مطالبه کشاورزان اصفهان برای بازگشایی زاینده‌رود قانونی است

مهر نوشت: عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان گفت: مطالبه کشاورزان متناسب با قوانین کشور است؛ طبق مصوبات شورای عالی آب و هماهنگی زاینده‌رود ۷۴.۳ درصد آورد کل آورده رودخانه به اضافه تونل های انتقال آب سهم کشاورزان است و ۲۵.۷ درصد هم به وزرات نیرو تعلق دارد.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان،حسین محمدرضایی اظهار کرد: مطالبه کشاورزان اصفهان فراتر از قانون نیست؛ باخواسته کشاورزان و صنف کشاورزی اجرای مصوبات شورای عالی آب، مصوبات شورای هماهنگی زاینده رود، قانون توزیع عادلانه آب و همچنین اجرای تصویب نامه ۴۳۲۲ هیئت وزیران مصوبه ۵/۳/۱۳۳۳ و اجرای و دیده شدن ماده ۱۵۸ و ۱۵۹ قانون مدنی است.

وی افزود: در مصوبات مذکور حقابه و سهم آبه کشاورزان و محیط زیست مشخص شده است و نیازی به مصوبه جدیدی از طرف قانونگذار نیست! اما مساله اینجاست که این قوانین و مصوبات اجراء نمی شود و خواسته کشاورزان فقط اجرای قوانین در خصوص تامین حقابه کشاورزان است.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان بیان کرد: مشکل وزارت نیرو، این است که بدون درنظرگرفتن میزان حقابه کشاورزان مندرج در جدول منابع و مصارف، اقدام به توزیع  آب می کند. طبق مصوبات شورای عالی آب و هماهنگی زاینده‌رود ۷۴.۳ درصد آورد کل زاینده رود به اضافه تونل های انتقال آب سهم کشاورزان است و ۲۵.۷ درصد هم به وزرات نیرو تعلق دارد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو می تواند نسبت به سهم مربوط به خود تصمیم گیری کند. سال گذشته حقابه کشاورزان اصفهان از آورد رودخانه، ۵۵۷ میلیون مترمکعب بوده است که طی جلسات مختلف کمیته سازگاری با کم آبی و شورای تامین در تاریخ چهارم خردادماه، از میزان فوق ۲۵۰ میلیون مترمکعب به کشاورزان تخصیص داده شد. 

محمدرضایی با اشاره به اینکه ۶۲ میلیون مترمکعب از سهم تعیین شده به کشاورزان تخصیص یافت، گفت: بالغ بر ۱۸۸ میلیون مترمکعب از مصوبه شورای تامین و کمیته سازگاری با کم آبی به کشاورزان تخصیص نیافت.

وی با بیان اینکه کشاورزان شرق و غرب اصفهان بیش از یک سال است که کشت نداشته‌اند، تصریح کرد: کشاورزان با کشت پاییزه در تیرماه سال آینده صاحب درآمد می شوند و این سوال مطرح است چگونه کشاورزان می توانند بدون درآمد دوسال زندگی کنند!

محمدرضایی افزود: با توجه به فرارسیدن فصل کشت پاییزه، باید تاریخ باز شدن آب بابت طلب قبلی حقآبه کشاورزان مشخص تا آنها زمین های خود را آماده کشت کنند.

وی افزود: تابه حال روش تنظیم جدول منابع و مصارف وزارت نیرو اشتباه و نسبت به میزان ۷۴.۳ درصد حقآبه کشاورزان  از زاینده رود به آنها اجحاف می شده است.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان بیان کرد: در صورت یکه باید طبق مصوبات موجود، جدول منابع و مصارف اینگونه تنظیم شود: کل آورد زاینده رود نسبت به ۷۴.۳ درصد حقآبه کشاورزان و محیط زیست محاسبه و در جدول آورده شود و ۲۵.۷ درصد وزارت نیرو برای آب شرب و صنعت و توسعه کشاورزی اصفهان، شرب و صنعت و کشاورزی استان بالادست و شرب و صنعت استان یزد در نظر گرفته شود.

48

کد خبر 1571702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =