شیوع معلولیت در یزد معادل کشورهای پیشرفته است

مدیر کل بهزیستی استان یزد با اشاره به بالغ بر ۱۹ هزار معلول تحت پوشش این سازمان در استان گفت: نرخ شیوع معلولیت در استان یزد معادل کشورهای پیشرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، «محمدعلی عطابخش» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان بهزیستی هشتم لغایت چهاردهم آذرماه را هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت در نظر گرفته و شعار امسال این هفته، « پیش بسوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» اعلام کرده است.

وی با بیان این که بهزیستی استان یزد بالغ بر ۲۹ هزار معلول با افزون بر ۳۷ هزار معلولیت را تحت پوشش خود دارد، کلیه فعالیت‌های بهزیستی را با هدف توانمندسازی افراد معلول هرچند ناچیز دانست و گفت: تلاش داریم که وابستگی افراد معلول در زندگی‌شان را به دیگران تا حد امکان کاهش دهیم.

عطابخش با اشاره به مناسب‌سازی محیط زندگی و محیط‌های شهری در همین راستا، بیان کرد: در سال گذشته جمعاً ۵۰۰ نفر از معلولان از تسهیلات مناسب‌سازی محیط زندگی خود و خودرویشان برخوردار شده‌اند و در رابطه با مناسب‌سازی محیط‌های شهری که عمدتاً پیاده‌روها بوده است نیز با همکاری شهرداری ۴۰ کیلومتر از معابر شهری در قالب طرح‌های هفت خوان و سیمرغ برای معلولان به صورت استاندارد مناسب‌سازی شده است.

مدیر کل بهزیستی استان در مورد اشتغال معلولان در استان گفت: نظر به دو برابر شدن میزان تسهیلات اشتغالزایی برای معلولان در مقابل دو برابر نشدن مبلغ کل اختصاص یافته به استان و از طرفی عدم تخصیص اعتبار از سوی بانک‌های عامل در کشور، امسال کاهش اشتغال معلولان در استان را شاهدیم ولی امیداریم تا پایان سال بتوانیم به تعهدات خود در این زمینه عمل کنیم.

وی از فعالیت ۷۵ مرکز توانبخشی در استان خبر داد و گفت: امسال مرکز توانبخشی روزانه ستارگان آسمانی مهریز نیز در ساختمانی با زیربنای دو هزار مترمربع و اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان به همت خیر مهریزی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

عطابخش عمده‌ترین علت بروز معلولیت‌ها در استان را سوانح و حوادث خواند و گفت: با توجه به افزایش شاخص امید به زندگی و افزایش سالمندان در استان نمی‌توان از کاهش نرخ شیوع معلولیت در استان سخن گفت ولی در مجموع می‌توان با استناد به آمار ۱۰ درصدی معلولیت در جوامع پیشرفته، اذعان کرد که نرخ شیوع معلولیت در استان یزد معادل کشورهای پیشرفته بوده و حداقل ثابت نگه داشته شده است.

46

کد خبر 1578306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =