سرفه‌های طولانی مدت نشانه کدام بیماری می‌تواند باشد؟

مهر نوشت: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سرفه طولانی به مدت سه تا چهار هفته از نشانه های ابتلا به سل ریوی است، گفت: عفونت سل بیماری مزمن ریوی ولی کاملا درمان پذیر است.

افشین منیری متخصص بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، افزود: میکروب سل به هر قسمتی از بدن مثل ریه ها و یا کلیه ها، ستون فقرات و مغز حمله ور شود، در صورت عدم درمان مناسب می تواند کشنده باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر اینکه آمار ابتلا به سل در ایران در مقایسه با سال های گذشته تغییر چندانی نداشته است، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته موارد ابتلا به سل کمتر گزارش شد، بنظر می رسد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی بر روند کاهشی انتقال تاثیر داشته است.

وی با اشاره به این موضوع که عفونت سل از راه هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود عنوان کرد: زمانیکه فرد مبتلا به بیماری سل فعال سرفه و یا عطسه کند، افراد سالم در مجاورت وی این میکروب را با تنفس وارد بدن خود کرده و به آن آلوده می شوند.

این استاد دانشگاه درباره عفونت سل پنهان نیز یادآور شد: هر فرد آلوده به میکروب سل الزاماً عارضه های ابتلا به این بیماری را فوراً بروز نمی دهد، ممکن است فردی به عفونت سل آلوده باشد ولی این بیماری نشانه ای نداشته باشد، که به عنوان عفونت سل مخفی نامیده می شوند بنابراین این افراد بیمار نیستند، علامت های ابتلابه بیماری را ندارند و بیماری را از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی کنند. وی افزود: ممکن است برخی از این افراد دارای آلودگی مخفیانه به سل در آینده به بیماری سل مبتلا شوند که در صورت مراجعه به پزشک کاملاً درمان می شوند.

متخصص بیماری های عفونی با اشاره به این موضوع که همچنان در جمعیت خاص بیماری سل به وفور دیده می شود توضیح داد: افرادی که در محیط های کوچک و فاقد تهویه مناسب زندگی می کنند به محض اینکه یکی از اعضای خانواده دچار بیماری شود، احتمال آلودگی سایرین بسیار زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه در حالی که این بیماری قابل پیشگیری و درمان ولی عواملی مثل فقر، مهاجرت، پوشش بهداشتی نامناسب در کشورهای دچار بحران و انتشار بیماری ایدز در جوامع، موجب توسعه بیماری سل در جهان شده است، گفت: عواملی که موجب ضعف سیستم ایمنی می‌شود باعث شده که باسیل سل از حالت نهفته خارج شده و موجب بیماری فعال سل در این افراد شود.

منیری با تاکید بر این موضوع که بیمار یابی فعال در جوامعی که شانس ابتلا به سل بیشتر است باید به صورت جدی دنبال شود تاکید کرد: مکان هایی مثل زندان ها، بیمارستان هایی که کادر درمان با افراد مسلول در ارتباط هستند و یا در کشورها و جوامعی مثل هندوستان و افغانستان که سل شیوع بالایی دارد بیمار یابی باید برای کاهش و در ادامه ریشه کنی سل با جدیت دنبال شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در درمان و کنترل بیماری سل موضوعی که اهمیت دارد بیمار یابی است هر فردیکه حدود ۸ ساعت در محیط بسته با فردی مسلول در تماس باشد باید حتماً از نظر ابتلا به سل مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به این موضوع که سوءتغذیه نیز می تواند افراد را مستعد ابتلا به سل کند گفت: این در شرایطی است که یکی از افراد خانواده مبتلا به سل باشد و این بیماری را به سایرین منتقل کند.

منیری درباره نحوه درمان در مبتلایان به سل نیز توضیح داد: سل درمانپذیر است، ولی به این شرط که داروهای موثر در درمان با دقت، منظم و کامل به مدت حداقل ۶ ماه به طور روزانه مصرف مصرف شود، درمان سل ترکیبی است و همزمان چند داروی موثر برای درمان در مبتلایان استفاده می شود، موارد مقاوم به سل نیز بیماران به مراکز مجهزتر ارجاع داده می شوند.

۴۷۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1574220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =