۰ نفر
۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۰
همدان 36 هزار معلول دارد

معاون توانبخشی بهزیستی استان همدان گفت: 36 هزار معلول در استان همدان وجود دارد که بیش از 34 هزار نفر از آنها تحت پوشش خدمات توانبخشی بهزیستی استان همدان هستند.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان ؛ فریدالدین حجت‌الاسلامی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان که در جشن معلولان و به مناسبت هفته بهزیستی سخن می گفت با اعلام اینکه سازمان بهداشت جهانی میزان ناتوانی را 15 درصد اعلام کرده است، گفت: با توجه به اینکه معلولیت به عملکرد فرد و نقش او در اجتماع ارتباط دارد بنابراین نمی‌توان ناتوانی برخی افراد جامعه را معلولیت تعبیر کرد.

وی افزود: در آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌های قابل درمانی همچون ضعیف بودن چشم نیز گنجانده شده است در صورتی‌که بیماری این افراد به راحتی قابل درمان بوده و دارای معلولیت جسمی به شمار نمی‌رود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان همدان با بیان اینکه 2 درصد جمعیت دچار معلولیت جسمی هستند، خاطرنشان کرد: بیش از 34 هزار خانوار تحت پوشش خدمات توانبخشی بهزیستی بوده که 8 هزار خانوار به صورت مستمر از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند و مابقی نیز به صورت غیرمستقیم از خدمات این نهاد بهره می‌برند.

وی با بیان اینکه توانبخشی از پرمخاطب‌ترین حوزه‌های سازمان بهزیستی است، تصریح کرد: خدمات توانبخشی بهزیستی در سه حوزه پزشکی، حرفه‌ای و اجتماعی به معلولان ارائه می‌شود.

حجت‌الاسلامی با اشاره به اینکه خدمات حرفه‌ای توانبخشی در راستای حرفه‌آموزی و کمک به اشتغال این افراد است، گفت: خدمات اجتماعی نیز به منظور نگهداری و مراقبت از معلولان انجام می‌گیرد.

وی عدم فرهنگ‌سازی چگونگی برخورد با معلولان را از مهمترین چالش‌های این حوزه خواند و افزود: متاسفانه در جامعه ما فرهنگ چگونگی برخورد با معلولان نهادینه نشده است.

وی ادامه داد: صدا و سیما به عنوان متولی موظف به فرهنگ‌سازی چگونگی برخورد با معلولان شده بود تا به صورت هفتگی دو ساعت برنامه در این خصوص داشته باشد که متاسفانه محقق نشده است.

حجت‌الاسلامی عدم بسترسازی مناسب برای حضور معلولان در جامعه را از دیگر چالش‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: مشکل مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی تنها به استان همدان محدود نیست بلکه تمامی استان‌های کشور با این مشکل مواجه هستند.


وی به کمبود اعتبارات لازم برای خدمات‌رسانی به معلولان اشاره کرد و یادآور شد: در آمریکا برای هر بیمار ضایعه نخاعی در سال اول معلولیت 110 هزار دلار و از سال دوم نیز 100 هزار دلار هزینه می‌شود در صورتی‌که در ایران مجموع هزینه‌های معلولان به هزار دلار هم نمی‌رسد.

 

 

کد خبر 557425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =