دایی: از اسم ماهی ناراحت نشدیم اما شوخی‌ها ...!

خبرورزشی نوشت: یکی از حواشی اخیر فوتبال ایران نامگذاری یک گونه ماهی نادر به اسم «علی دایی» بود.

نتایج هشت سال تحقیقات مستمر یک گروه تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققین ایرانی و آلمانی بر روی ماهیان خانواده سیسوریده در حوضه آبریز رودخانه‌های دجله و فرات در کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق در قالب یک مقاله با کشف گونه های ناشناخته از این خانواده منتشر شد.

دکتر سید حامد موسوی ثابت، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک اظهار کرد: با عنایت به پراکنش این ماهیان در رودخانه های استان های غربی و جنوب غربی کشور، نام علمی یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند، به پاس فعالیت های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه کشورمان بعد از زلزله کرمانشاه به افتخار او کتفیش علی دایی (Glyptothorax alidaeii) نامگذاری شد و...

اما این همه ماجرا نبود. برخی اهالی فوتبال نسبت به این موضوع معترض شده و برخی دیگر هم معتقد بودند باید ابتدا از خود علی دایی اجازه گرفته می‌شد.

در این میان برخی نیز این موضوع را دستآویز شوخی و خنده خود قرار دادند تا عصبانیت و ناراحتی دوستان و هواداران علی دایی را به دنبال داشته باشد هر چند خود شهریار ترجیح داده سکوت کند و در این رابطه فعلا حرفی نزند.

در همین ارتباط بد ندیدیم با «محمد» برادر علی دایی تماس بگیریم تا بدانیم نقطه نظرات او و اعضای خانواده اش درخصوص این ماجرا چیست.

آقای دایی؛ می‌خواهیم نظر شما را در خصوص نامگذاری یک گونه نادر ماهی به اسم برادرتان جویا شویم؟

والله چه بگویم؟ حتما نیت آنها خیر بوده است.

از چنین اتفاقی شوکه نشدید؟!

نه؛ از نامگذاری یک گونه ماهی شوکه یا ناراحت نشدیم اما اتفاقات بعد از آن جالب نبود.

منظور شما شوخی‌های بعدی با این نامگذاری در فضای مجازی است؟

من می‌گویم شاید نیت آقایان از این نامگذاری خیر بوده باشد اما برخی آدم‌ها در کشورمان کم ظرفیت یا سخیف هستند. شوخی‌های بعد از این ماجرا سخیف و زشت بود هرچند باز هم ...

باز هم چی؟

بگذریم! به هرحال دلخوشی‌های برخی مردم شاید کم شده و دنبال کوچکترین بهانه‌ای برای شوخی، لوس بازی و این مسائل هستند.

با خود علی دایی صحبتی نداشتید؟

نه! این موضوع آن قدر مهم نبود که بخواهم وقت علی را بگیرم و درخصوص آن صحبتی کنم.

برخی از فوتبالی‌ها معتقدند شاید اگر از علی دایی پیش از نامگذاری اجازه می‌گرفتند خیلی بهتر بود؟

قطعا همین طور است. اگر اجازه می‌گرفتند که بهتر بود اما خوب این اتفاق افتاد. ما هم می‌گوییم نیت دوستان خیر بوده است و ...

بقیه برادرهای شما یا اعضای خانواده علی دایی هم چنین نظری دارند؟

اصلا از نظر ما اتفاق خاصی نبوده است. آن قدر اتفاقات مهمتر و بزرگتر در این مملکت وجود دارد که دیگر نباید به این اخبار و مسائل توجه کرد.

شما همیشه کنار علی دایی به عنوان مربی مشغول فعالیت بوده اید. الان مدتی است از مربیگری دور شده اید. این دوران به شما سخت نمی‌گذرد؟

اصلا و ابدا! مشغول رسیدگی به امورات زندگی خود هستیم. علی هم همین طور؛ فوتبال و مربیگری همه زندگی نیست.

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 1577331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  1 1
  بهتر بود نامگذاری رو میسپردن به علی دایی تا اون یه اسم انتخاب کنه و بعد بگن به پاس اقدامات انسان دوستانه علی دایی گروه از دایی خواست اسم انتخاب کنه.
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  3 1
  بنظرم که کار قشنگی بود. ما چقدر از بزگان 100 سال پیشمون میشناسیم. ولی این نام همیشه تا 1000 سال دیگه هم بلاخره در متون هست و سوال میشه نام کی هست و نام و خاطره اقای دایی زنده میشه. مردم با همه چیز شوخی می کنن ولی منظورشون بی احترامی نیست اصلا چون علی دایی را دوست دارن با این مسئله با شادی صحبت می کنند وگرنه با تندی برخورد می کردن
 • علی IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  0 0
  کار خود دایی بود