چمران: مصوبه برج باغ نداریم/دلالان برای اینکه آپارتمان‌شان را گران بفروشند از لفظ برج باغ استفاده می کردند

فارس نوشت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص برنامه های شهرداری برای خانه دار شدن تهرانی ها، نوسازی بافت فرسوده، زمین های فریز شده، ارائه تسهیلات، صدور پروانه و ... توضیحاتی ارائه کرد.

در خصوص مسایل شهر تهران با مهدی چمران رئیس شورای اسلامی تهران گفت وگویی انجام شده که مهمترین بخشهای آن از قرار زیر است:

-در کلانشهر تهران به دلیل گستردگی و عقب ماندگی ها در چند سال گذشته با مشکلات جدی در زمینه تأمین مسکن روبه‌رو هستیم البته شهر پرند و پردیس ساخته شد و خانه سازی هایی در این بخش ها برای تامین مسکن صورت گرفت.

-درخصوص بحث تامین مسکن در کلان شهر تهران در درجه اول باید گفت که قفل و بست به موضوع مسکن سازی زده شده است  و کار را برای ساخت و ساز سخت کرده‌اند.برخی اقدامات  باعث گران شدن مسکن شده و باید این موانع را برطرف کنیم.

-باید صدور پروانه را برای شهروندان سهل کنیم تا بتوانند ساختمان‌سازی منطقی انجام دهند و طبق ضوابط شهرسازی خانه سازی انجام دهند ما باید شهروندان را تشویق کنیم تا به سمت ساخت و ساز منطقی و قانونی روی بیاورند.

-در دوره جدید مدیریت شهری اعلام کردیم که اگر کسی عوارضش را نقداً پرداخت کند می تواند از  ۲۵ درصد تخفیف استفاده کند. یک مدت زمانی برای این کار  در نظر گرفتیم و باز هم در شورای اسلامی شهر تهران  یک فوریت  تمدید این مصوبه به تصویب رسید و شهروندان می توانند از  این تخفیف یک تا دو ماه آینده هم استفاده کنند.

البته مسائل دیگری هم وجود دارد ما باید مردم را تشویق به ساخت و ساز کنیم در حال حاضر ساخت و ساز در تهران کند شده است و کمتر از یک سوم نوسازی و بازسازی انجام می شود ما باید کمک به خانه سازی در تهران کنیم.

-ایده اول برای تهران علاوه بر تامین مسکن این است که ساخت و ساز تسهیل و راحت تر شود البته برنامه های در این زمینه وجود دارد مانند اینکه  مدت زمان صدور پروانه ساختمانی کمتر  شود و قرار است تا چند روز آینده  پیشنهاداتی از سوی شهرداری تهران به شورای  اسلامی شهر تهران ارائه شود تا هر چه سریعتر این کار انجام شود.

-ما نه تنها نمی گوییم مسکن سازی نباید انجام شود بلکه باید مردم را تشویق به نوسازی و بازسازی کنید با توجه به اینکه زلزله در کمین تهرانیها است و اگر زلزله ای رخ دهد خطرات جدی برای شهروندان دارد پس  باید ساختمان ها مقاوم شود تا در هنگام بروز زلزله کمترین آسیب دیده شود.

-زمین فریز شده در تهران نداریم. بلکه زمین هایی است که باید برای آنها طرح خاصی داشته باشیم و بعد این طرح به کمیسیون ماده پنج رفته و تصویب شود. این زمین ها موقعیت خوبی برای شهر تهران است. باید برای آنها طرح خوبی تهیه کرد و ما اصرار داریم که  با تهیه یک طرح خوب از آنها استفاده شود.

-شهرداری تهران تعدادی پیشنهاد در زمینه تامین مسکن دارد ابتدا باید به سمت نوسازی بافت فرسوده برویم و از زمینهای موجود در آنجا برای ساختمان سازی استفاده کنیم. البته دولت هم می‌تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و بر اساس ضوابط ساخت و سازها صورت گیرد.

-اصلاً مصوبه برج باغ نداریم. متاسفانه در دوره گذشته مدیریت شهری به ساختمان های ۸ تا ۹ طبقه برج باغ می‌گفتند البته برخی از دلالان هم برای اینکه آپارتمان های خود را با قیمت بالا بفروشند از لفظ برج باغ استفاده می کردند ما چیزی به اسم برج باغ نداشتیم.

-مصوبه ای  بود که تراکم ساختمانها حفظ شود و به جای این که در سطح ساخته شود در ارتفاع این تراکم مورد استفاده قرار گرفت البته در جاهایی که زمین بزرگ بود و براساس قانون و مقررات. در حال حاضر این مصوبه لغو شده است.

-تصمیم ما در این دوره مدیریت شهری رفع مشکلات مردم است. در زمینه باغ ها رویکرد حفظ باغات تهران است و حتی یک درخت هم نباید قطع نشود و از سوی دیگر منافع شهروندان هم نباید آسیب ببیند. البته باید در این زمینه اقدامات کارشناسی صورت گرفته و از مشاورین و اساتید استفاده شود.

-بی انصافی هایی در خصوص مدیریت چهارم شهری صورت گرفت.در دوره پنجم مدیریت شهری ساختمان سازی را قفل کردند و یک خود تحریمی ایجاد کردند و مشکلاتی در زمینه مسکن فراهم شد.

 -در حال حاضر مدیران شهری در حال بودجه نویسی سال آینده هستند  و این کار وقت زیادی می‌برد یکی از اقدامات خوب در این دوره مدیریت شهری نظارت محله ای مدیران است. مسوولان   از نزدیک در جریان مشکلات و آسیب ها قرار می گیرند و دستوراتی برای رفع مشکلات می دهند.

-چند روز پیش تعدادی اتوبوس وارد چرخه شده و قرار است ۶۵ دستگاه دیگر هم وارد ناوگان شود. این تعداد مشکل را حل نمی کند. نیازمند چند هزار دستگاه اتوبوس هستیم و تعدادی زیادی از اتوبوس ها هم نیاز به اورهال و بازسازی دارد و باید در این زمینه اقداماتی صورت گیرد. هرچند که شهرداری برنامه‌هایی در این زمینه دارد. زمانی که مدیریت چهارم شهری را تحویل دادیم و بیش از ۶ هزار اتوبوس داشتیم اما زمانی که مدیریت ششم را تحویل گرفتیم تعداد اتوبوس ها 2 هزار و خرده ای بود  ما باید اقداماتی انجام دهیم تا حداقل به همان 6 هزار خرده ای اتوبوس  دوره چهارم برسیم.

235231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1574422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =