۰ نفر
۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
وزیر علوم در ۱۰۰ روز گذشته چه کرد؟

وزیر علوم،تحقیقات وفناوری تشکیل معاونت فناوری و نوآوری، ایجاد اتاق‌های فکر، تدوین نظام ایده ونیازها، توجه به بین المللی سازی آموزش عالی در قالب یک گفتمان و تدوین طرح ایجاد دوره پسادکتری برای مشمولان سربازی دارای مدرک دکتری را از جمله اقدامات مهم در سه ماهه گذشته این وزارتخانه عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدعلی زلفی‌گل در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه که با هدف رونمایی از اتاق‌های فکر وزارت علوم برگزار شد، کارنامه عملکرد سه ماهه وزارت علوم را تشریح کرد.

وی در این نشست با قدردانی از قبول مسوولیت اعضای ۱۶ اتاق فکر این وزارت، برای حضور در این مجامع همفکری اظهارداشت: ماموریت اتاق‌های فکر ارایه راهکارهای خلاقانه در خصوص چالش‌ها و مسائل جاری و آتی وزارت علوم و وظیفه مدیران وزارت، برنامه‌ریزی برای اجرا و عملیاتی کردن این پیشنهادات است.

وزیر علوم درخصوص روند فعالیت اتاق های فکر خاطرنشان کرد: بخشی از دستور کار اتاق‌ های فکر از طرف مسئولان وزارت علوم به آنها ارجاع می شود ولی بخش بزرگتر، بررسی مشکلاتی است که از طرف اعضای اتاق فکر به عنوان مسائل مهم،  اولویت دار و قابل حل مطرح می شود.

زلفی گل با یادآوری اینکه فعالیت اتاق های فکر می‌تواند تکمیل کننده فعالیت کار گروه‌های تخصصی ستاد وزارت علوم باشد بر ارتباط تنگاتنگ این اتاق ها با معاونت‌های وزارت علوم تاکید کرد.

وی، ایده تشکیل اتاق های فکر را در راستای استفاده نظام مند از خرد جمعی در اداره امور دانست و گفت: انجمن‌های علمی هم ظرفیت دانشی مهمی هستند که می‌توانند با اتاقهای فکر در موضوعات مهم همکاری کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری فعالیت بیش از ۴۴۰ انجمن علمی تخصصی در کشور افزود: از انجمن‌های علمی درخواست کرده‌ایم که مهمترین اولویت‌های حوزه خود را بررسی و یک طرح کلان ملی برای مهمترین مساله مورد تشخیص خود به وزارت علوم ارایه کنند.

زلفی گل در بخشی از این جلسه با بیان رئوس اقدامات وزارت علوم در سه ماه گذشته اظهار داشت: تدوین نظام ایده و نیازها با عنوان نام را از جمله این اقدامات نام برد و گفت: بر اساس این نظام، تا پایان سال جاری، نیازهای کشور در یک سامانه مشخص اعلام می شود و متخصصان و اعضای هیات علمی برای پاسخگویی به این نیازها طرح پژوهشی ارایه می‌کنند.

وی همچنین گفت: در سه ماه گذشته بین المللی سازی آموزش عالی در قالب یک گفتمان مورد توجه بوده است و برای عملی شدن آن راهکارهای مختلفی پیش بینی شده است که از جمله آن راهکارها، نمایه شدن بین المللی سالانه حداقل ۵ درصد از مجلات علمی کشور است.

وزیر علوم افزود: اگر پنج درصد مجلات علمی کشور را نمایه کنیم، حدود چهار هزار مقاله به مقالات علمی کشور در نمایه‌های بین المللی اضافه می شود و رتبه ایران در تولید علم دنیا یک رتبه صعود می‌کند.

زلفی گل تصریح کرد: در سه ماه گذشته، یکپارچگی آموزش عالی و ادغام آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی با وزارت علوم به عنوان یک ضرورت مطرح شده است و با طرح دیدگاه‌های موافقان و مخالفان آن، در حال تبدیل به یک گفتمان در جامعه است.

وی ادامه داد: در همین مدت کم، با عنایت رییس جمهوری موفق شدیم مصوبه ایجاد صندوق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری را از شورای عالی انقلاب فرهنگی اخذ کنیم که این صندوق در جهت‌دهی و اولویت‌گذاری در راستای خلق ثروت، حل مشکلات و زمینه‌سازی برای پیشرفت در عرصه‌های مربوط به حوزه کلان آموزش عالی و تأمین منابع مالی فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها، فعالیت خواهد کرد.

وزیر علوم گفت: اخیراً مرکز پژوهش و آموزش عالی قرآنی را تغییر ساختار دادیم و این مرکز تحول در علوم انسانی را پیگیری خواهد کرد.

زلفی گل تاکید کرد: برای پیگیری جدی مسایل فناوری و کاربردی کردن پژوهش‌ها، معاونت فناوری و نوآوری در ستاد وزارت علوم ایجاد و معاون آن نیز منصوب شد.

وی ایجاد اتاق های فکر از جمله اقدامات مهم این سه ماه بیان کرد و گفت: این اتاق ها در بدو تشکیل هم برای وزارت برکات و عواید داشته است که از جمله آن می‌توان به تدوین طرح پذیرش دانش آموختگان رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه در دانشگاه فرهنگیان و استخدام آنها در آموزش و پرورش اشاره کرد تا انگیزه دانشجویان برای ورود به این رشته‌ها افزایش یابد.

وزیر علوم تدوین طرح ایجاد دوره پسادکتری برای مشمولان سربازی داری مدرک دکتری را از ایده‌هایی نام برد که توسط اتاق فکر جوانان و نخبگان مطرح شد و مورد موافقت ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت.

زلفی گل ادامه داد: بر اساس قراردادی که با یکی از شرکت‌های نرم افزاری امضا شد، تمام مکتوبات و درخواست‌های وارده به وزارت علوم قابل نظارت و پیگیری خواهد بود و میزان زمان حل پرونده‌ها توسط کارشناسان و مدیران میانی توسط مدیران بالاتر قابل مشاهده خواهد بود.
در ادامه این جلسه معاونان وزارت علوم و روسای اتاق های فکر دیدگاه‌های خود را در خصوص روند فعالیت این اتاق ها مطرح کردند.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1577426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =