«دولت پشت ویترین» وعده ای که 5 ماه از زمانش گذشته است!

تا پیش از ابراهیم رئیسی، محمود احمدی‌نژاد رکوردار سفرهای استانی بود اما رئیسی سفرهای استانی را به سرعت آغاز کرد و تا اواخر مهرماه سال جاری هفتمین سفر استانی را انجام داده بود و با این روند می‌توان پیش‌بینی کرد که او رکورد سفرهای استانی را به نام خود ثبت خواهد کرد اما هنوز سخنگوی دولت را انتخاب نکرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جشن هواداران رئیسی هنوز برگزار نشده بود که اولین نشست خبری ابراهیم رئیسی با رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد. او در این نشست تاکید کرد که ارتباط خود با رسانه و مردم را حفظ خواهد کرد. حالا چندماهی است که دولت رئیسی بر سر کار آمده و رئیس دولت تنها یک بار با خبرنگاران بعد از پیروزی‌اش در انتخابات نشست داشته و حالا نه خبری از نشست خبری است، نه سخنگویی که مواضع دولت را بیان کند و پرسش‌های خبرنگاران را بشنود. رئیس دولت اما بازدیدهای مستقیم، دیدار از بهشت زهرا، تالار بورس، داروخانه ۱۳ آبان و سفرهای استانی را ادامه می‌دهد. گویا شیوه ارتباط مستقیم با مردم هم‌چنان برای دولت جذاب‌تر از در معرض پرسش قرار دادن خود است.

رسانه‌ها برای دولت سیزدهم چه جایگاهی دارد؟

«من در ابتدا شاید هفته‌ای یکبار و بعد ماهی یکبار ارتباط با مردم را به عنوان یک نعمت و زمینه‌ای بسیار خوب برای رفع مشکلات حفظ خواهم کرد»، «نشست امروز ما با رسانه‌ها نشست آغاز خواهد بود. این نشست‌ها می‌تواند برای دولت و رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی مردم کمک کند.»، «رسانه‌ها باید دغدغه‌ها مردم را دنبال کنند و دولت دیدگاه‌ها و نظرات خود را تبیین کند تا مردم در جریان پیشرفت کارها و اقدام و عمل قرار بگیرند.»، «ارتباط مردم با من از طریق اقوام، خویشان و بستگان نباید باشد»، «امیدوارم بتوانیم ارتباطی بادوام را با همه سطوح جامعه به عنوان خادم جمهور داشته باشم.»، «معتقدم در ادامه راه رسانه‌ها نقش بسیار مهمی برای ارتباط بین دولت و مردم و انعکاس نظرات مردم به مدیران و دیدگاه‌های دولت برای مردم عزیز خواهند داشت.»

این جملات تنها بخشی از تاکید رئیس دولت در اولین نشست خبری بود. با این که انتقاداتی به اولین نشست خبری ابراهیم رئیسی وارد بود و بسیاری معتقد بودند حتی زمان این جلسه اجازه پرسش را محدود می‌کرد اما صحبت‌های او نشان از این داشت که در راستای شفافیت و ارتباط با رسانه‌ها پیش خواهد رفت اما در عمل با این که حدود ۵ ماه از تشکیل دولت گذشته سخنگوی دولت تعیین نشده است.

«دولت پشت ویترین» وعده ای که 5 ماه از زمانش گذشته است!

شفاف‌سازی از چه طریقی؟

صحبت‌های ابراهیم رئیسی در مورد شفافیت، تنها به زمانی که بر مسند ریاست جمهوری تکیه زده محدود نیست. همزمان با ورود به کارزار انتخاباتی و در صحبت‌های تبلیغاتی او درباره شفافیت در دولتی که شکل خواهد داد، گفته بود: «ما به شفاف سازی دردولت عقیده داریم و دولت باید در پشت ویترین باشد و مردم و نخبگان در جریان باشند.»

حالا رئیس دولت یا تعیین نکردن سخنگوی کابینه‌اش حتی مورد انتقاد هم طیفان و حامیان خود قرار گرفته است. موضوعی که علیرضا خجسته‌پور قائم‌ مقام جامعه اسلامی مهندسین در مورد آن معتقد است اولین و مهم‌ترین وظیفه آن اطلاع رسانی مصوبات و تصمیمات دولت است. برخی اوقات مردم از تصمیمات دولت آگاه می‌شوند، اما برایشان ابهاماتی وجود دارد و سخنگوی دولت می‌تواند به فوریت با جامعیتی که در دولت دارد از طریق رسانه‌های جمعی این ابهامات را رفع کند. در دولت قبل دیدیم که سخنگوی دولت از درست و غلط کارهای دولت تمام قد دفاع می‌کرد.»

چرا دولت می‌خواهد مستقیم با مردم در ارتباط باشد؟

سفرهای استانی و ارتباط مستقیم رئیس‌جمهور آن با مردم در تمامی دولت‌های پس از انقلاب رواج داشته اما در دوره‌هایی نیز پررنگ‌تر از روال عادی آن بوده است. تا پیش از ابراهیم رئیسی، محمود احمدی‌نژاد رکوردار سفرهای استانی بود اما رئیسی سفرهای استانی را به سرعت آغاز کرد و تا اواخر مهرماه سال جاری هفتمین سفر استانی را انجام داده بود و با این روند می‌توان پیش‌بینی کرد که او رکورد سفرهای استانی را به نام خود ثبت خواهد کرد. علاقه ابراهیم رئیسی به سفرهای استانی به زمانی که ریاست قوه قضاییه را در اختیار داشت برمی‌گردد. او از فروردین ۹۸ تا شهریور ۹۹، که رییس قوه قضاییه بود به ۱۶ استان سفر کرد.

اما چرا دولت رئیسی برای ارتباط با مردم ترجیح می‌دهد سفرهای استانی که همیشه انتقادهای بسیاری به آن وارد بوده را انجام دهد اما سخنگوی رسمی نداشته باشد؟ ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا دراین مورد به باشگاه خبرنگاران گفته: «رئیس دولت سیزدهم قصدی برای انتخاب سخنگو نداشته و ترجیح می‌دهد که این مسئولیت را خود برعهده بگیرد، موضوعی که اقدام درستی نیست، زیرا رئیس جمهور در صحبت با مردم آنقدر زمان ندارد و صحبت‌هایش هم  آنقدر مفصل نیست که بتواند همه چیز را به اطلاع مردم برساند؛ در حالی که شورای اطلاع رسانی به خوبی می‌تواند این اقدام را انجام دهد؛ معتقدم که رئیس‌جمهور باید در مسیر اطلاع رسانی حرکت کند نه اینکه خودش بشود سخنگوی دولت.»

رئیس‌جمهور در نقش سخنگو؟

عدم انتخاب سخنگوی دولت در حالی است که چند روز پیش ابراهیم رئیسی در دیدار با رییس سازمان صدا و سیما تاکید کرد بود «نتیجه همکاری دولت و رسانه ملی باید امیدآفرینی بین مردم باشد.» این روند گمانه به رسمیت نشناختن رسانه‌های مستقل  و مردمی را از سمت دولت سیزدهم ایجاد می‌کند.

علی ربیعی، محمدباقر نوبخت، علامحسین الهام، محمدرضا رحیمی، عطااله مهاجرانی از جمله کسانی هستند که در مقام سخنگوی دولت خود را در معرض رسانه‌ها و افکار عمومی قرار داده‌اند و هر کدام با روند کاری که داشته‌اند حتی پیش از دیگر اعضای کابینه مورد انتقاد و هجمه قرار گرفته‌اند. باید دید ابراهیم رئیسی می‌خواهد با نداشتن سخنگو خود در نقش صدا و تریبون دولتش حاضر باشد یا برای سخنگوی رسمی داشتن اقدامی خواهد کرد؟

23215

کد خبر 1571049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  35 5
  اگر ممکن است یک مورد از گشایشها در زندگی مردم که بواسطه این بازدیدهای سرزده و یا ملاقات‌های حضوری حاصل شده را بفرمایید تا قدری امیدوار شویم
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  33 4
  رییسی تو این مدت چه کار کرده ؟!هیچ کار .واکسنایی که رو‌حانی خریده بود رو زد،پرشو در کرد.بورس که افتضاح قیمت کالاها ساعتی بالا می ره قیمت ماشین که افسار بریده برجام‌که رو‌هوتست ،هر روز دریغ از دیروز
  • سجاد IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
   2 2
   واکسنهای روحانی هنوز نیامده عزیز. اینها سینوفارم هستند که ایران از چین خریداری کرده. قیمت دلار که 32 بود به مرحمت روحانی. دستوری پایین نگه داشت و با پول مردم تزریق ارز دولت6 ماه پایین اورد. بورس را روحانی نابود کرده نه رییسی. تحریمها همه به خاطر برجام روحانیست. چیزی که خراب شود یک شبه درست نمیشود. رییسی در انتخابات گفت در این چهار سال فقط خرابیهای دولت روحانی درست شود باید خدارا شکر کرد. الان شما در منجلاب روحانی هستید نه رییسی. تورم 1700 درصدی روحانی یک شبه درمان نمیشود.
 • مصطفی IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  18 16
  زمان دولت قبلی هم اینچنین انتقاد می کردید!!؟؟؟؟
 • سجاد IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
  2 3
  دولت اصلاح طلب که بورس و دلار و گرانی و تحریم 100 درصدی را تقدیم ملت کرد
 • سجاد IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
  1 0
  منتظر وعده های اروپایی امریکایی از زمان ناصرالدین شاه تا به حال. میهن یاری در جناح اصلاح طلب معنی ندارد فقط تخریب، و توقف در همه زمینه ها مذاکره با کشورهای مختلف بدون نتیجه و تقسیم دلار کشور به بهانه های مختلف.