اولین سمپوزیوم هنر در قاب در مهدی شهر

اولین سمپوزیوم هنر در قاب با هدف ارتقای کمی و کیفی اثار هنری قوم سنگسری، ارتقای فرهنگ بصری و هنری جامعه در مهدی شهر آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان اغلب هنرمندان در طول سال ها در کارگاه ها و آتلیه های شخصی خود مشغول کار هستند, اما سمپوزیوم فرصت مغتنمی برای آن هاست که در کنار هم اقدام به خلق اثر هنری کنند و از آموخته های یکدیگر بهره ببرند .

درواقع سمپوزیوم یک ورکشاپ بزرگ است که در آن, هنرمندان ضمن خلق اثر هنری, با هم وارد گفتگو می شوند و از تجربیات یکدیگر استفاده می کنند.

 در این دوره علاوه بر ایجاد امکان های ویژه و منحصر به فرد در حوزه عمل اجتماعی، تاثیر متقابل هنر, شهر و هنرمند بستر مطالعاتی و بررسی سیر یک جریان پویا را نیز فراهم کرده است.

در این دوره از برگزاری هنر در قاب، نهاد اجرایی درصدد است سمپوزیوم فرصتی جهت کشف استعدادها و معرفی آنها به عنوان هنرمندان آتیه دار تثبیت و ارتقا بخشند.

 همچنین با فراهم کردن محیطی آرام و امن در عمارت تاریخی و زیبای خیل خان در محله و بافت تاریخی به همراه موسیقی زنده محلی و برنامه های متنوع و شاد هنری به همراه پذیرایی از شرکت کنندگان می باشد.

 همچنین بازید برای عموم مردم با ثبت نام و رزرو وقت قبلی آزاد می باشد. در طول برنامه مصاحبه و معرفی هنرمند از طریق رسانه ها و خبرگزاری رسمی و تمامی مراسم به صورت آنلاین و لحظه ای در پیج اینستاگرام هنر در قاب در آخرین روز اختتامیه پوشش خبری داده می شود.

ارتقای کمی و کیفی اثار هنری منطقه , به مثابه سرمایه های فرهنگی -کشف استعداد ها و تقویت آنها - آشنایی هنرمندان با یکدیگر و تبادل اطلاعات هنری- افزایش مکان های ویژه با جذابیت های بصری و هنری و جاذبه گردشگری- آشنایی بیشتر گردشگران با آثار هنر- ارتقای فرهنگ بصری و هنری جامعه از اهداف سمپوزیوم اعلام شده است.

تمامی هنرمندان ونقاشان, طراحان, مجسمه سازان ، خوش نویسان و..... , فارغ از جنسیت , باعلاقه مندی به هنر درقاب در رده سنی بالای ۱۶ سال، میتوانند بصورت رایگان دراین سمپوزیوم شرکت نمایند.

افتتاحیه روز شنبه ۲۹ ابان ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۵ بعدازظهر انجام شد و تا چهارشنبه ۳ اذرماه۱۴۰۰ برپا خواهد بود و اختتامیه روز پنجشبه ۴ آذرماه ۱۴۰۰ و برگزاری نمایشگاه ۵ آذرماه تا ۱۱ اذرماه ۱۴۰۰ به مدت یکهفته در فرهنگسرای نیستان شهرستان مهدیشهر برگزار خواهد شد و ۳ اثر برتر و ۱۳ اثر برگزیده برای نمایش در نمایشگاه تهران و خارج از کشور با نام و مشخصات صاحب اثر راه خواهند یافت.

در صورت علاقه به خرید از آثار هنری سمپوزیوم به شرکت کنندگان۴۰درصد تخفیف و به بازدید کنندگان ۲۵ درصد تخفیف و به خریداران آنلاین از طریق پیج هنر در قاب ۲۰ درصد تخفیف داده ارائه می گردد. علاقه مندان به خرید آثار می توانند باخرید خود ازبرگزاری سمپوزیوم حمایت کنند و هزینه های برگزاری مراسم سمپوزیوم را پوشش دهند.

 هنرمندان میتوانند یکی از ۷ گروه مناسبتی شامل : شب یلدا , کریسمس , روز مادر (ولادت حضرت فاطمه ) , روز پدر (۱۳ رجب روز ولادت حضرت علی ) , روز دوستی (مهر و دوستی ) و عید نوروز و موضوع ازاد را انتخاب هنرمند و متناسب با آن خلق اثر کنند.

تمامی متریال ها از نوع محلی و بومی مثل فرش , پارچه, خاک, آینه و شیشه شکسته و چوب ، گل ، گونی ، کاشی شکسته و.... متریال های ملی و بین المللی میباشد و بصورت نامحدود دراختیار هنرمندان قرار میگیرد تا هنرمندان با استفاده از انها خلق اثر نمایند.

هنرمندان میتوانند از مواد اولیه دیگر نیزاستفاده نمایند که میبایست به جهت تهیه با مسئول تدارکات از قبل هماهنگی به عمل اورند. جهت رویت متریال قبل از برگزاری با مراجعه به پیج هنر در قاب میتوان با انواع متریال ها اشنا شد.

سمپوزیوم متعهد میشود تمامی متریال ها و ابزارهای مورد نیاز را در اختیار هنرمندان قرار دهد.سایر ابزارالات عمومی به صورت اشتراکی در اختیار هنرمندان قراردهد . هنرمندان میتوانند سایر ابزارهای خاص مورد نیاز شخصی خود را بیاورند.

در این دوره برای هر فرد ، یک روز در نظر گرفته شده است ؛ اگر هنرمندی بیش از یک روز زمان جهت اجرای خلق اثر نیازداشته باشد میتواند از قبل تعداد روز را اعلام نماید و برای هر فرد یک اثر تدارک دیده شده است چنانچه هنرمندی علاقمند به خلق چنداثر باشد میتوانند با هماهنگی نسبت به آن اقدام نمایند.

به ۵ اثر برتر و ۱۳ اثر برگزیده هئیت داوران در نمایشگاه هنر آرت رزدینسی سنگسر در گالری تهران به نمایش گذاشته می‌شود.

در این دوره از سمپوزیوم به ۵ هنرمند برتر جایزه نقدی به مبلغ ۲ میلیون تومان اهدا میگردد. و همچنین به تمامی شرکت کننده در سمپوزیوم گواهی هنر در قاب و لوح سپاس اهدا میشود.

به همین منظور دبیر سمپوزیوم «هنر در قاب» شامگاه شنبه در نشست خبری اولین سمپوزیوم هنر در قاب، در عمارت «خیل خان» مهدیشهر، هنر را نمایانگر سلامت روح و روان جامعه دانست و ابراز داشت: ۱۵۴ هنرمند از ۱۰ استان و ۱۴ شهر ایران برای مشارکت در این سمپوزیوم ثبت نام کردند.

علی صفایی افزود: ۳۰ هنرمند از خارج استان سمنان در این رویداد ثبت نام کردند و شرکت کنندگان از استان‌های البرز، کاشان، مازندران، تهران، همدان، تبریز و کردستان هستند.

دبیر سمپوزیوم «هنر در قاب» گفت: ۵۱ هنرمند در روز ۳۰ آبان، ۵۱ نفر روز یکم آذر، و ۵۲ نفر در روز دوم آذر به خلق آثار هنری با مواد اولیه رایگان می‌پردازند.

وی افزود: روز سوم آذر نیز به هنرمندانی که خلق آثارشان نیازمند زمان بیشتر است اختصاص می‌یابد.

دبیر سمپوزیوم «هنر در قاب» گفت: طی برگزاری این سمپوزیوم، هر روز از ساعت ۱۶ الی ۱۸ کارگاه‌های آموزشی در رشته‌های سوزن‌دوزی، چله‌کشی فرش، معرق کاشی شکسته، سوخته‌نگاری، بافت عروسک، درویش دوزی، دوخت پانچو، پته‌دوزی و معرق چوب برگزار می‌شود.

صفایی بیان کرد: داوری و انتخاب آثار برگزیده تولید شده در این سمپوزیوم توسط استادان دانشگاه هنر انجام می‌شود و سپس آثار برگزیده ابتدا در نمایشگاهی در تهران و سپس در ایتالیا به نمایش گذاشته می‌شود.

وی ابراز داشت: پنج اثر برتر این سمپوزیوم نیز توسط هنرمندان شرکت کننده، مردم بازدیدکننده و داوران انتخاب می‌شود و جایزه دریافت می‌کنند.

دبیر سمفوزیوم «هنر در قاب» گفت: مراسم اختتامیه این سمپوزیوم نیز پنجشنبه چهارم آذر در فرهنگسرای نیستان مهدیشهر برگزار می‌شود.

«هنر در قاب» بزرگترین رویداد هنری مهدیشهر بعد از کرونا است

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر نیز در این نشست ابراز داشت: سمپوزیوم هنر در قاب، اولین حرکت جدی اداره فرهنگ و اشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر بعد از کرونا است.

علی اکبر چتری گفت: حرکات و برنامه‌های فرهنگی و هنری بعدی این شهرستان با توجه به بازخورد و استقبال از این سمفوزیوم برنامه ریزی می‌شود و امید است در ادامه این روند، اتفاقات بزرگتر و وسیع‌تری رقم بخورد.

رویکرد خلق آثار در سمپوزیوم رقابتی نیست

هنربان این سمپوزیوم نیز گفت: در یک رویداد اقامت هنری، (art residency) هنرمندان سراسر دنیا به منظور خلق اثر با فرهنگ و مواد بومی یک منطقه دعوت می‌شوند و در نهایت نمایشگاهی از این آثار تشکیل می‌شود.

پویا خادمیان بیان کرد: خلق اثر در اقامت هنری رقابتی نیست بلکه بیشتر به شکل تعامل و مشارکتی آثار هنری خلق می‌شود.

وی افزود: در صورت موفقیت این رویداد، سمپوزیوم هنردرمانی برای کادر درمان به میزبانی شهرستان مهدیشهر استان سمنان برگزار می‌شود که رونق گردشگری را نیز به دنبال دارد.

46

کد خبر 1575435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =