طالبان: مسئولان قبلی پول مردم افغانستان را دزدیدند

ایسنا نوشت: سخنگوی دفتر طالبان در قطر اظهار داشت:مدیران رژیم قبل هنگام خروج، پول‌ها را از بانک‌ها بردند، اما این پول مال مردم ما بود. با وجود این، ما همچنان از منابع خود مانند درآمدهای گمرکی و مالیاتی حقوق کارمندان و برخی از وزارتخانه‌ها را پرداخت کردیم.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه هدف اولیه طالبان غلبه بر مشکلات اقتصادی است، گفت: متأسفانه قبل از روی کار آمدن ما خزانه و بانک‌های دولت خالی شده بود، مدیران رژیم قبل هنگام خروج، پول‌ها را از بانک‌ها بردند، اما این پول مال مردم ما بود. با وجود این، ما همچنان از منابع خود مانند درآمدهای گمرکی و مالیاتی حقوق کارمندان و برخی از وزارتخانه‌ها را پرداخت کردیم.

وی در پاسخ به سوال اینکه برخی کشورها وعده کمک مالی به افغانستان دادند؛ آیا این کمک‌ها رسیده است یا چقدر رسیده است؟ آیا کشورهای غربی قصد تحت فشار قرار دادن شما را دارند؟ اذعان داشت: بله، آنها می‌خواهند ما را در تنگنای اقتصادی قرار دهند. در افغانستان یک بحران انسانی وجود دارد. زمستان سختی در پیش رو داریم. کمک‌ها باید فوراً برسد، زیرا مردم افغانستان در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند.

شاهین در پاسخ به سوال ناکفایتی طالبان در برابر داعش در افغانستان گفت: مسئله داعش مشکلی نیست که طالبان نتواند بر آن غلبه کند. به نظر ما داعش گروهی نیست که زیاد مهم باشد. طالبان این قدرت را دارد که با آنها مبارزه کند و همه بازی و نقشه‌های آنها را شکست دهد. تبلیغات علیه مردم افغانستان و طالبان به نفع داعش بوده، اگر این تبلیغات پایان یابد، می‌بینید که مشکل داعش زودتر حل خواهد شد. کاری که داعش می‌خواهد با شورش و حمله به یک دولت اسلامی انجام دهد، قابل درک نیست. به ادعای داعش آنها هم خواهان حکومت اسلامی هستند. نظام اسلامی موجود است. در زمان اشغال کشور، آنها چنین حملاتی را علیه متجاوزان سازماندهی نمی‌کردند.

شاهین در مورد تحصیل دانش آموزان دختر بعد از کلاس ششم در افغانستان اظهار داشت: دانش آموزان دختر حق تحصیل و کار مطابق با شئون اسلامی را دارند، این مسئله را عملی کردیم، در برخی از ولایات در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه طالبان پیش از ورود به کابل در ۱۵ آگوست، انتقال مسالمت آمیز حاکمیت بود، اما فرصتی برای این کار وجود نداشت. این اتفاق به این دلیل رخ داد که ما ناگهان وارد کابل شدیم و رژیم کابل به یکباره همه چیز را ترک کرد. ما مجبور شدیم سازوکاری را از صفر برای دختران دبیرستانی راه اندازی کنیم. با سازوکارهایی که در برخی ولایات ایجاد شد، دختران تحصیلات خود را در مقطع دبیرستان آغاز کردند.

شاهین با بیان اینکه بسیاری از کشورها به گونه‌ای با طالبان رابطه دارند که گویی آن را به رسمیت شناخته‌اند، اظهار داشت: ما با سفیران ۱۵ کشور اروپایی دیدار کردیم، آنها به طور جمعی گفتند ما با شما همکاری خواهیم کرد. وزیر امور خارجه چین با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ دولت موقت طالبان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار وزیر چینی اعلام کرد که اراده همکاری با طالبان را دارند.

وی افزود: همچنین با توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان نیز همکاری و در آینده‌ای نزدیک دیدار خواهیم کرد. در واقع همه کشورها به گونه‌ای با طالبان همکاری می‌کنند که گویی آنها را رسماً به رسمیت شناخته‌اند، اما ظاهراً به طور رسمی به رسمیت نمی‌شناسند. اگر به عمل نگاه کنید، وضعیتی را خواهید دید که آنها به طور رسمی رهبری طالبان را به رسمیت می‌شناسند.

شاهین در پاسخ به سوالی درباره رویکرد و دیدگاه طالبان به ترکیه گفت: مردم ترکیه مسلمان هستند؛ آنها برادران ما هستند. ما می‌خواهیم روابط بسیار نزدیکی با ترکیه داشته باشیم. ما می‌خواهیم در هر زمینه‌ای با ترکیه همکاری کنیم. بازرگانان ترک به اینجا بیایند و پروژه‌های سرمایه گذاری خود را شروع کنند. نه تنها روابط خوب، بلکه روابط برادرانه نیز داشته باشیم. خواهش ما این است که بازرگانان ترکیه را در اینجا ببینیم. پس بیایید شاهد بهاری بین افغانستان و ترکیه باشیم. 

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1575742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =