چند نکته درباره ماجرای دیدار دانشجوی خوزستانی با معاون اول رییس جمهور

در یکی از کانال های واتس آپی متن را خواندم با عنوان «دلم نیومد روایت نکنم» که در این متن نویسنده نوشته بود که دانشجو و بچه خوزستان و فعال فضای مجازی است.

ایشان شب داشتند می رفتند خوابگاه که جناب مخبر معاون اول رییس جمهور را می بینند که در خیابان دارد از این مغازه به آن مغاز سر میزند و قیمت کالا ها را میپرسند.  در مسیر هم با چند نفر برخورد می کنند و در نهایت نتیجه گیری میکنند که کار جناب مخبر کاری بسیار مردمی است که دولت قبلی آن را انجام نداد.

در پاسخ به این نوشته و برای نویسنده که علی الظاهر دانشجوی جوان و ناپخته و دنیا ندیده و تحت تاثیر احساسات است اینگونه می نویسم. بدترین کاری که به اصطلاح طرفداران دولت ها و در این دوره طرفداران جناب رییسی می کنند اینه که با نوشتن اینگونه متن ها به شعور مخاطب و جامعه توهین می کنند. 
جوری می نویسند که جناب مخبر و جناب رییسی از یک سر زمین دیگر آمده اند و قبل از اینکه مسئولیت بپذیرند هیچ خبر نداشتند در ایران و کف خیابان ها چه میگذرد و یا اینکه در بولتن های خیلی محرمانه و سری چیزی از کف خیابان ها برای این بزرگواران نوشته نمی شود.
کاری به نویسنده متن و فوروارد کننده آن ندارم که معلوم نیست بابت نوشتن و فوروارد کردن پولی گرفتند یا احساسی عمل کردند. اما مخاطب من در این زمان شخص جناب رییسی و همکارانشان در دولت مردمی ایران قوی است. 
حدود 600 سال قبل و آن روزی که شاه عباس از کاخش بیرون میزد و طبق قصه ها یا روز یا شب از حال و روز مردمش حضورا جویا میشد ، در آن زمان نه رایانه بود و نه موبایل هوشمند بود و نه تکنولوژی های مرتبط و متصل به  IT  و شبکه های آنلاین بود و .... 

اقتضای زمان شاه عباس و سلطان محمود غزنوی آن بود که در قصه ها شنیدیم.
اما بحمدلله بشریت پیشرفت کرده و توانمند شده و با تکیه بر دانش و تکنولوژی ها سرعت انتقال داده ها و اخبار و علم و آگاهی مردم بیشتر شده بطوریکه امروز اگر کسی در آنطرف کره زمین حرفی بزند به فاصله دو تا سه ثانیه بعد شما همان حرف و کلام و تصویر و راستی آزمایی و نبض و درجه حرارت و فشار خون و اشعه مادون قرمز و ..... او را به وضوح روی صفحه مانیتور موبایل یا دفترتان میبینید
پس برای تدبیرامورنیازی نیست به 600 سال قبل مراجعه کنید و سفر یک روزه به یک استان چند میلیون نفره با کای مشکلات بروید و یا ستاد تنظیم بازار در فلان میدان تره بار تشکیل دهید وشبانه در فلان خیابان تهران بروید و قیمت تخم مرغ و شکر و ..... را بپرسید ، بلکه باید مجهز به روز باشید و با ابزار و تکنولوژی های روز مدیریت کنید که حتما هم این امکانات در اختیار شما هست و شما و مجموعه شما به خوبی به روز هستید. 
جنابان اعضای محترم هیئت دولت و بخصوص تیم اقتصادی دولت محترم! 
حتما میدانند که  یک کالا و یا خدمت هم مثل سایر چیزها در جهان خلقت یک نقطه شروع دارد و یک نقطه پایانی؛ 
نقطه شروع آن تولید اول برای همان کالا و یا خدمت است و متناسب با نوع و کیفیت ، قیمت آن مشخص است و از آنجا شروع میشود.
نقطه پایان آن هم مشخص است که به احتمال بسیار بسیار زیاد ، من و شما مصرف کننده هستیم.
در بین نقطه شروع تا نقطه پایانی هم تعدادی کارو یا تولید ویا خدمت که اصطلاحا آنها را حلقه ها می نامند هستند که از مسیر نقطه شروع تا نقطه پایانی به هم متصل میشوند و جمع اینها را زنجیره تامین و توزیع و مصرف کالا می نامند.
هر کالایی هم صنف خاص خودش را دارد و هر صنفی به خوبی این زنجیره مربوط به کار خودش را میشناسد و بخوبی از وضعیت و کیفیت و نوع کالا و خدمت در نقطه شروع و تک تک زنجیره ها تا نقطه پایانی مطلع هستند .  
آقایان نیازی ندارد که زحمت بکشند و توی نگاه های عموم مردم قرار بگیرند و کار پوپولیستی انجام دهند و بجای هدفگذاری و برنامه ریزی و تنظیم نقشه راه و تامین ابزاتر کار مناسب و نظارت و تدبیر امور کشور بیایند در خیابان و از کاسب بپرسند قیمت تخم مرغ و مرغ و گوشت و ....... چند است؟ 
کافی است که این زنجیره را با همکاری هر صنف روی سایت های همان صنف ترسیم کنند و با عدد و رقم و فرآیند جلوی چشم مردم قرار بدهند و مسئولیت کار قیمت و نظارت بر قیمت ها را بدهند به همان صنف 
دولت هم وظیفه داشته و دارد که ناظر و حمایت کننده از کیفیت و کمیت و وضعیت کالا و خدمات در جامعه باشد. 
مردم و رسانه ها هم ناظر بر هر دو اینها باشند. کاری که تقریبا در همه کشورهای مردم سالار انجام میشود . حتما عرضه و تقاضا در میدان رقابت منطقی و اصولی و متعارف کنترل میشود.  نتیجه اینکه اینگونه نابسامانی و ناهنجاری در وضعیت معیشت مردم در یک بازده زمانی یک ساله میرود و محو می شود.

این حرف ها و بیشتر از این ها را مثل موضوع یارانه ها و بهره مندی از فرصت یارانه ها برای تولید خدمت به اقتصاد ملی و اشتغال و ارزانی و ....... را سال هاست نوشتم و گفتم اما متاسفانه و متاسفانه و متاسفانه تصاد منافع جماعتی بی هویت و بی اصل و نسب خائن و متاسفانه ناتوانی و سیاسی کاری مسئولان که نمیتوانند به فکر خدمت به مردم باشند و بدتر از اینها برنامه سر کار گذاشتن و کم شعور دانستن مردم ، اجازه خدمت به ولی نعمتان را نمی دهد؟ 

آقایان خوب می دانند که اداره کشور برای اشخاص توانمند کار سختی نیست و راه برای خدمت به مردم و جلب رضای خدا مشخص و شفاف و مثل بزرگراه هموار و روان و سریع است. اما چرا بی راهه می روند و با انواع مدل های فریب زندگی ها را بر مردم سخت می کنند الله اعلم .
توجه شما را به قرآن کریم جلب میکنم و جتما آقایان باور دارند صدق الله العلی العظیم که فرمود : 
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَیٰ أَهْلِهَا 
کار را بدست اهلش که مقید به عدالت و تقوا است بدهید و بدانند که تا روزی که کار دست اهلش نیفتد مشکلات ماندگار است و به اصطلاح همین آش و است و همین کاسه و نباید انتظار معجزه و انتظارات دیگری داشت.

کد خبر 1574964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 3
  • عرشیا IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
    12 6
    جناب نویسنده یا هر چه زودتر این متن را از اساس منکر شوید و یا منتظر هجوم کیهان و ایران و جوان و ...از صبح شنبه به خود باشید که در آن صورت شما را با تمامی القاب مانند مهره صهیونیسم ،سر سپرده امپریالیسم، دوست جورج سوروس و ... می‌نوازند، از ما گفتن بود...