تلاش مصر برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب

ایسنا نوشت:دولت مصر تلاش دارد سوریه را مجددا به اتحادیه عرب بازگرداند و در این خصوص با کشورهای عربی و روسیه در حال رایزنی است.

به گزارش سایت العربی الجدید، یک منبع ارشد در دبیرخانه اتحادیه عرب اعلام کرد، سوریه در نشست اتحادیه عرب که قرار است ماه مارس در الجزایر برگزار شود به این اتحادیه برمی گردد. الجزایر در این باره با کشورهای عربی رایزنی کرده و یک توافق اولیه برای دعوت از سوریه جهت حضور در این اجلاس در ازای گام‌هایی که دمشق برمی دارد، حاصل شده است اما قطر به بازگشت سوریه معترض است چرا که از نظر دوحه دلایل تعلیق عضویت دمشق در این اتحادیه همچنان پابرجاست.

یک منبع حقوقی می‌گوید، تصمیم وزیران خارجه اتحادیه عرب که ۱۲ نوامبر ۲۰۱۱ عضویت سوریه را معلق کردند با کنوانسیون این اتحادیه مغایرت دارد چرا که بر اساس این کنوانسیون کشورهای عضو اتحادیه باید به نظام حاکم در این کشورها احترام بگذارند و نسبت به تغییر آن اقدام نکنند. در ضمن کشوری که از عضویت معلق می‌شود که اولا به کنوانسیون عمل نکند و ثانیا تمامی کشورهای عضو اتحادیه برای جدایی آن اجماع داشته باشند در حالی که سه کشور سوریه، لبنان و یمن به لغو عضویت سوریه در سال ۲۰۱۱ رای منفی و عراق رای ممتنع داد و هیچ اجماعی در کار نبود.

از سوی دیگر منابع دیپلماتیک مصری گفتند، رایزنی‌های میان قاهره و دمشق پس از دیدار وزیران خارجه دو کشور که برای اولین بار طی ۱۰ سال گذشته ماه سپتامبر در نیویورک صورت گرفت، همچنان ادامه دارد. قاهره درخصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب با کشورهای عربی و نیز روسیه که مصر ماه هاست از آن می‌خواهد به بازگشت سوریه کمک کند، همچنان در حال مذاکره است.

منابع گفتند، قاهره اول به مسکو و بعد به دمشق قول داده که در اسرع وقت ضمن هماهنگی با امارات و سایر کشورها مشکل بازگشت سوریه را حل کند. مصر در عین حال اعلام کرده که به دلیل تحریم نظام سوریه توسط آمریکا و ممانعت تعدادی از کشورهای عربی مهم و حامیان مالی و سیاسی اتحادیه عرب به تنهایی از پس حل این مشکل برنمی آید.

به گفته این منابع، دیپلمات‌های مصر و امارات در حال رایزنی با کشورهای مخالف حضور مجدد سوریه در اتحادیه هستند.

رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر هفته پیش اعلام کرد، رایزنی‌ها با دبیرخانه اتحادیه عرب در مورد دستورکار نشست اتحادیه در الجزایر به زودی شروع می‌شود و قرار است در این نشست موضوعات مساله فلسطین، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بررسی شود.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1575183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =