اشتغال و معیشت؛ دغدغه های تمام نشدنی معلولان اصفهان

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: مساله اشتغال و معیشت موضوع های اصلی جامعه افراد دارای معلولیت است و بایستی با همت تمام دستگاه ها چاره اندیشی شود.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، ولی‌الله نصر اصفهانی، پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان اظهار کرد: دوازدهم آذرماه روز جهانی معلولان است و طبق هرسال شعاری برای این روز در نظر گرفته شده است که امسال شعار «پیش به سوی دنیایی فراگیر و دسترس پذیر پس از کرونا با مشارکت افراد دارای معلولیت» است که تمام تلاش ما تحقق این شعار خواهد بود.

وی افزود: مهمترین دغدغه جامعه افراد دارای معلولیت اشتغال است که با سختی ها و دشواری های زیادی برای این افراد همراه شده است چراکه به رغم تحصیلات بالای این افراد سازمانها حاضر به جذب این نیروهای انسانی نیستند و گاه شاهد این هستیم که به معلولان با تحصیلات تکمیلی شغلی که درخور آنها نیست پیشنهاد می شود.

اشتغال مهمترین دغدغه جامعه معلولان

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان بیان کرد: بخشی از مسائل مربوط به جامعه افراد دارای معلولیت به استان و بخشی هم در سطح کلان برمی گردد چراکه با عزمی برای اجرای مصوبات قانونی نیست که به عدم تامین اعتبارات لازم مربوط می شود.

وی اضافه کرد: موضوع مهم دیگر که از دغدغه های جامعه دارای معلولیت محسوب می شود این است که کمک های معیشتی برای تامین مسکن فراهم نیست و امیدواریم دردولت سیزدهم مساله مسکن معلولان حل شود.

نصر با اشاره به اینکه از جامعه یک میلیون و ۸۰۰ هزاری معلول، یک میلیون نفر از آنها نیازمند اشتغال هستند، گفت: حداقل کمک معیشتی نمی توان کفاف نیاز جامعه معلولان را بدهد و تا گشایش اعتباری انجام نشود نمی توان برای رفاه جامعه معلولان اقدام موثری انجام داد و تسهیلگری در امر اشتغال می تواند در این زمینه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: سالهاست که برای مناسب سازی مسیر تردد افراد دارای معلولیت و بهره گیری از وسائل حمل و نقل عمومی تلاش شده است و شهرداری و پلیس راهور در این زمینه همکاری های خوبی با بهزیستی استان داشته اند. در هر پروژه اجرایی شهرداری باید مناسب سازی معلولان مدنظر قرارگیرد، در این راستا ما باید مطالبه گری خود را بیشتر کنیم، این موارد غالباً مورد غفلت است اما کسی مانع تراشی می‌کند.

شرایط زیست بهتر برای معلولان فراهم شود

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با تاکید بر اینکه معلولان خواهان امتیاز خاصی برای ظهور در اجتماع نیستند و صرفاً یک فرصت برابر می‌خواهند، تصریح کرد: نگاه ترحم آمیز به معلولان باید اصلاح شود چراکه اگر مصوبات قانونی اجراء شود شرایط برای معلولان با افراد عادی فراهم است اما فرصت نیست.

بحران سالمندی در اصفهان بیش از متوسط کشوری است

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه جایگاه اصفهان در خصوص سالمندان از نظر تعداد سوم و از نظر درصد به جمعیت کل چهارم کشور است، افزود: رشد سالمندی در اصفهان بیش از متوسط کشوری است و در حالی که در چند سال گذشته ۱۰ درصد استان اصفهان سالمند بودند امروز ۱۱/۹ درصد استان سالمند هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به طلاق‌ها و تک فرزندی بودن خانواده‌ها یک بحران سالمندی خواهیم داشت که در آن تک سالمندی بزرگترین مشکل است، بنا بر پیش‌بینی‌ها تا سال ۱۴۳۵ حدود ۳۵ درصد جمعیت کشور بالای ۶۰ سال خواهند بود که مشکل ساز خواهد بود.

نصر اصفهانی با اشاره به پیوستن اصفهان به شهرهای دوستدار سالمند ابراز داشت: در کشورهای دیگر سازمان سالمندان وجود دارد که با جدیت به این امر ورود می‌کند، در ایران نیز بحث سالمند باید با جدیت با همکاری سازمان‌های مرتبط انجام شود و اگر به این امر توجه نشود در ۳۰ سال آینده تر بحران سالمندی خواهیم شد.

48

کد خبر 1577412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =