نمایشگاه گزیده‌ آثار حوزه چاپ و نشر در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به مناسبت هفته کتاب «گزیده ای از آثار منتشر شده در حوزه چاپ و نشر» را برای بازدید دانشجویان و علاقه‌مندان به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرآنلاین، در نمایشگاه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، علاوه بر گزیده‌ای از آثار منتشر شده در حوزه چاپ و نشر، نمونه‌هایی از آخرین پایان‌نامه‌های تحصیلی دانشجویان در این حوزه به نمایش درآمده است. از جمله پایان‌نامه‌ای با عنوان «فرایند صدور مجوزهای چاپ و نشر از دوره ناصری تا پایان دوره پهلوی اول با تکیه بر سندشناسی مجوزها» که در سال 1397 در گروه تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران نگاشته شده است جلب نظر می‌کند.

نمایشگاه گزیده‌ آثار حوزه چاپ و نشر در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

در این نمایشگاه، علاوه بر آثار بالا، نمونه‌هایی از انواع چاپ کتاب، مانند چاپ سنگی، چاپ معتمدی و چاپ سربی نیز به معرض نمایش گذاشته شده است؛ از جمله چاپ سنگی زادالمعاد علامه مجلسی که در سال 1251ق در تبریز به چاپ رسیده و قدیم‌ترین کتاب چاپ سنگی کتابخانه مرکزی و دومین کتابی است که به شیوه چاپ سنگی در ایران چاپ رسیده است. همچنین لیلی و مجنون مکتبی شیرازی، چاپ 1259ق در تبریز که قدیم‌ترین کتاب چاپ سنگی مصور در ایران است.

از کتابهای چاپ معتمدی که از نخستین چاپ‌های سربی در ایران به شمار می‌روند و به همت منوچهرخان گرجی معروف به معتمدالدوله در سال‌های 1240-1263ق. در تهران به چاپ رسیده‌اند، نمونه‌هایی در این نمایشگاه دیده می‌شود. لازم به ذکر است که نخستین دستگاه چاپ سربی پیش از رواج چاپ سنگی، در سال 1233ق، وارد ایران شد و به همت میرزا زین‌العابدین تبریزی و شاگردانش (از جمله معتمدالدوله) تعدادی کتاب در این دوره‌ای که به دوره اول چاپ سربی معروف‌ است چاپ سربی شد.

نمایشگاه گزیده‌ آثار حوزه چاپ و نشر در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

از دیگر کتابهای به نمایش درآمده در این نمایشگاه روزنامه سفر فرنگستان است که در سال 1291ق در دارالطباعه دولتی تهران به چاپ رسیده و نخستین چاپ سربی در دوره دوم چاپ است که پس از اتمام دوره چاپ سنگی در ایران رواج می‌یابد.

این نمایشگاه تا 10 آذر ماه 1400 برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.

نمایشگاه گزیده‌ آثار حوزه چاپ و نشر در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

/۶۲۶۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1574176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =