رسول خادم یا علیرضا دبیر؛کدام‌یک ناخدای کشتی ایران هستند؟

بی‌شک موفقیت فرآیندی طولانی مدت است و نمی‌توان آن را به صورت مطلق از آن یک‌نفر دانست اما این روزها بعضی افراد با نقدهای مغرضانه می‌خواهند عملکرد رسول خادم یا علیرضا دبیر را زیر سوال ببرند و موفقیت کشتی را صرفا حاصل کار یک نفر بدانند و نقش دیگری و مجموعه تحت امرش را نادیده بگیرند.

میثم بهرامی؛ مسابقات کشتی قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۱، قریب به یک ماه پیش به میزبانی اسلو نروژ برگزار شد که موفقیت قهرمانان کشتی ایران باعث شد تا بار دیگر نام کشتی و فنون آن بر سر زبان‌ها بیفتد و دوباره موفقیت گوش شکسته‌ها، ورد زبان مردم شود. وقتی پرونده این مسابقات با نایب قهرمانی ایران در کشتی فرنگی و سومی در آزاد به پایان رسید، دوباره دو قطبی‌سازی‌های رایج میان جامعه ورزش و کشتی شکل گرفت و هرکسی قصد داشت این موفقیت را مصادره کرده و سند آن را به نام خود بزند؛ بعضی افراد مرتبط با روسای فدراسیون سابق و نزدیکان به «رسول خادم» قصد داشتند همه این موفقیت را مدیون آن دوره بدانند و گروهی دیگر سعی‌شان بر این بود که سند تمام و کمال این درخشش را به نام علی دبیر و مجموعه تحت مدیریت او بزنند. با این اوصاف سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا همه این موفقیت‌ها حاصل یک دوره مدیریتی است؟

حقیقت ماجرا نزد کیست؛خادم یا دبیر؟

مولانا در فیه‌مافیه می‌گوید:« حقیقت آیینه‌ای بود که از آسمان به زمین افتاد و شکست، هر کس تکه‌ای از آن را برداشت و خود را در آن دید، گمان کرد حقیقت نزد اوست، حال آنکه حقیقت نزد همگان پخش بود.» این می‌تواند بهترین توصیف برای وضعیت کشتی ایران و ورزش باشد؛ ورزش ایران همیشه مستعد دو قطبی است و دست اندرکارانش قصد دارند یک نفر را فرشته بپندارند و دیگری را شیطان؛ حال آنکه هر دوره مدیریتی، نواقص خود را دارد و هیچ مدیری یک منجی کامل یا ویرانگر نیست بلکه هر مدیری در دوره خود نواقصی دارد که گاه کفه ترازو به سمت خوبی‌هایش سنگینی می‌کند و گاه به سمت معایب آن. در حوزه کشتی هم چنین شرایطی صدق می کند و نباید زحمات هر کدام را با نقدهای مغرضانه زیر سوال برد.

بذر قهرمانان جهان در دوره خادم کاشته شد

اگر کتاب کشتی در سال‌های اخیر ورق زده شود و حوزه پایه آن مورد بررسی قرار بگیرد، نقش فدراسیون قبلی و مدیریت رسول خادم واضح و مبرهن است. در دوران ریاست قهرمان المپیک آتلانتا بر فدراسیون کشتی، ورزش اول ایران توانست در رده‌های پایه استعداد های خوبی را بارور کند که ما حصل آن ظهور ستاره‌هایی مانند امیرحسین زارع، رحمان عموزاد، امیر محمد یزدانی، محمد نخودی و... بود که همه این افراد توانستند به خوبی مدیریت شوند، استعدادشان شکوفا شود و با حضور در رده بزرگسالان در میادین بزرگی همچون المپیک و جهانی، مدال‌های مختلف را بر سینه بزنند. با این وصف نمی توان نقش مدیریت قبلی را در موفقیت این نفرات انکار کرد همان طور که در سال‌های قبل تر نیز شرایط به همین روال بوده و خود رسول خادم وقتی در المپیک ۲۰۱۲ و جهانی‌های بعد از آن با نسل طلایی حمید سوریان، قاسم رضایی، حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور، کمیل قاسمی و دیگران از سکوهای قهرمانی بالا می‌رفت، میوه درختی را می‌چید که در دوران یزدانی‌خرم و خطیب کاشته شده بود و او با پرورش آن‌ها و مدیریت صحیح، توانست آن نسل را به موفقیت برساند. اتفاقی که در دوره اخیر هم برای ستاره‌های درخشان کشتی ایران در آسمان توکیو و نروژ رخ داد.

رسول خادم یا علیرضا دبیر؛کدام‌یک ناخدای کشتی ایران هستند؟

موفقیت کشتی با دبیر را نمی‌توان زیر فرش پنهان کرد

بی‌شک هیچ مدیری صفر یا صد نیست؛ اگر با عینک خاکستری به عملکرد و کارنامه روسای فدراسیون‌ها و فدراسیون کشتی نگاه شود، مطمئنا تحلیل بهتری صورت می‌گیرد. معضلی که در بین جامعه کشتی رواج یافته این است که همگی با دید سیاه و سفید به ماجراهای مختلف می‌نگرند و قصد دارند صرفا موفقیت را حاصل مدیریت فرد مد نظر خود بدانند. در حالی که وقتی فدراسیون علیرضا دبیر ستاره‌های پایه کشتی ایران را تحویل گرفت، با یک نسل تازه‌نفس و درخشان روبه‌رو بود. جایی که مجموعه تحت مدیریت او توانست با کار کردن روی این نفرات، پیوند زدن آن‌ها از رده پایه به بزرگسالان و اعتماد به آن‌ها، میوه شیرین موفقیتش را برداشت کند و بار دیگر نام کشتی ایران را بر سر زبان‌ها بیندازد. شاید بتوان با یک مثال ساده این مورد را بررسی کرد؛ درست مانند دانش‌آموزی که ابتدا از پایه ابتدایی کارش را شروع می‌کند، سپس به راهنمایی و دبیرستان می‌آید و نهایتا در دانشگاه ثمره کارش را می‌چشد؛ در این مسیر مطمئنا هرکسی به سهم خود نقشی در موفقیت فرد دارد و نمی‌توان تمام موفقیت را به نام یک نفر سند زد؛ اتفاقی که این روزها یقه کشتی را گرفته و هرکسی می‌خواهد موفقیت کشتی گیران را نتیجه مدیریت خود بداند؛ حال آنکه به قول مولانا «حقیقت نزد همگان است»!

رسول خادم یا علیرضا دبیر؛کدام‌یک ناخدای کشتی ایران هستند؟

محمد طلایی: ثمره کار فدراسیون فعلی، چهار سال دیگرمشخص می‌شود

محمد طلایی، سرمربی اسبق تیم‌ملی کشتی آزاد بزرگسالان درباره اختلاف نظرهای پیش آمده و موفقیت‌های اخیر کشتی گیران در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: الان دیگر بر همه واضح است و همه می‌دانند مدال‌هایی که در چهار رده مختلف کسب شده، با توجه به شرایط کرونایی تنها با دو ماه اردو به دست نمی‌آید بلکه نتیجه یک کار چند ساله است که روی پشتوانه‌های کشتی صورت گرفته و نتیجه آن امروز به دست آمده است.

طلایی ادامه داد: من زحمات کادر فنی جدید را انکار نمی‌کنم، چون آن‌ها هم زحمت می‌کشند و از طرفی همه ما کشتی‌گیر هستیم و از یک خانواده؛ اما ثمره کار فدراسیون فعلی کشتی چهار سال دیگر مشخص می‌شود

قهرمان اسبق سبک وزن جهان در پاسخ به این سوال که چه زمان می‌توان موفقیت را حاصل کار فدراسیون فعلی کشتی دانست عنوان کرد: زمانی که تیم‌های فعلی نوجوانان و جوانان کشتی، به رده بزرگسالان بیاند و در این رده مطرح باشند و مدال جهانی بگیرند می‌توان گفت عملکرد فدراسیون کشتی در پشتوانه سازی و موفقیت نسل‌های جدید موفقیت‌آمیز بوده.

او ادامه داد: همان‌طور که در فدراسیون قبلی این اتفاق افتاد و پشتوانه‌سازی صورت گرفت که فدراسیون فعلی مدال‌ها و موفقیت‌هایش را می‌گیرد اما اکثر زحماتش مال فدراسیون قبلی است.

رسول خادم یا علیرضا دبیر؛کدام‌یک ناخدای کشتی ایران هستند؟

احسان امینی مربی تیم‌ملی کشتی: بعضی کشتی گیران اصلا رسول خادم را ندیده‌اند!

احسان امینی، قهرمان اسبق آسیا و مربی تیم‌های ملی جوانان و بزرگسالان در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت؛ پس از مسابقات جهانی کشتی صحبت‌هایی بود که این موفقیت صرفا متعلق به فدراسیون قبلی است. در حالی که بعضی از این کشتی گیرها حتی یک بار هم رسول خادم را ندیده اند!

 وی ادامه داد: مطمئنا نمی‌توان گفت این موفقیت صرفا از آن فدراسیون فعلی است و تیم مدیریتی رسول خادم در آن نقشی نداشته اما بدون تعارف باید گفت فدراسیون فعلی در دو سالی که مدیریت فدراسیون را تحویل گرفته یک انقلاب اساسی در کشتی به وجود آورده تا جایی که کشتی امسال در ۶ رده در آزاد و فرنگی، ۱۸ مدال طلا گرفته.

امینی افزود: این در حالی است که در دوره قبل در یک سال در تمام رده‌ها فقط کامران قاسم پور یک مدال طلا گرفت. زمانی که آقای خادم تیم ملی را تحویل داد ایران نهم و یازدهم بود اما حالا می‌بینیم تیم ملی به موفقیت رسیده هرچند نمی‌توان زحمات آن مجموعه را انکار کرد.

مربی تیم ملی کشتی آزاد ادامه داد: در سال‌های قبل نفراتی مانند محمد طلایی و غلامرضا محمدی هم در پایه هم در بزرگسالان برای این کشتی‌گیران زحمت کشیدند، با آن‌ها کار کردند و نمی‌توان نقش آن‌ها را انکار کرد.

امینی درباره نتایج کشتی در مسابقات جهانی ادادمه داد: نتایجی که به دست آمد یک نتیجه بسیار درخشان بود که البته در این بین نمی‌توان نقش فدراسیون کشتی در این موفقیت را نادیده گرفت. مطمئنا هر فدراسیونی ضعف‌ها و نقاط قوت خود را دارد و نمی‌توان گفت هیچ فدراسیون یا مدیری بی ایراد است چون هر مجموعه‌ای ایرادات خود را دارد.

ملی پوش اسبق کشتی آزاد کشورمان و قهرمان آسیا و جهان افزود: شما ببینید در هیچ دوره‌ای مانند امسال از کشتی گیر ها تجلیل نشده اما فدراسیون فعلی با سوق دادن اسپانسر ها به سمت کشتی باعث دلگرمی آن‌ها شده و حتی قبل از المپیک به هر کشتی گیر حدود دویست الی سیصد میلیون داده شد در حالی که من زمانی که کشتی می‌گرفتم و به مسابقات می‌رفتم حتی یک دلار به کشتی گیر نمی‌دادند. هرچند این مبالغ ناچیز است اما برای کشتی‌گیر دلگرمی است.

مربی تیم ملی کشتی آزاد در پایان عنوان کرد: این صحبت‌ها را از جایگاه یک مربی نمی‌گویم که به جانبداری متهم شوم. در دوره‌های قبل کشتی متعلق به پنج یا شش کشتی‌گیر و مربی بود. اما فدراسیون فعلی لیگ را در سخت ترین شرایط برگزار کرد که نشاط را به کشتی تزریق کرد و خون را در رگ های کشتی جاری ساخت و با مجموعه اقدامات خوب خود توانست بار دیگر کشتی ایران را به جایگاه واقعی خود برگرداند.

پربیننده‌ترین اخبار ورزشی ایران و جهان

۲۵۷ ۲۵۱

کد خبر 1571636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =