راهبرد چین برای تحقق آرمان‌های زیست‌محیطی همزمان با رشد اقتصادی

رادیو بین المللی چین نوشت: درحالکیه یک سال از زمانی که رهبر چین متعهد به محقق ساختن خنثی سازی انتشار کربن تا سال ۲۰۶۰ میلادی شد، می گذرد، پکن تعهد تزلزل ناپذیر خود در احترام قائل شدن برای اظهارات رهبر چین را با انجام اقدامات عملی به تصویر کشیده است.

انتظار می رود که چین که در تلاش برای ساخت جهانی سبزتر و سازگارتر با محیط زیست است، خنثی سازی انتشار کربن را از طریق به حداکثر رسانیدن انتشارات کربنی در کوتاه ترین بازه زمانی در تاریخ جهانی محقق سازد. تازه ترین سند و مدرک در این زمینه این است که چین اخیرا سند راهنمایی را برای عملکرد کشور در مسیر محقق ساختن اهداف مربوط به حداکثر انتشار کربنی و خنثی سازی انتشار کربن تحت فلسفه توسعه جدید منتشر و اهداف و اقدامات کلیدی ویژه در دهه های آتی را تعیین کرد.

این سند کلیدی که به صورت مشترک از سوی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و شورای دولتی منتشر شده، مجددا بر تعهدات اقلیمی چین تاکید کرده است.

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا بدنبال ایجاد توازن بین آرمان های اقلیمی و توسعه اقتصادی خود است؛ موضوعی که در مسیر چین در جهت اقتصاد کم کربن روز به روز به وضوح دیده می شود این است که آرمان این کشور در زمینه انتشارات صفر خالص کربنی آنطور که برخی رسانه های خارجی گمانه زنی می کنند، به قیمت کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور تمام نشده است.

چین یک انگیزه اقتصادی به مراتب قوی تری برای کاهش انتشار گازهای کربنی دارد به ویژه از طریق توسعه و سرمایه گذاری در بخش های مربوط به انرژی جدید و حمل و نقل، آن هم در شرایطی که جهان در کنار یکدیگر مشغول مقابله با تهدیدات اقلیمی است.

انتقال گسترده اقتصاد چین به سمت یک اقتصاد کم کربن به معنای ایجاد فرصت های شغلی جدید، پیشرفت نوآوری های تکنولوژیکی مربوطه و ارتقاء سطح رقابت شرکت های داخلی است.

بر اساس سند راهنمای جدید منتشر شده چین در زمینه چگونگی محقق ساختن اهداف مربوط به حداکثر انتشار کربنی و خنثی سازی انتشار کربن تحت فلسفه توسعه جدید، این کشور تا سال ۲۰۶۰ میلادی به طور کامل یک سیستم انرژی کارآمد و ایمن و کم کربن و پاک ایجاد خواهد کرد که بهره وری انرژی آن به سطح پیشرفته بین المللی می رسد.

چین به عنوان رهبر جهان از نظر ظرفیت های نصب شده جمعی در تولید انرژی های خورشیدی و بادی و آبی، به خوبی بابت تکنولوژی های انرژی پاک خود در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است؛ تحول سبز چین نه تنها شرکت های داخلی این کشور را به تکنولوژی های پیشروی سبز و سازگار با محیط زیست مجهز می کند بلکه فرصت های را نیز برای سرمایه گذاران جهان به ارمغان می آورد.

آمار خود گویای همه چیز است. شرکت های چینی تا سال ۲۰۲۰ میلادی در ۴۱۶ پروژه بین المللی همکاری های انرژی آبی مشارکت داشته اند که از جمله آنها عبارت است از ۱۱ پروژه جدید امضا شده در سال ۲۰۲۰. واحدهای توربین بادی چین در سال گذشته به ۲۲ کشور با حجم تجاری ۱.۱ میلیارد دلار آمریکا صادر شد که در مقایسه با سال قبل رشدی بیش از ۲۰ درصدی داشت.

این در حالیست که از میان ۱۰ تولید کننده برتر توربین بادی در جهان، هفت سازنده از چین هستند.

چین از نظر ظرفیت نصب شده، تولید پنل های خورشیدی و صادرات این فناوری، به جایگاه محکمی در صنعت انرژی خورشیدی دست یافته است. انتظار می رود که این سه بخش مربوط به انرژی پاک به نقاط جدید رشد اقتصادی همسو با گذار جهان به سمت انرژی های پاک و تجدیدپذیر تبدیل شوند.

یکی دیگر از ستون های جدید رشد اقتصاد چین همگام با کاهش انتشار گازهای کربنی، برق رسانی خودروها و وسایل نقلیه است؛ فروش خودروهای انرژی جدید موسوم به «NEV» در چین در سال  گذشته (۲۰۲۰) رشدی ۱۰.۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته و به ۱.۳۷ میلیون دستگاه در سال ۲۰۲۰ میلادی رسیده است آن هم در بحبوحه تلاش های دولت پکن برای تشویق استفاده از این خودروها و کاهش فشار بر محیط زیست.

کشور چین در کنار تلاش برای دستیابی به انرژی های پاک تر، تاسیسات قدیمی تولید و شرکت هایی با مصرف فوق العاده انرژی را تعطیل می کند تا انتشار گازهای کربنی را کاهش دهد.

در حقیقت باید گفت که اهداف مربوط به اوج انتشار کربنی و خنثی سازی انتشار کربن فرصت عظیمی را برای چین در مسیر ترغیب یک توسعه با کیفیت فوق العاده بالا فراهم می کند؛ چین نیازی به قربانی کردن رشد اقتصادی خود هنگام اجرای سیاست های اقدام اقلیمی اش ندارد و برعکس می تواند هم به مزایای اقتصادی و هم امتیازات محیط زیستی در طول انتقال سبز و سازگار با محیط زیستش دست یابد.

311311

کد خبر 1567324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =