چرا بعضی شهروندان از اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی خوشحال شدند؟

عبدالصمد خرمشاهی وکیل مشهور که نامش در پرونده های جنایی زیاد شنیده می شود در روزنامه اعتماد نوشت: پرونده آرمان عبدالعالی با اجرای حکم قصاص بسته شد. فقط مساله‌ای که در این میان ذهن مرا به خود درگیر کرده، این است که روحیه خشن و انتقام‌جو در بین افراد جامعه زیاد شده است تا حدی که بسیاری از مردم در جامعه بعد از اجرای حکم قصاص آرمان ابراز خوشحالی کردند.

این موضوع جالب نیست و قابل تامل است. باید ریشه‌یابی شود که چرا در یک جامعه برخی افراد اینقدر روح‌شان تمایل به خشونت دارد. 

آستانه صبر و تحمل بسیاری از مردم پایین آمده است و نمی‌توانند با همدیگر در یک جامعه مدارا کنند. خصیصه‌هایی مانند بخشش، گذشت و مهربانی در میان افراد جامعه کمرنگ شده است و جای آن را خشونت و انتقام گرفته. خشونت در جامعه نیز معلول واقعیت‌هایی است که در آن جامعه وجود دارد. اما سوال اینجاست که چرا افراد جامعه باید تمایل به خشونت و اجرای خشونت داشته باشند. 

بعد از اینکه صدور اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پرونده‌اش قطعی شد و او به قرنطینه برده شد، قوه قضاییه دیگر نقشی نداشت و تمام اختیار تصمیم‌گیری در راستای اجرای حکم و اجرا نکردن حکم به عهده اولیای دم بود. اینکه آرمان چندین بار به انفرادی منتقل می‌شد خودش مجازات مضاعف به حساب می‌آمد و فشارهای روحی زیادی در آن لحظه به او وارد می‌شده است.خواسته یا ناخواسته، طبیعتا شکنجه روحی به او اعمال می‌شده است.

حتی اگر بگوییم این موضوع به دلیل تلاش نجات جان او و ایجاد فرصت برای تصمیم‌گیری به اولیای دم بوده، ولی او تحت شکنجه روحی قرار می‌گرفته است. امیدواریم در سایر پرونده‌های قصاص این مساله تکرار نشود، چون تحمل آن بسیار سخت است. 
 قصاص باید توسط اولیای دم اجرا شود و این قانون برگرفته از مجازات فقه اسلام است اما در این میان باید فرهنگ مدارا، بخشش و گذشت در جامعه گسترش پیدا کند و این عملی نخواهد شد تا زمانی که بسیاری از معضلاتی که در جامعه وجود دارد، رفع شود. فرهنگ مردم را هم نمی‌توان با خواهش و تمنا، نصیحت و موعظه درست کرد. 
فرهنگ مردم نیاز به آموزش دارد و رسانه‌ها نیز در این میان نقش اساسی را ایفا خواهند کرد. در این میان مشکلات معیشتی مردم و ناامیدی باید کمرنگ و امید به زندگی و رفاه در جامعه بیشتر شود. درست این است که فرهنگ مردم در جامعه به سمت مدارا با یکدیگر، بخشش و گذشت حرکت کند.

23302

کد خبر 1576399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۰۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  در روش چند دهه‌ی گذشته حکومت چیزی به نام بخشش وجود ندارد.سخنان دولت‌مردان ما آکنده از پرخاش است(الناس علی سیرت ملوکهم) باید بر این فروپاشی اخلاقی گریست.
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   18 49
   روایت تحريف نکن
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  چون حقش بود.چون پررو بود .چون نمی گفت جنازه رو چکارکرده
 • جعفر IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  جرم اولیای دم بیشتر از قاتل هست ، فقط اینکه قاتل شاید در لحظه تصمیم به قتل گرفته ولی اولیای دم فرصت کافی برای تصمیم گرفتن داشته ولی با این وجود نظرش به اعدام بوده !
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   64 27
   واقعاً متاسفم برای این اظهار نظرت
  • مهدی- IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   70 21
   شرایط اولیای د م رو اگر می فهمیدی. اینطور نمی گفتی
 • محمد IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  اگرکسی با نوه آقای خرمشاهی کسی این کار رو کرد ایشون بشکن بزنه و از قصاص بگذره
 • حسن IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  97 28
  چون حق به حق دار رسید
 • محسن IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  103 7
  متاسفانه قوانین به نظر من باید تغییر کند. خوب حکم اعدام خشن است اما با گذشت اولیا دم قاتل بعد 5 تا 7 سال آزاد میشود. اگر جرم قتل عمد بدنبال گذشت اولیا دم 25 سال زندان باشد. قطعا خیلی ها گذشت میکنند. آقای وکیل عزیزت را بکشند. بعد از 5 سال بیاد بیرون آروم میگیری
 • محمد IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  سوالتونو باید برعکس مطرح میکردید ... چرا بعضیا ناراحت شدن ؟ اگر حکم خدا درست اینجا اجرا میشد کسی جرات این همه دزدی و اختلاص نداشت ... اگر درست اجرا میشد هر بچه سالی به خودش اجازه نمیداد یه ضامن دار توی جیبش بزاره و تا آخر ......
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   28 5
   اختلاس
 • بی نام IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  103 8
  شما خودتو بزار جای مادر اون دختر بچه و بعد رفتار های غیرقابل درک قاتل. اونوقت متوجه میشی مردم عدالت می خواهند حتی خشن. در این. بلبشوی پایمالی حق و بی عدالتی گسترده که قانون دست و پا بسته کمکی به شهروند نمیکنه، جاییکه باید بدهکار و کلاهبردار و متجاوز و ... خودت به محکمه ببری و رای دادگاه تضمینی برای اجرا نداره و محکوم پشت گوش میاندازه بدون اینکه فشاری روش باشه و خودشو گم و گور میکنه این یه پرونده نتیجه دار و عادلانه ایه. اثر تنبیهیش مال آرمان نیست مال جامعه است که اگه مرتکب قتل بشی جانت رو روش میزاری.
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  آقای وکیل اگز غزیزت را میکشتند هم همین حرف را میدی؟یک وکیل میشناختم همین حرف های شما را میزد ولی وقتی پسرش را کشتند قاتل را قصاص کرد
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  وقتی اون بیچاره رو کشت وجنازه شو معدوم کرد،خشونت نبود ،حق اولیاء دم خشونته؟ خوشحالی از بابت اجرای حق بود هرچند با اجرای این حکم باز هم عدالت اجرا نشد و بچه وزنگی اون پدرومادر بینوا برنمیگرده.
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  95 9
  خداروشکر ک اعدام شد. یه قاتل پست‌فطرت ک با بی‌رحمی ِ هرچه تمام‌تر یه‌نفر رو کُشت و جنازه‌شم معدوم کرد. خیلی مطمئن بود ک ب خاطر پول ِ باباش آزاد میشه، اما دَم ِ خانوادهء مقتول گرم ک با هیچ پولی رضایت ندادن
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  86 7
  بچه مردم کشته باید چکار کنند جایزه بهش بدهند
 • ایرانی IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  93 10
  اگه بچه ی خودتم بود انقدر nice می شدی؟
 • امید IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  88 9
  روزنامه نگاران بی تعهد خبرآنلاین و تیتر شرم آورشان. حتما برای خودتان هم چنین تیتری را می پسندید: چرا بعضی از مردم فکر می کنند وجدان خبرآنلاین بیمار است؟
 • احمد US ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  98 30
  چه حرفها !! من خودم پدر دودختر هستم و باید امنیت در جامعه چنان برقرار باشد . باید قوانین ضد زن اسلامی بر چیده شود که من پدر با خیال راحت دخترم را خانه شوهر بفرستم نه با زور مهریه . اگر جلوی مردان وحشی و درنده خو و خودشیفته با مجازات سنگین گرفته نشود پس مادران و زنان این جامعه در خانه های خود حتی امنیت نخواهند داشت . ما باید به سمت برابری قوانین بین زن و مرد برویم تا این باعث شود از خشون مردان نسبت به زن کاسته شود و فکر نکنند خری شده اند یا خری هستند که به راحتی دختر مردم را که با زحمت بزرگ شده بکشند و جنازه اش را هم نیست و نابود کنند و امروز زنان و دختران ایران نه در خیابانها بلکه توسط محارم خود توسط شوهر دوست پسر یانامزد و یا برادر و یا پدر مورد ظلم قرار گرفته اند و هیچ قانونی برای حمایت واقعی از زنان در این مورد نیست و حتی در خانه های خود تحت شکنجه های روحی روانی قرار دارند . خدا را شکر که حداقل در این مورد عدالت اجرا شد در بسیاری موارد حق زن پایمال شده
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   45 60
   همین افرادی مثل شما جامعه رو به این سمت بردید و همه چیز رو جنسیتی میکنین. همین چند وقت پیش زنی بود که شوهرش رو کشته و مومیایی کرده بود در شیراز. شما دختر هاتو درست تربیت کن لازم نکرده واسع جامعه نسخه بپیچی. فعلا علی الحساب برای برابری جنسیتی دختراتو بفرست سربازی و نصف خرج عروسی رو بده بقیه پیشکش
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  38 7
  یک بار هم خودتو در جای اولیا دم بگذار . یکی را می کشه که با اندک هوشی ادم می فهمه چه در انتظارشه .ادمی با اینهمه حماقت دختره نمی خواد به قبر بره گم شه ...حداقل کسی را بکش که وقتی کسی شنید بگه دمت گرم .....
 • دانیال IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  42 4
  مشکلات معیشتی و فاز گرفتن مسولین ک ما در دوره پیامبریم و مردم هم در شعب ابی طالب هستن باعث رواج مشکلات روحی روانی و ناامید شدن از زندگی را به ارمغان اورده ک حل شدنی هم نیست
 • نیکو IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  60 4
  باید پرسید چرا فرهنگ حیله و دروغ و افترا برای برنده شدن در بعضی پرونده ها رواج یافته . آیا این درست بود که افترا دختر فراری به غزاله مرحوم بزنند؟؟؟ باید شرافت شغل وکالت فدای پیروزی پرونده نشود .
 • NL ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  65 6
  عوامل متعددی داره، از جمله فاصله طبقاتی که باعث شده عده زیادی آرمان رو نماینده برژوازی حاکم ببینند و غزاله رو نماینده طبقه متوسط در حال حذف. از اجرای سیاستهای تعدیل در دولت موسوم به سازندگی تا حالا، فاصله طبقاتی موجب گسست اقتصادی، اجتماعی و سیاسی عظیمی شده و این خشم و حسرت مثل بشکه باروت با هر جرقه ای منفجر میشه.
 • جعفر IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  23 11
  ازصبح که بلند میشیم در هریک از خبرها فقط تهدید وخشونت بداخلاقی مسئولین با دیگر کشورها وتهدید با انگشت سبابه باعث این بدخلقی ها درجامعه شده وحوانان ما رابیشتر به نزاع وانتقام گیری سوق داده وهمین موضوعات باعث بدآموزی درجامعه شده وعواقب خوبی برای سرنوشت ملت خودمان ندارد.
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  54 18
  کاش والدین هر دو طرف نقش خودشون رو در این ماجرا می پذیرفتن. اگر دختر خانم از اول وارد چنین رابطه ای نمیشد شاید این اتفاقات هم نمی افتاد. پس فقط یک نفر مقصر نبوده
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  13 3
  ماجرای فجیع خیابان گاندی را به‌ ایشان یاد آوری کنید ... شاید سر عقل آمد
 • احسان الله خان IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  42 5
  همین آقا یکی بماله به ماشینش پدرشو درمیاره بعد میاد نطق میکنه
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  14 27
  اعدام خوشهالی ندارد چراکه قوانین کشور خوب نیست که عده ایی اعدام میشوند
 • رجب صفروف IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  4 26
  خدا کند قتلی رخ داده باشد و جسدمقتوله پیداشودوالا خیلیها باید جواب پس بدهند.
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  19 13
  اگه غزاله آرمان رو میکشت مردم از قصاص ناراحت می‌شدند.