدای سال جاری قریب به ۲۰ هزار فقره پرونده بدون کاغذ و به صورت الکترونیکی در سامانه مدیریت پرونده های قضایی دادگستری استان یزد ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد؛ سعیدرضا پارسائیان در این رابطه بیان کرد: دراجرای سند تحول قضایی، امید است در آینده نزدیک تمامی ظرفیت های نوین فناوری و الکترونیکی شدن ارائه خدمات قضایی با هدف افزایش رضایت مراجعان مورد بهره برداری قرار گیرد.

این مقام قضایی اظهار کرد: با پیگیری و نظارت جدی جهت اجرایی نمودن الکترونیکی شدن پرونده های قضایی، آسیب های ناشی از بین رفتن اوراق پرونده های کاغذی به دلائل مختلف کلاً منتفی خواهد شد. وی اظهار داشت: تلاش های لازم در مجموعه دادگستری استان یزد در جهت برگزاری جلسات الکترونیک با جدیت در حال انجام است.

وی افزود: در حال حاضر اکثر قراردادهای وکلا، نظرات کارشناسی و لوایح و حتی جلسات دادرسی به صورت تماماً الکترونیک در حال ثبت می باشد.

پارسائیان تصریح کرد: در خصوص اوراقی که به صورت کاغذی ارائه می گردد از جمله نتایج استعلامات، مکاتبات، لوایح و غیره در اکثر حوزه های قضایی واحد اسکن راه اندازی و نسبت به اسکن و ثبت سیستمی این اوراق اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی صرفه جویی در وقت و هزینه اصحاب پرونده و جلوگیری از رفت و آمدهای غیرضروری را از دیگر اهداف هوشمندسازی فرآیند قضایی دانست و عنوان کرد: طرفین پرونده و وکلای آنها می توانند با استفاده از نام کاربری و رمز شخصی که در زمان ثبت نام ثنا دریافت نمودند از درگاه ملی قوه قضائیه به نشانی eadl.ir روند رسیدگی به پرونده خود را به صورت کلی مشاهده و دنبال کنند.

معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان یزد خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای استفاده از کاغذ در شعبات با الکترونیکی شدن رسیدگی ها علاوه بر حذف کاغذ و صرفه جویی در هزینه ها می توان شاهد کاهش محسوس مراجعات فیزیکی اصحاب پرونده، پیشگیری از اطاله دادرسی و منظم تر شدن رسیدگی های بود.

وی بر التزام به سیاست های کلی قوه قضائیه در استفاده و بهره مندی از علوم روز در رسیدگی به پرونده های قضایی تأکید کرد و ابراز داشت: با ارائه خدمات به صورت آسان، سریع، شفاف و همراه با کرامت بیشتر و تحقق رسیدگی بدون دغدغه در پرونده های قضایی، افزایش رضایت مندی مراجعین به دستگاه قضایی رقم می خورد.

48

کد خبر 1567258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =